Fekete Rajmund Amerika-szakértőt, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatóját nem lepte meg Donald Trump győzelme, inkább az, hogy a republikánus elnökjelölt „ilyen simán nyert”. Ezt egyedül Orbán Viktor „jósolta meg” – emlékeztetett a miniszterelnök vasárnap reggeli nyilatkozatára, hiszen ő már akkor azt mondta, hogy „más számokat lát”, mint a közvéleménykutatók, akik döntetlent prognosztizáltak, és szerinte „fordul a szél Amerikában” és jön Trump.
Arról, hogy Trump győzött itt és itt írtunk, korábbi elemzői véleményt ebben a vikkünkben olvashat, azt pedig, hogy a Politico szerint a pénteki budapesti EU-csúcson – brüsszeli diplomaták feltételezése alapján Orbán Viktor videóhívást kezdeményezhet Trumppal a 26-oknak, szintén szemléztük.
Most, az amerikai elnökválasztást értékelve Fekete Rajmund kiemelte: a kampány hajrájában a demokraták és a liberális mainstream média által sugárzott tudósításokat nézve látszott, hogy „nem kerek a sztori”, különösen miután Trump New York-i, a Madison Square Gardenben tartott grandiózus kampányeseményét az MSNBC úgy közvetítette, hogy az élő kép mellé bevágták az 1939-es náci gyűlés archív felvételeit. Kamala Harrist pedig a kampány hajrájában „lényegében gyámság alá helyezték a demokraták” azzal, hogy a kampánygyűlésein rendre olyan sztárok léptek fel, mint Beyoncé, Cardi B, Jennifer Lopez, Bruce Springsteen vagy az Obama házaspár.
Az elnökválasztás tanulságai
Fekete Rajmund öt megállapítást tett az elnökválasztással kapcsolatosan.
Az első, hogy Trump és a kampánycsapata tanult a 2020-as hibákból, és idén a választás utolsó percéig szavazásra buzdítottak, ráadásul most a levélszavazatok népszerűsítésre is kiemelt hangsúlyt fektettek. A republikánusok egy, a Barack Obama által korábbtól ismert, alulról szerveződő kampánystratégiát alkalmaztak, amiből a republikánus véleményvezérek is aktívan kivették a részüket.
Második pontként azt hangsúlyozta, hogy az amerikaiak nemet mondtak a demokraták progresszív, neomarxista identitáspolitikájára :többek között az LMBTQ-ra és a BLM mozgalomra is.
Fekete Rajmund szerint a mostani kampány arra is rávilágított, hogy a klasszikus média szerepe tovább csökkent, a podcastek és a social media viszont megerősödött, erre említette Donald Trump Joe Rogannak adott interjúját, amelyet csak a Youtube-on 46 millióan láttak. A szakértő rámutatott az X jelentőségére is, amely már a 2016-os kampány során is fontos volt a republikánus elnökjelölt számára. Nem véletlen, hogy Trump a győzelmi beszédében külön megköszönte „Elonnak”, hogy mellette állt.
Az intézetigazgató szerint a választáson az amerikai demokrata elit elárulva érezte magát és beindult a bűnbakkeresés: egyesek például a fehér nőket kezdték el élő adásban okolni a választási kudarcért.
Fekete Rajmund végül, de nem utolsósorban megjegyezte:
Donald Trump győzelmével új lendületet fog kapni a populizmus, amely kihatással lesz a nyugati világra is.
“Fekete bárány” vagy viszonyítási pont? – Trump nyilatkozatai “a tisztelet jelét mutatják…”
Munkatársunk kérdésére, hogy a Trump-győzelemből Orbán Viktor miniszterelnök, illetve Magyarország mit profitálhat a személyes jó viszonyon és azon kívül, hogy David Pressman helyett egy barátságosabb nagykövet érkezik Budapestre, a szakértő azt mondta: a magyar miniszterelnök volt az első kormányfő, aki már 2016-ban letette a voksát Donald Trump mellett, majd 2020-ban és most is a republikánus elnökjelölt mellé állt. Fekete Rajmund arra is emlékeztetett, hogy a most megválasztott elnök kampánya során többször hivatkozott Orbán Viktorra, mint a „legnagyobb tiszteletnek örvendő”, erős vezetőre. Donald Trump pontosan tudja, kicsoda Orbán Viktor és működik köztük a kémia – fogalmazott az intézetigazgató, amit szerinte a személyes találkozóik is mutatnak. Ugyanez nem mondható el az európai vezetőkre, akik kis túlzással azért imádkoztak, hogy ne Donald Trump legyen az Amerikai Egyesült Államok 47. elnöke.
Arra a kérdésünkre, hogy látja, ha Trump európai politikussal akar konzultálni, tényleg Orbán Viktort fogja-e megcsörgetni, vagy inkább egy nagyobb állam vezetőjét, Fekete Rajmund azt mondta: sokkal nagyobb a súlya Magyarországnak, mint amit az ország mérete indokolna. Mindez Orbán Viktor miniszterelnök politikájának köszönhető. A közbevetésünkre, hogy igen, de sok esetben ő a “fekete bárány”, a szakértő azzal reagált: ha Orbán Viktor megszólal, arra nemcsak szövetségesei, de a politikai ellenfelei is felfigyelnek, reflektálnak, mert van mondanivalója, van víziója.
„Akár tetszik, akár nem, a magyar miniszterelnök viszonyítási pont nemcsak Európában, de az Amerikai Egyesült Államokban és a világban is. Trump is tisztában van ezzel, nyilatkozatai pedig egyértelműen a tisztelet jelét mutatják”
– jelentette ki Fekete Rajmund, hozzátéve: adott esetben nagyon is valószínű lehet az a forgatókönyv, hogy európai ügyekben Orbán Viktor véleményére lesz kíváncsi Donald Trump.
Arra, hogy mikor lesz Orbán Viktor miniszterelnök újra a Fehér Ház vendége (utoljára 2019-ben volt), vagy inkább az képzelhető el, hogy személyesebb keretek között találkoznak az amerikai elnökkel – Palm Beachen vagy Mar-a-Lagón –, Fekete Rajmund minden eshetőséget nyitva hagyott.
A szakértő Donald Trump győzelmi beszédéből azt emelte ki, hogy azt mondta: „sebeket begyógyító” elnök lesz. Ez érvényes lehet mind a bel-, mind a külpolitikára. S ha 24 óra alatt nem is lesz béke az orosz–ukrán háborúban, Donald Trump „testtartásából”, valamint a 2016-os elnökségéből kiindulva okkal feltételezhető, hogy olyan lépéseket fog szorgalmazni, amivel elősegítheti a háború mihamarabbi befejezését. Ebben a törekvésében pedig Orbán Viktor első számú szövetségese lehet, aki a kezdetektől a béke pártján áll.