A 2011-es népszámláláshoz képest 2022-ben már a 15 éves és annál idősebb lakosság 22 százaléka rendelkezett diplomával, a lakosság további egyharmadának pedig érettségije is volt – írja az Economx. A legfeljebb általános iskolát végzettek aránya 23 százalékra csökkent. A statisztikai hivatal szerint az iskolázottságban voltak pozitív irányú változások, de területi különbségek továbbra is jelentősek, a vidéki kistelepülések hátrányos helyzete szembetűnő, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Népszámlálási atlaszából.
2001 és 2022 közötti bő két évtizedben a diplomások száma megduplázódott és elérte az 1,8 millió főt, arányuk is több mint duplájára nőtt 12 százalékról 25 százalékra.
A diplomások aránya Budapesten ugrott meg a leginkább, illetve az egyetemi városokban – Pécs, Debrecen – , valamint a Velencei-tó és a Balaton környékén.
A legalacsonyabb végzettségűek jelentős része, minden ötödik lakos Közép-Magyarországon élt.
Hasonló számban éltek az északkeleti országrészben, ahol viszont az országos átlagnál magasabb volt az alacsony végzettségűek aránya, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 3,7, illetve 4 százalékot is elérte.
Az ország északkeleti részén, különösen Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, illetve a délnyugati országrészben számos kistelepülésen a lakosság több mint fele legfeljebb általános iskolai végzettségű volt a legutóbbi népszámlálás idején.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)