Magyarországon jelenleg 4,7 millió ember dolgozik, ebbe beletartozik az a több, mint 130 ezer, 65 év feletti, akik nyugdíj mellett vállalnak munkát. Számuk tíz év alatt négyszeresére nőtt.
Az OTP bank idei öngondoskodási felmérése is ezt támasztja alá: eszerint az idősek 46 százaléka készül úgy, hogy megtakarítás helyett, a nyugdíj mellett vállal munkát, míg mások már fiatalon elkezdik az öngondoskodást.
Noha a Híradónknak nyilatkozók számára fontos az öngondoskodás, a bank felmérése szerint, az 56 és 65 év közöttiek több mint fele szorong a jövőtől. „A 65 év felettieknél pedig tízből hat ember szorong a jövőképével vagy a jövőjével kapcsolatban” – mondta el Máriás Endre, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetője.
A reprezentatív felmérés 18 és 70 év közötti, bankkapcsolattal rendelkezők körében készült. Vizsgálták az emberek pénzügyi tudatosságát, az ebben való aktivitásukat, és azt, hogy az öngondoskodás mennyire ismert fogalom a körükben.
„Ha kicsit mélyebbre ásunk, és megnézzük azt, hogy milyen különböző csoportokat lehet azonosítani, akkor nagyjából azt lehet látni, hogy több mint a harmada a lakosoknak az még nem lépett az öngondoskodás útjára, és viszonylag magas azoknak az aránya, akik ugyan hallottak róla, de még nem tettek lépéseket. És sajnos nagyon sokan vannak, akik nem is hallanak, és nem is beszélnek erről”
– fogalmazott Máriás Endre. A felmérésből az is kiderült, hogy a magyarok többségének a jelen megélése fontosabb, mint a jövő. Ráadásul tíz magyarból hat a megfelelő egészségügyi ellátás, a tisztességes nyugdíj és az oktatatás területén az államtól várja a megoldást.
Az Énpénzem.hu felelős szerkesztője szerint a helyzet rosszabb lehet, hiszen a felmérés olyan emberekkel készült, akiknek már eleve van bankkapcsolata. Lovas Judit hozzátette: bár az utóbbi években a statisztikák szerint egyre több pénz maradt a lakosságnál, a társadalmi olló mégis egyre tágabbra nyílik.
„És igazából nagyon sokan az elmúlt éveket hitelekből tudták átvészelni, és most talán, ha egyáltalán nekik növekszik a bérük, akkor megpróbálnak félretenni, és ezeket a felélt tartalékokat visszapótolni” – magyarázta Lovas Judit. Hangsúlyozta: az, hogy ki, mennyire gondoskodik önmagáról az nem csak az edukációtól függ, hanem a saját anyagi helyzetétől és az iskolai végzettségtől is.