Itthon

Megjelent egy új kutatás, fej-fej mellett a Fidesz és a Tisza

László Semsei
Hirdetés

A Republikon Intézet friss októberi közvélemény-kutatási eredményei azt mutatják, hogy a Fidesz-KDNP továbbra is vezet, de a Tisza Párt egyre közelebb kerül hozzá, miközben több ellenzéki párt is küzd a parlamenti küszöb eléréséért.

Hirdetés

A következő eredmények születtek:

  • Fidesz-KDNP: A kormánypártok vezetnek, de előnyük csökkent a Tisza Párttal szemben. A teljes népességben 26 százalékon, a pártválasztók körében 36 százalékon állnak, de a biztos szavazó pártválasztók körében mindössze 1 százalékos előnyük van a Tiszával szemben (37%).
  • Tisza Párt: Az új, népszerű párt felzárkózott a kormánypártok mögé, és a teljes népességben 24 százalék, a pártválasztók körében 34 százalékos támogatottságot élvez. Biztos szavazó pártválasztók körében csak egy százalékkal van lemaradva a Fidesz-KDNP mögött.
  • Mi Hazánk: Az ellenzéken belül a második legerősebb párt. A teljes népességben 5 százalék, a pártválasztóknál 7 százalék, biztos szavazók között pedig 8 százalék a támogatottságuk. Potenciális koalíciós partnerré válhatnak a Fidesz-KDNP számára, ha annak támogatottsága csökken.
  • Demokratikus Koalíció: A DK a Mi Hazánkkal fej-fej mellett halad. Támogatottsága a teljes népesség és pártválasztók körében 5-7 százalék között mozog. Az év eleji erős pozíciójához képest jelentősen veszített népszerűségéből, de továbbra is elérné a parlamenti küszöböt.
  • Momentum: A liberális párt a teljes népesség körében 3 százalékon, a pártválasztók között 4, biztos szavazók körében pedig 5 százalékon áll. Támogatottsága a küszöb körül ingadozik, 2026-ban a fennmaradásért küzdhet.
  • Magyar Kétfarkú Kutya Párt: A Kutyapárt a teljes népesség körében 4 százalékon, a pártválasztók körében 5 százalékon áll. A biztos szavazók között azonban csak 3 százalékon áll, ami miatt a parlamenti küszöb alatt marad.
  • Magyar Szocialista Párt: Az MSZP támogatottsága a teljes népességben 2 százalék, a pártválasztók és biztos szavazók körében pedig 3 százalék. Jelenlegi támogatottsága nem lenne elegendő a parlamentbe jutáshoz.
  • Párbeszéd: A Párbeszéd mindhárom szegmensben (teljes népesség, pártválasztók, biztos szavazók) 1 százalékon áll. A jelenlegi támogatottságuk nem biztosítja számukra a parlamenti frakció megőrzését 2026-ban.
  • Jobbik: A Jobbik szintén 1 százalékon áll minden szegmensben, és jelenlegi támogatottsága nem elég a parlamentbe jutáshoz. Az utóbbi időszakban jelentős szavazatvesztést szenvedett el.
  • Lehet Más a Politika: Az LMP a teljes népesség és pártválasztók körében 1 százalékon áll, a biztos szavazók között pedig az 1 százalékot sem éri el. Csárdi Antal távozása tovább nehezíti parlamenti jelenlétüket.
  • Bizonytalan szavazók: A kutatásban részt vevők 29 százaléka bizonytalan, és nem tervezi részvételét a következő választáson.

A Republikon szerint jelenleg a Fidesz-KDNP és Tisza párharca határozza meg a magyar közéletet, azonban kisebb ellenzéki pártok is jó eséllyel pályázhatnak 2026-ban parlamenti mandátumokra. Azzal, hogy az ellenzék legerősebb pártja gyűjtőpártként sokféle identitású választót bevonzott, felértékelődhetett az ideológiájában karakteresebb kis pártok jelentősége is.

A baloldaliak a DK vagy akár MSZP pártok táborát is hozzásegíthetik egy frakcióhoz, a liberálisokra a Momentum számíthat, a szélsőjobboldaliaknak ott a Mi Hazánk, és a politika- és pártellenes voksok akár a Kutyapártnak is összehozhatják első parlamenti frakcióját. Októberi mérésünk elején a válaszadók ideológiai hovatartozását kérdeztük, amely szintén pozitívan hathatott a karakteresebb pártok támogatottságára.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek