Cikkünk frissül…
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban adott interjút, ahol az Európai Politikai Közösség ötödik csúcsértekezletének eredményeit és tanulságait értékelte. Ez az esemény Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai találkozója volt, és több jelentős téma is terítékre került, különös tekintettel a gyorsan változó nemzetközi helyzetre és az orosz-ukrán háborúra.
A miniszterelnök az interjú elején kiemelte, hogy a világ jelenlegi helyzete dinamikus változások előtt áll. „A világ gyorsabban fog megváltozni, mint mi azt gondoljuk,” – mondta Orbán, utalva arra, hogy a globális politikai fordulatok, mint az Egyesült Államok új elnökének megválasztása és a német kormány bukása, egyetlen nap leforgása alatt történtek meg.
Orbán szerint a háború és a szankciók politikája az elmúlt két évben jelentős károkat okozott Európának és a világnak, beleértve Magyarországot is. „Ha két éven keresztül arról győzködted a világot, hogy a háború jó, a béke rossz… akkor most hirtelen vágányt átállítani… az nehéz dolog” – fogalmazott, hangsúlyozva a jelenlegi helyzet bonyolultságát.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ha Donald Trump maradt volna az amerikai elnök, a jelenlegi helyzet elkerülhető lett volna: „Ha 2020-ban Donald Trump nyert volna az Egyesült Államokban, akkor ez a két év, ez a lidércnyomásos két év meg sem történt volna, nem lett volna háború.” Kiemelte, hogy Trump erős vezetőként képes lett volna időben megállapodásokat kötni, megelőzve a konfliktust.
„Ez elmaradt, és most iszonyatos fizettünk az elmúlt két évben, és az európaiak egy-két ember kivételével – itt a szlovákokat mindenképp érdemes megemlíteni, Vatikánt szintúgy – ezt a rossz dolgot támogatták. Most ennek vége van, hiszen az amerikai győzelem az egy hatalmas győzelem” – jelentette ki.
Az új amerikai politika hatásaival kapcsolatban Orbán kifejtette: „Olyan nagy győzelem, hogy nemcsak a Holdról, hanem a Marsról is látszik.” Véleménye szerint, ha Amerika új irányba indul, békét és migránsellenes politikát kíván folytatni, az komoly hatással lesz a világra és az európai politikára is. Az európai vezetőknek reagálniuk kell erre, ami kihívást jelent, különösen egy olyan helyzetben, ahol a háború terhe már érezhető: „Ezt a háborút egyedül Európa nem tudja finanszírozni.”
A csúcsértekezlet magyar szervezésével kapcsolatban Orbán kiemelte a sikeres lebonyolítást és megköszönte a budapestiek türelmét: „Mindenki, aki ebben részt vett, az sokat tett azért, hogy Magyarországnak az elismertsége, a Magyarország iránti tisztelet a világban jelentősen növekedjen néhány nap alatt.”
Orosz-ukrán háború
Az orosz-ukrán háborúról szólva Orbán Viktor megerősítette, hogy az ukránok hősies küzdelmet folytattak, de hangsúlyozta, hogy a békemegoldások keresése elengedhetetlen. „Szerintem ez egy jó gondolat, hogyha erős vagy. Sőt, ha te vagy az erősebb,” – mondta az ukrán álláspont kapcsán, de hozzátette, hogy a békemegoldások előmozdítása nem egyszerű, különösen, ha a másik fél domináns helyzetben van.
Orbán hangsúlyozta a magyar diplomáciai erőfeszítéseket, és a politikai kommunikáció fontosságát emelte ki: „Most Európa legnagyobb problémája, hogy nem beszélnek azokkal, akikkel beszélni kell.” Rávilágított arra, hogy Magyarország egyedülálló módon felkészült a jelenlegi kihívásokra, és más európai vezetők figyelmébe ajánlotta a magyar modell tapasztalatait. A találkozó eredményeként Orbán optimizmusát fejezte ki, hogy a világ új korszak felé halad, ahol a béke és a stabilitás újra középpontba kerülhet az európai és globális politikában.
Zelenszkijről
Jó gondolat, ha erős vagy, de ez nem az én dolgom, én nem tartozom azok közé, akik lekicsinyelik az ukránok hősies küzdelmét. Az ukránok hősiesen harcoltak az elmúlt két évben, nem becsülöm le a teljesítményüket – mondta Orbán Viktor a műsorvezető kérdésére, hogy Zelenszkij elutasítja a tűzszünetet, mert azt mondja, ez derült ki a tegnapi sajtótájékoztatóján, hogy csak erőből lehet tárgyalni, ha valaki erős.
Magyarország jól felkészült, “akkor leírtam mi fog történni”
Európa legnagyobb problémája, ha nem kommunikálsz, ez az a luxus, amit a politikában nem lehet eltekinteni – mondta, felidézve júliusi békemissziója minden állomását.
Néhányunkat leszámítva, Magyarországot leszámítva mások nem készültek fel erre, de Magyarország jól felkészült – hangoztatta Trump győzelméről.
“Akkor leírtam, mi fog történni, és most pont ott vagyunk, amit akkor leírtam” – mondta, azt hangsúlyozva, hogy ha
valaki kommunikál, “akkor megérti az ember, mi fog történni. Miután senki nem készült fel a mostani helyzetre, most kevés idő alatt kell gyors és fontos döntéseket hozni”.
Orbán Viktor Trump győzelme kapcsán – ami nemcsak a Holdról, de a Marsról is látszik – azt mondta Magyarország, az emberek vonatkozásában, hogy “közvetlen összefüggés van a családi költségvetés és a világpolitika között”, mivel a legnagyobb bajunk a háború, ha nem lenne a háború, az energiaárak sem lennének ott, ahol – mondta.
Fantasztikus évünk lesz 2025
Ha az infláció nem szaladt volna el, akkor sokkal jobb lenne a helyzet – tette hozzá a miniszterelnök, megjegyezve: Mi tudtuk, hogy két lehetőség van, vagy a demokraták nyernek, vagy a republikánusok, ha Trump elnök nyer, akkor békeköltségvetést készíthetünk. Jó esély van rá, hogy a 25-ös év békeév lesz, így békeköltségvetést készíthetünk. “Mi magyarok jó lóra tettünk, de azért nem fogadás ez – hangsúlyozta, Trump győzelmére utalva.
Semmi túlzás nincs abban, hogy fantasztikus évünk lesz 2025-ben, mert a világban ezek a dolgok megtörténtek – jelentette ki Orbán Viktor.
Vita az van – Jó üzletet kell kötni a kínaiakkal!
Arra a kérdésre, hogy tartható lesz-e a gazdasági semlegesség terve későbbiekben, hiszen ismert Trump, az amerikaiak Kína-kereskedelmi politikája, a büntetővámok: miniszterelnök úgy fogalmazott, “a nekünk muszáj valahová állni” az nem jó, persze “vannak viták, de nem akarunk mást, mint az amerikaiak”.
“Ők nem akarják a Földről az űrbe kilökni a kínaiakat”, ők is jó üzletet akarnak kötni a kínaiakkal.
Mint mondta, mindig meglepődik azon, hogy komoly koponyák is azt gondolják, hogy kis ország vagyunk, ezért valahová mindig oda kell kötni a szekerünket. De ő ezzel nem ért egyet, azért sem, mert “nagy nemzet vagyunk”, ezer éves kultúrával – derült ki a szavaiból. “Vállalnunk kell, hogy magyarok vagyunk, saját érdekeinkkel”. Az, hogy Magyarországnak barátja az Egyesült Államok elnöke, olyan lehetőség, mint korábban soha sem volt – fogalmazott.
Itt lesz ma Draghi, lenyűgöző órák jönnek, Orbán Viktor már tegnap konzultált vele
A következő két-három óra nagyon izgalmas lesz, és intellektuálisan is lehet “nagyon lenyűgöző” – mondta Orbán Viktor, arra utalva, hogy a mai informális EU-csúcson itt lesz Mario Draghi, aki EU versenyképességi jelentését írta meg.
“Mi is mindig szentségelünk, ha látunk egy számlát, de akkor szentségelnénk igazán, ha egy nyugati ország számlájával vetné össze, itt Magyarországon ugyanis Európában legolcsóbb az energia ára – hangoztatta a műsorban Orbán Viktor, azt hangsúlyozva az EU-s versenyhátrányról, hogy egy európai cég gázszámlája 4-szer, a villanyszámlája 3-szor magasabb mint Amerikában az energiaárak. Ez sz ami tarthatatlan – derült ki a szavaiból.
Brüsszel, a kígyó feje és a “bírósági aktivizmus”
A “bírósági aktivizmus Brüsszelben van” – hangoztatta a miniszterelnök a migrációs szabályok kapcsán- , “ott van a kígyó feje”, mert mi vagyunk a lázadók, ezért akarnak minket “lenyomni”, büntetnek meg, ezért keresik azt az új embert, aki úgy táncol, ahogy ők a nótát húzzák, és úgy alakítja majd a szabályokat, ahogy a brüsszeli elvárásokat megfogalmazzák – hangoztatta.
Ez egy folyamatos csata Brüsszellel – jelentette ki a miniszterelnök, a szavaiból az derült ki, hogy “Brüsszelből el akarják töröltetni” az embereknek a kormány által biztosított rezsivédelmet, de még a 13. havi nyugdíj is veszélyben lenne, ha új kormány jönne.
Németországról: “bukfenc!”
Akkor lásd, Németország, “akkor bukfenc”. Egyszer csak hopp, megvan az új amerikai kormány, “aztán meg szétesel, remeg a föld a talpad alatt” – fogalmazott Orbán Viktor a műsorban arról, hogy a német koalíciós válság miatt előrehozott választás lesz Németországban.