Itthon

Úgy megütötték a forintot, hogy idén nem jön ki a 400-as sávból az elemzők szerint

Szlazsánszky Ferenc
Hirdetés

A nemzeti fizetőeszköz tudatos gyengítése az exportot hivatott ösztönözni. Ám mindeközben meredeken nőnek az árak.

Hirdetés

Több mint egy hónapja lépte át a 400 forintos küszöböt az euró árfolyama, és azóta tovább gyengült a nemzeti fizetőeszköz. Az amerikai elnökválasztás napjaiban volt a leggyengébb az elmúlt 22 hónapban, elérve a 412-es szintet.

Azóta már korrigált, de így is 406 körül jár az árfolyam.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője az ATV Start című műsorában azt mondta, hogy Donald Trump győzelmének hírére jelentős dollárerősödés következett be világszerte, a dollár minden devizával, így az euróval és a forinttal szemben is komoly erősödésen ment keresztül. Azonban önmagában a választás nem magyarázat a gyenge forintra, tette hozzá az elemző: „A probléma az, hogy a forint egyirányú utcában van. Ha megnézzük a hosszú távú árfolyamgörbét, látszik, egy évvel ezelőtt 380-nál járt az árfolyam az euróval szemben, azóta tehát 8 százalékot gyengült. De jegyezték az eurót bőven 300 forint alatt is még a 2010-es évek első felében, a tendencia tehát egyértelmű: egyirányú utcában haladunk, és úgy tűnik, hogy erről nincs letérés.”

A folyamat hátterében pedig a magyar gazdaság gyenge teljesítménye és a régiós országokhoz képest jóval magasabb kockázatossága áll elsősorban, mondta a műsorban az elemző.

A beszélgetés során felmerült, hogy amikor az euró árfolyam 2008 környékén 275 forintnál járt, Orbán Viktor azt mondta, hogy gyenge nemzeti valutája gyenge országnak van, a kormány pedig képtelen kezelni a helyzetet. Igaz, Orbán akkor ellenzékben volt, tette hozzá Török Zoltán.

https://www.facebook.com/watch/?v=385107436469859

Arra a kérdésre, hogy mi változhatott a kormányzat gazdasági, pénzügyi filozófiájában, ha 412-es árfolyamnál még csak kormányzati reakció sincs, Török azt mondta: „Úgy tűnik, tartja magát az a felfogás a kormányon belül, hogy a gyenge forint jót tesz a versenyképességnek. A magyar gazdaságban túlsúlyos a feldolgozóipar, ami jellemzően exportorientált: az ipari termelés közel háromnegyede kivitelre megy. Mivel ez hozza a gazdasági növekedés egy részét, azzal próbálják ösztönözni, hogy folyamatosan gyengítik a saját pénzünket”, magyarázta az elemző.

A stratégia hátulütője, hogy mindeközben a lakosság azt tapasztalja, hogy számos termék ára növekszik, hiszen nagyon magas az importhányad, és külföldre utazva is azonnal átérzi, milyen keveset ér a forint.

A magyar gazdaság gyengeségét mutatja, hogy mindeközben a lengyel zlotyi illetve a cseh korona folyamatosan tartja az értékét. „Viszonylag stabil pénznemek, tehát ha megnézzük, hogy öt vagy tíz évvel ezelőtt mennyi volt az árfolyama ezeknek a valutáknak az euróval szemben, nem látunk nagy változást.”

Arra a kérdésre, hogy idén milyen forint árfolyamra számítanak az elemzők, Török Zoltán azt mondta: arra nem számít senki, hogy visszatérünk a 400 alatti árfolyamszintekre, várhatóan a 400-410 közötti sávban fog mozogni a nemzeti valuta.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek