Itthon

Orbán fantasztikus 2025-öt vár, a szakértők növekvő bajokról beszélnek

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
megölteholttestmoldávkorrupció
Hirdetés
Hirdetés

Nincs gazdasági alapja annak a 12 százalékos minimálbér-emelésnek, amit a kormány is szorgalmazna jövőre, mondták Híradónknak közgazdászok. Az alacsonyabb bérek és mérsékelt fogyasztás mellett lassabb lesz a gazdaság talpraállása. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter viszont kizárólag külső okokkal magyarázza a hazai bajokat, annak ellenére is, hogy az európai gazdaság növekszik.

Hirdetés

„Az a politika, amit összeraktunk, egy olyan 20-21-22-25 intézkedésből álló akcióterv. Ez a 2025-ös évben egy fantasztikus eredményeket hozhat, és egy minden más európai országot meghaladó gazdasági növekedést eredményezhet” – Orbán Viktor miniszterelnök egy héttel ezelőtt így értékelte a magyar gazdaság kilátásait. Azonban a szerdán kijött rossz gazdasági adatok alapján jövőre is velünk maradnak azok a hétköznapi problémák, amelyek megoldását az idei évre ígérte a magyar kormány – erről beszéltek gazdasági szakértők.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a harmadik negyedévben 0,7 százalékkal zsugorodott a gazdaság. Az idei évre eredetileg 4 százalékos GDP növekedést tervezett a kormány, de a szeptemberi állapotok alapján az év végéig legfeljebb az 1 százalékos növekedés lehet reális. A kormány 12 százalékos minimálbér-emelést szorgalmaz, de ez a vállalkozások számára nem elviselhető – mondja a GKI vezérigazgatója.

„Ennek az esélyei nagyon csekélyek. Ha nincs valami extra támogatás a minimálbéresek adócsökkentésén keresztül, akkor ezek valójában recessziót okoznak, mert egy csomó kkv egyszerűen csődbe megy vagy tönkre megy, a munkaerőt elbocsájtja” 

– fogalmazott Molnár László. Alacsonyabb bérek mellett viszont nehezen indulhat be a lakossági fogyasztás, ami a növekedés egyik feltétele. Az elemzések szerint az infláció is visszatér a 4 százalék feletti tartományba.

„Az infláció nem múlt el, és ebben az évben is ez a négy százalék áthúzódik jövőre. És erre még persze rápakolódhatnak azok a béremelésből adódó költségnövekedések. Az inflációs veszéllyel számolni kell, és ez megeheti a bérnövekedést, amit tudnak adni” – magyarázta Bod Péter Ákos.

A szakértők egyetértenek abban, hogy míg a környező országok kilábalni látszanak az elmúlt évek válságából, Magyarország a belső problémák miatt nem tud előre lépni.

Ezzel szemben Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter elsősorban nem a magyar iparban látja a bajok okát. A Világgazdaság csütörtöki konferenciáján azt mondta, hogy Németország nagybeteg, a magyar kormány pedig már szinte kiabál, hogy másképp kellene irányítani az európai gazdaságot, különösen az autóiparban. A legnagyobb ellenzéki párt vezetője szerint valójában Nagy Márton az, aki képtelen kezelni a válságot, ezért Orbán Viktornak menesztenie kell.

„A német gazdaságról kijött, hogy növekszik. Meg egyébként az európai gazdaságok nagy része magára találni látszik, és mindenhol elindult egy konjunktúra. Ehhez képest Magyarországon most már a második negyedévben csökken a gazdaság, és ki tudja mi lesz a negyedik negyedévben. Hát Nagy Márton biztosan nem” – nyilatkozta Magyar Péter.

A Demokratikus Koalíció csütörtöki közleménye szerint az export akadozása mellett a gazdaság problémája, hogy továbbra sem jönnek az európai uniós források, bizalmatlanok a vállalkozók és elszegényedik a lakosság.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek