Hirdetés
Itthon

Itt a grafikon, amiből megérti, hogy miként áll a Fidesz-Tisza meccs

ATV.hu

Vox Pop kalauz elkészítette az elmúlt időszak közvéleménykutatási adatait átlagra épülő ábráját, amiből választhatóbbé válnak a politikai folyamatokba.

Hirdetés

Mint arról az atv.hu beszámolt hét kutatóintézet adataiból számolta ki a Vox Populi azt, hogy miként állhat egymáshoz képest a Fidesz és a Tisza.  A Fidesz átlag 4,3% vesztett május vége/június eleje óta, a TISZA meg átlag 9,9%-ot nőtt a közvélemény-kutatásokban, ha az összes olyan intézet adatait együtt nézzük, akik röviddel a június 9-i választás előtt is, meg idén ősszel is posztoltak már választási közvélemény-kutatást, olvasható a Vox Populi választási kalauz közösségi oldalán. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a trendeket érdemes figyelni: „hozzászokhattunk már ahhoz, hogy ellentmondásos közvélemény-kutatási adatokból kell tájékozódnunk a magyar pártok pillanatnyi népszerűségéről. Ezt jól látható okkal hozza a nagyérdemű összefüggésbe azzal, hogy a megjelenő kutatások egy része konkrét politikai pártok – egymáséval többnyire ütköző, bár mostanában kifejezetten TISZA-párti kutatások hiányában nem feltétlenül szögesen ellentétes – kommunikációs céljait szolgálja.

Tegnap este az oldal elkészítette mindezt vizuális formában is. Mint írta a posztot író szakember: 

Igyekeztem valami könnyen elmagyarázható összegzését kiválasztani a futó trendeknek, és a kutatások viszonylag kis száma miatt egy viszonylag tágabb intervallum mozgóátlagát választottam erre a célra. Ha egy kutatás mondjuk ápr. 11 és 15 között zajlott, akkor az nálam ápr. 13-i dátummal szerepel az ábrában, minden pártra egy pici pöttyel (becsléssel). A vonal az adott párt pöttyeinek 61 napos mozgóátlaga, amit minden megjelent kutatás időpontjára külön-külön számolt ki a kompjúter. Tehát pl. az ápr. 13-i vizsgálat számait a megelőző és az utána következő 30-30 nap (értsd: az egész márc 14-május 13 időszak) összes többi kutatásának adataival átlagoltattam. A mozgóátlagok idősora jobban ugra-bugrál érdektelen véletlenek miatt (mint pl. hogy mikor jöttek ki inkább olyan intézetek kutatásai, akiknél magasabb szokott lenni X párt, mint mások kutatásaiban), mint egy helyi regresszióval számított trendvonal. De cserébe érzékenyebben reagál arra, ha valami hirtelen nagy változás van (a valóságban). A kommentekben van egy ábra a Fideszről, ami szépen illusztrálja ezt.

Megjegyzésre érdemes tulajdonsága még a mozgóátlagnak, hogy a legfrissebb adatok esetében természetesen csak az előző 30 nappal tudunk egy átlagot számítani, hiszen a következő 30 nap adatait még nem ismerjük. Ezért aztán ha egy párt gyorsan megy felfelé, akkor a mozgóátlag idősora a végéhez közeledve ellaposodik, hiszen egyre kevésbé módosítják a mozgóátlagot a jövő magas, mint a múlt alacsonyabb értékei. Ugyanígy, ha nagyon gyorsan lefelé megy egy párt, akkor a mozgóátlag idősorának a vége könnyen lehet, hogy csalfa módon a lefelé tartó trend végét ígéri akkor is, amikor erről még nincs szó (csak még nem látjuk a következő, még rosszabb számokat) – tette hozzá az oldal. 

A képre kattintva egészében látható az ábra 

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek