Magyarországon sincs ez másként: közel ötvenezer nyugdíjasnak utal külföldre minden hónapban a Magyar Államkincstár. A legtöbb utalás Németországba megy, második helyen van Ukrajna, a harmadikon pedig Ausztria. De Spanyolországban is egyre nagyobb a nyugdíjas magyar diaszpóra.
„Az időskori nemzetközi migráció nem új jelenség” – mondja dr. Illés Sándor geodemográfus a Spirit FM Europeo+ című műsorában, aki már évek óta kutatja az időskorúak vándorlását. A kutató szerint a számok azt mutatják, hogy évről évre nő azoknak a magyar nyugdíjasoknak a száma, akik külföldre kérik a nyugdíjukat, de ezzel egyidőben nő azoknak az időskorúaknak a száma is egyre magasabb, akik Magyarországon telepedtek le hosszabb vagy rövidebb időre. A népszámlálási adatok szerint 2022-ben mintegy 38 ezer 60 év feletti külföldi állampolgár élt hazánkban. A Balaton környékén például egyre több német és holland nyugdíjas vásárol magának ingatlant, és tölti itt a nyugdíjas éveit.
Az idős korúak nemzetközi vándorlása nem újkeletű, tette hozzá a szakember, és ez a folyamat tömegessé is vált. Sokkal tovább élnek az emberek, egészségesebbek is, tehát keletkezett egy olyan életszakasz, amit ki kell tölteni, nem kell 30 évig azt várni, mikor jön el a vég.
A hazai ingatlanárak felemelkedése miatt egy budapesti panel árából már lehet venni Alicante környékén egy családi házat, vagy lakást – tette hozzá Illés Sándor. Ez jelentős minőségi előrelépés, ráadásul ha bizonyos élelmiszer még olcsóbb is ott, megmozgatja a fantáziáját a vándoroknak.
A buktató a nyelvtudás lehet: ha Spanyolországban nem tudnak spanyolul, nincs nagy baj, de ha az angol sem megy, akkor az problémás lehet. Illetve ha valaki kint elveszíti a párját, az kritikus pont lehet, az felboríthat mindent. De az is előfordulhat, hogy olyan krónikus betegség lép fel, amit érdemes olyan országban kezelni, ahol az anyanyelvükön beszélhetnek.
A teljes adást itt nézze vissza: