Itthon

Orbán Viktor megszólalt a 0,7 százalékról: Az iparral nincs baj, kereskedelmi problémánk van

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

A következő év “egy erőteljes intenzív növekedést eredményezhet”, 3,5 százalékot bizonyosan elérünk - jelentette ki a miniszterelnök a Kossuth Rádióban.

Hirdetés

Cikkünk frissül.

A rosszabb gazdasági növekedési adatokról, a 0,7 százalékos  visszaesésről kérdezték ma reggel Orbán Viktort. Arról, hogy a német ipar gyenge teljesítményét okolják az elemzők, a szakértők.  

“Más a véleményem, mint a szakértőknek, az iparral nincs semmi baj, fantasztikus színvonalat ért el az ipar, mióta nemzeti kormány van. ” 

– jelentette ki Orbán Viktor, aki szerint a világ legmodernebb autógyárai dolgoznak itt, gyártunk a repülőgép iparhoz is fontos alkatrészeket, a hadiiparnak is óriási a  kapacitása – mondta, megemlítve az űripart is.

A gyárak modernek, a vezetőik jobbára magyar szakemberek, a munkásaink is fantasztikusak, képzettek – derült ki a szavaiból.

Kereskedelmi problémánk van

“Nekünk kereskedelmi problémánk van”, 10 millió ember nem tudja elfogyasztani, amit termelünk. A villággazdaság pedig hullámzik, kicsi a kereslet – magyarázta.

De mint a szavaiból kiderült, a következő év “egy erőteljes intenzív növekedést eredményezhet”, 3,5 százalékot bizonyosan elérünk.

Beindul a BMW gyár, nagy akkumulátorgyárak és a szegedi elektromos autógyár, a BYD. Ezek meg is fogják húzni a ‘24-es évhez képest a 2025-ös évet – jelentette ki a miniszterelnök

Orbán Viktor újra a gazdasági semlegességet emelte ki, mint mondta, fontos, hogy a nyugatiakon kívül “a keletiek a kliensek legyenek”! 

Béremelések: óvatosságra intett

A miniszterelnök óvatosságra intett a béremelési célok terén, különösen a kis- és középvállalkozások teherbíró képességére tekintettel. Bár a kormány továbbra is célként tűzte ki a minimálbér 400 ezer forintra, az átlagbér pedig egymillió forintra emelését, Orbán szerint a konkrét bérezési kérdéseket az érintett piaci szereplőknek kell meghatározniuk. „Az a képzet ne alakuljon ki […] hogy a kormány megmondja, mennyi a bér, hanem állapodjanak meg azok, akik működtetik a gazdaságot” – mondta. A kormány feladata, hogy támogassa a tárgyalásokat, de nem kíván közvetlenül beavatkozni a bérmegállapításokba.

„Az nem úgy van, hogy jön valaki a kormánytól Budapestről, fölemeli a kezét az elegáns öltönyéből, hogy azt javaslom, hogy ne 5, hanem 6, hanem 7, tehát ez így nem megy. Vannak politikusok, akiktől hallok ilyeneket, a szőr föláll a hátamon, hogy fogalmuk nincs arról, hogy hogyan működik a gazdaság valójában, tehát megegyezést kell kötni” – fogalmazott. 

A miniszterelnök külön kiemelte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szerepét a gazdaság fejlődésében, és üdvözölte az új vezetés kinevezését. Köszönetet mondott Parragh Lászlónak, a kamara korábbi elnökének, akivel az elmúlt években „kiváló együttműködésük” volt. Orbán szerint Parragh vezetésének is köszönhetően sikerült jelentős gazdasági eredményeket elérni, így a kamara komoly partner volt a kormány számára a gazdaság, a munkahelyek és a bérek fejlődésében.

„Az a képzet ne alakuljon ki […] hogy a kormány megmondja, mennyi a bér, hanem állapodjanak meg azok, akik működtetik a gazdaságot” – hangsúlyozta. A kormány szerepe Orbán szerint inkább a gazdasági keretek biztosításában áll, és elvárható, hogy szükség esetén adócsökkentéssel segítse a felek közötti megállapodást.

Orbán példaként hozta fel a korábbi hatéves bérmegállapodást, amelyben a kormány adócsökkentéssel támogatta a magasabb bérek kifizetését, és hangsúlyozta, hogy most is zajlanak ilyen tárgyalások a következő évekre vonatkozóan. A miniszterelnök azt reméli, hogy a felek most legalább hároméves időtartamra szóló bérmegállapodásokat kötnek, amelyek biztosítanák a kiszámítható és fenntartható bérnövekedést.

Munkáshitel

Orbán Viktor részletesen beszélt a munkáshitel programról, amely a 17 és 25 év közötti, munkaviszonnyal rendelkező fiatalok számára nyújt támogatást, különösen azokat célozva, akik nem jogosultak diákhitelre. 

„Mindig volt egy hiányérzetem. De mi van a többiekkel? Hát nem mindenki megy egyetemre, mi van a melós fiatal csávókkal…?” – fogalmazott.

A miniszterelnök szerint a munkáshitel célja, hogy segítsen azoknak a fiataloknak, akik „16-18 éves koruktól melóznak vagy szakmát tanulnak,” és a felnőtt életbe lépve nehézségekbe ütköznek. Orbán kiemelte, hogy az életkezdés nemcsak a kulturális okok miatt tolódik ki: „Szerintem ennek van a kulturális összefüggésen túl anyagi oka is. Nehéz önálló életet elkezdeni…”

A hitelprogram maximum 4 millió forintos összeggel és kamatmentességgel támogatja az életkezdést, tízéves futamidővel. A program ösztönzi a családalapítást is, mivel gyermekvállalás esetén a törlesztés szüneteltetését és részleges vagy teljes hitelengedményt kínál: „az első gyerek után két évig föl lehet függeszteni a törlesztést… három gyerek meg az egészet elengedik.” Ahogy fogalmazott, a program egy olyan „teljes életképet” kínál, amelyben a munka, család, gyerek és „asszony” is egyaránt helyet kap.

„4800 milliárd uniós pénz van a számlánkon”

“Én egy fantasztikus évet várok”  – hangoztatta Orbán Viktor.

“Valami újban vagyunk, ezt mindenki érzi, kell egy új gazdaságpolitika. Ezt a kkv-k is érezni fogják” – hangoztatta Orbán Viktor a Demján Sándor programról, ami az új gazdasági akcióterv egyik fontos alappillére, a kis-és középvállalkozások tőkefejlesztése a cél, a “méretváltozásuk” – derült ki már korábban.

“Kiírtuk az EU-s pályázatokat, illetve kiírjuk, 12 milliárd euró, 4800 milliárd forint EU-pénz áll a számlánkon” – jelentette ki a miniszterelnök.

“Én egy fantasztikus évet várok”, bár mindenki “most még abban a ködben úszik”, hogy visszaesett a GDP a 3 negyedévben – hangoztatta Orbán Viktor. 

Kedden megfordul a szél Amerikában, “Trump jön”

A miniszterelnök a keddi, amerikai elnökválaszrásokról azt mondta, ő más számokat lát, mint a közvélemény-kutatók, “a jelekből olvasva” ő azt mondja: kedden megfordul a szél Amerikában,  “a republikánusok jönnek, Trump jön”.

Előtte azt mondta: “erős hét áll előttünk, az egész nyugati világ számára fontos, ki lesz az USA elnöke”.

A miniszterelnök emlékeztetett a kazanyi BRICS-csúcsra, “ez a keleti világ csúcstalálkozója volt”. De mint mondta, a jövő héten a “nyugati világ csúcstalálkozója” pedig Budapesten lesz – utalt az Európai Politikai Közösség találkozójára és sz informális EU-csúcsra (az EU soros elnöksége miatt).

Itt az amerikai elnökválasztás lesz az egyik fontos napirendi pont, a másik az európai versenyképesség, Mario Draghi jelentéstevőt is meghívták – mondta a miniszterelnök.

A “jelekből olvasva” azt mondta, hogy ha megfordul a szél Amerikában is, azaz a demokraták mennek, a republikánusok pedig jönnek, Trump jön, akkor a Patrióták és Donald Trump együtt nagy változást fog okozni.

Ez azt jelenti, hogy békepárti elnök jön, és ha Amerika békepárti lesz, Európa sem maradhat háborúpárti, váltani kell. “Ezt fogjuk megbeszélni a jövő héten”, a budapesti találkozón – hangoztatta Orbán Viktor. 

Béke, migráció, gender

Orbán szerint Nyugaton „genderpárti világban élünk”, amelyben a hagyományos családmodell szétrombolásának, valamint új együttélési formák propagálásának vagyunk tanúi. Úgy véli, hogy ez a helyzet hamarosan változni fog, és 

„jövő hét keddtől a Patrióták és Donald Trump Amerikában együtt egy hagyományos családvédő politikát fognak folytatni”.

A miniszterelnök szerint a Nyugati világ jelentős fordulat előtt áll, mivel kialakult egy új, „békepárti, migrációellenes és genderellenes” többség, amely egyre nagyobb támogatást élvez. „Van egy új közép szerintem, van egy új többség,” mondta Orbán, hangsúlyozva, hogy ezen értékeket képviselik a patrióták Európában, és véleménye szerint ezek az erők fognak kormányra kerülni az Egyesült Államokban is a közelgő választások eredményeként.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek