Orbán Viktor miniszterelnök nyitóbeszédében elmondta: 2022 októbere óta ötödik alkalommal ül össze az Európai Politikai Közösség állam és kormányfőinek találkozója. „Megtisztelő, hogy Magyarország folytathatja Emmanuel Macron úr kezdeményezését, és otthont adhatunk az európai biztonságpolitikai csúcstalálkozónak” – fogalmazott.
A magyar miniszterelnök rámutatott, hogy a mai találkozó az ország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye, melyen 42 állam- és kormányfő, az Európai Unió intézményeinek vezetői, az Európa Tanács és a NATO főtitkárai, valamint az EBESZ képviselője is jelen van. „Köszönöm mindannyiuknak, hogy eljöttek Budapestre” – tette hozzá Orbán.
A miniszterelnök részletesen kitért Európa jelenlegi kihívásaira, kiemelve:
„A helyzet, amelyben Európa van, nehéz, bonyolult és veszélyes. Harmadik éve dúl Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja. […] Az illegális migráció szűnni nem akaró kihívás Európa számára, amely ismét csúcsot megközelítő méretet öltött.”
Orbán szerint a mai találkozó célja az, hogy közös válaszokat keressenek ezekre a kihívásokra, mivel „a válaszok, amelyeket most fogunk adni, évtizedekre meghatározhatják Európa jövőjét”. Felhívta a figyelmet arra, hogy a vezetőknek közösen kell vizsgálniuk, hogy „hasonló irányokba keressük-e a válaszokat” és „tudunk-e olyan területeket azonosítani, ahol képesek és készek vagyunk közös fellépésre”.
A nap folyamán a plenáris ülésen a biztonsági kérdések kerültek középpontba. Orbán felvetette a kérdést: „Hogyan lehet újra béke Európában? Hogyan vállalhat Európa a jövőben nagyobb felelősséget saját biztonságáért és békéjéért?” Kiemelte az amerikai elnökválasztás aktualitását, amely hatással lehet az európai biztonságpolitikára.
A plenáris ülést követően munkacsoportokban tárgyalták a migráció, gazdaságbiztonság és konnektivitás kérdéseit. A migráció kérdése második alkalommal szerepelt kiemelt témaként, mivel „jobb gyakorlati együttműködésre van szükség a származási és tranzitországokkal”, hogy megszüntessék az illegális migrációt. Orbán megjegyezte: „Én érzékelek új lendületet Európában ezen a területen.”
A konnektivitással kapcsolatban a miniszterelnök rávilágított arra, hogy a COVID-járvány és a geopolitikai feszültségek bebizonyították, a nyitott gazdaság kockázatot is hordoz. „Meg kell vitatnunk, hogyan tudjuk megőrizni Európa számára a konnektivitás előnyeit úgy, hogy közben erősítjük stratégiai autonómiánkat.”
Orbán beszédét azzal zárta, hogy „A mi politikai közösségünk a nagy stratégiai kérdésekről történő eszmecsere helyszíne. […] Ennek a közös felelősségünknek a tudatában kívánok hasznos tanácskozást mára mindannyiuknak.”