A magyar egészségügy egyhavi finanszírozásával egyenlő az a 400 milliárd forint, amit végleg elveszíthet Magyarország, ha nem korrigálja a magyar jogrendszer problémáit az uniós alapértékek szerint. Összesen 22 milliárd eurót használhatna fel a kohéziós és felzárkóztatási alapból Magyarország az Európai Unió költségvetéséből, azonban a magyar jogállam problémái miatt ebből 6,3 milliárdot zárolt az Európai Tanács.
Időarányosan 1,1 milliárd eurót, vagyis 400 milliárd forintot év végén ebből biztosan elveszít Magyarország, ha a kormány nem módosít a jogszabályokon.
Már a késlekedő források pótlása is problémát jelent a magyar gazdaságnak, de több száz milliárd végleges elvesztése tovább ronthatja a költségvetés helyzetét. Bucsky Péter emlékeztetett, vasútépítésre 800 milliárd forint külföldi hitelt vett fel a kormány idén. „Jelenleg 1500 milliárd forint értékben végeznek olyan útépítéseket, amiket a magyar kormány finanszíroz. Ezen kívül azonban nem nagyon történik érdemi beruházás” – fogalmazott.
Az Európai Bizottság összesen 27 kérdésben várja, hogy a Magyarország az uniós jogállamisági keretekhez igazítsa a magyar jogrendszert. Számos kérdésben már engedett a kéréseknek a Fidesz-KDNP többségű országgyűlés.
A júliusban kiadott jogállamisági jelentés azonban összefoglalta, továbbra is megoldandó kérdés, hogy ne legyenek politikai kinevezettek a közhasznú egyetemi alapítványok kuratóriumában, de az igazságszolgáltatás függetlenségének garanciáiban, a korrupció felderítésében és a médiapiacot torzító állami hirdetések rendszerén is változtatásokat sürgetnek.
A DK európai parlamenti képviselője szerint lopással ér fel a Fidesz tétlensége. „Idén december 31-ig el fogjuk veszíteni az első pénzösszeget, véglegesen. 400 milliárd forintot, ez annyi, mint karácsony előtt minden magyar háztartástól az Orbán-kormány ellop százezer forintot” – fogalmazott Dobrev Klára. Az Európai Uniós források hozzáférhetősége érdekében a DK beterjeszti a szükséges törvénymódosításokat.
Amennyiben Magyarország a jövőben sem változtat a jogállamisági mechanizmusnak megfelelően, évente további 400 milliárd forintot fog elveszíteni. 2026-os határidővel pedig az uniós helyreállítási alap 4100 milliárd forintja is végleg elveszhet, hasonló okokból.