Az elmúlt öt évben nem volt olyan alacsony a szeptemberi születésszám, mint idén. 2019-2021 között több mint nyolcezer, az elmúlt két évben több mint hétezer, idén viszont csak 6700 gyermek született a kilencedik hónapban.
Idén szeptemberig 58 220 gyermek jött világra, ez 10 százalékkal, kevesebb mint egy évvel ezelőtt, azonos időszakban. Eközben 93 587-en haltak meg, ez mindössze néhány tized százalékos eltérést mutat 2023-hoz képest. Az adatokat összevetve, a természetes népességfogyás több mint 35 ezer fő volt az év első 9 hónapjában, ez 22 százalékkal több az előző évi adatnál. Annyival lett kevesebb az ország népessége, mintha teljesen elnéptelenedett volna Mosonmagyaróvár – fogalmazott a 444.hu.
Sik Endre szociológus szerint a csökkenő tendencia egész Európában jelen van, ugyanis a jóléti társadalmakban, ahol a nőknek több joga van, és a karrier fontos nőknek és férfiaknak egyaránt, kevesebb gyerek születik.
„Ahol ráadásul valami zavar lesz az erőben, rosszabbul mennek a dolgok gazdasági értelemben, ha a társadalmak úgy érzik, hogy akár klíma miatt, akár háborúk miatt, akár valamiféle értékrendi elbizonytalanodás miatt nem látják, hogy a gyereknek van-e jövője, akkor bizony nem fog nőni a gyermekeknek a száma” – fogalmazott a szociológus.
Orbán Viktor miniszterelnök egy osztrák TV-nek adott interjúban arról beszélt a héten, hogy Magyarország több nyugat-európai országgal ellentétben nem a bevándorláspolitikában, hanem a családok támogatásában látja a demográfiai problémák megoldását.
Magyar Péter, a TISZA Párt elnöke ugyanakkor híradónknak azt mondta, jelenleg több ezer magyar gyermek születik Nyugat-Európában. A kormány pedig nem biztonságot ad a fiataloknak, hanem aláássa a jövőbe vetett hitüket.
„Vidéken, kis településeken szinte nincsen munkalehetőség, mindenki a nagyobb városokba és külföldre költözik. A kormány folyamatosan azt kommunikálja, hogy mindent megtesz a fiatalokért és a gyermekvállalásért, eközben bezárja a vidéki szülészeteket sorra, leépíti az egészségügyi ellátást, szétzüllesztette az oktatást, mindent, ami ahhoz kéne, hogy a fiatalok minél több gyereket vállaljanak, azt megszünteti és lerombolja” – fogalmazott a Tisza-elnök.
A híradónk által megkérdezettek egyetértettek abban, hogy a népességcsökkenés átfogó megoldást igényel, de javíthatna a helyzeten például a családi pótlék összegének emelése, vagy a vidékfejlesztés.