50 millió forint ennyi hiányzik Drávaszerdahely kasszájából, ami azt jelenti, hogy egy fillért sem tudnak kifizetni a működésre, így a képviselő-testület csődgondnokságot szavazott meg az önkormányzat ellen. A szavazás után az egyik képviselő azonnal le is mondott mandátumáról, mert nem lát esélyt arra, hogy a község ki tud mászni a mély gödörből.
A jelenleg regnáló polgármester azt ígérte stábunknak, hogy nyilatkozik a település jelenlegi anyagi helyzetéről. Azonban amikor megérkeztünk Drávaszerdahelyre, a polgármester felhívott bennünket, hogy stratégiai okok miatt nem kíván mégsem nyilatkozni nekünk.
Az előző településvezető viszont a kameránk elé állt. Alpár György szerint neki nincs köze ahhoz, hogy ilyen állapotban van Drávaszerdahely.
„Szeretnék tisztázni valamit. Nem hagytam ott tartozást, hanem feladatot hagytam ott. Feladatokat, amelyet az új képviselő-testületnek meg kellene oldani, úgy, ahogy én is az elmúlt 18 évben folyamatosan megoldottam, és polgármester kollégák tömkelege országosan megoldja a feladatokat. Különböző kifizetési meghagyások vannak, amit meg kell oldani” – fogalmazott.
Az ügyvéd szerint egy település, még ha el is fogy a pénze, a szó szoros értelemben nem mehet csődbe. „Az önkormányzatok azok nem vállalatok. Az, hogy becsődöl, és hogy végrehajtás induljon velük szemben, ez elképzelhetetlen. Maximum egy felügyelőt, egy pénzügyi biztost lehet kirendelni, aki rendbe teszi a dolgokat, de az államnak helytállási kötelezettsége van” – magyarázta Nagy Melánia.
Az adószakértő szerint most a kijelölt szakembernek kemény munkát kell végezni, hogy rendbe tegye a falu kasszáját. „Lényegében, ha vannak követelései az adott önkormányzatnak, megpróbálja ezeket behajtani, és nyilvánvalóan kőkeményen felügyeli az elfogadásra kerülő, esetleg későbbi költségvetést. Ellenjegyzi, igazolja a költségeket, hogy valóban kifizethetők, tehát megpróbálja egy jogszerű költségvetési gazdálkodási mederbe terelni az önkormányzatnak a működését” – fogalmazott Csongár Gábor. Az ügyvéd szerint heteken belül megérkezhet az állam által kijelölt felszámolóbiztos, aki felügyeli majd a települést.