Az Európai Unió több tagállamában, köztük Romániában is megjelent a zárlati kártevőként számon tartott őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda), ami komoly fenyegetést jelent a mezőgazdasági termelésre – számolt be róla a Portfolio. Az eredetileg Amerika trópusi és szubtrópusi területeiről származó rovar
többek között a kukoricát, a rizst és a cukornádat támadja, és jelentős kárt okozhat, ha tovább terjed Közép-Európába, köztük Magyarországra is.
A gyorsan mozgó, nehezen felismerhető kártevő bagolylepke képes több száz kilométert is repülni, emiatt nagyon gyorsan terjed Európában. A globális kereskedelem és az ellenőrizetlen növényszállítmányok révén egyre több országban, például Cipruson, Görögországban, Spanyolországban és Portugáliában is azonosították.
Az őszi sereghernyó szinte minden felületen képes lerakni petéit, így a kártevő behurcolása a növényi és egyéb importszállítmányok ellenőrzésére is új kihívást jelent.
Magyarországon a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) már megkezdte a déli vármegyékben az őszi sereghernyó monitorozását, feromoncsapdákkal figyelve a zárlati faj lehetséges megjelenését. Bár eddig még nem találták nyomát, a hatóságok fokozott ellenőrzést vezetnek be, hogy megakadályozzák a kártevő elterjedését és mérsékeljék a lehetséges károkat.