Itthon

A szoci szociológus kemény verdiktet mondott az Orbán-kormányról – „Rekordmértékű a szegénység”

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Korózs Lajos szerint az a baj, hogy a magyar lakosság nettó átlagjövedelme jelenleg 433 ezer forint, míg a medián mindössze 360 ​​ezer forint. Az egyre szélesedő jövedelmi szakadék, valamint a megélhetési nehézségek miatt a fogyasztás stagnál, hiszen az embereknek nincs elegendő elkölthető pénzük.

Hirdetés

Az elmúlt hat évben nem volt még példa arra, hogy ilyen magas legyen a szegénységben élők száma. Két friss tanulmány is megerősíti ezt a tendenciát. Az egyik az MNB felmérése, amelyből kiderül, hogy a magyar lakosság közel 20%-a – mintegy kétmillió ember – egy hétig sem tudna megélni fizetés nélkül. A KSH szerint pedig a szegénység kockázata ma több magyar embert fenyeget, mint korábban bármikor – fogalmazott Korózs Lajos szociológus, az MSZP elnökhelyettese a mai közleményében 

A politikus szerint a nyugdíjasok helyzete különösen aggasztó, az ő körükben romlott leginkább a jövedelmi helyzet. A nyugdíjasok ötöde még a szűkös megélhetéshez szükséges minimális bevételt sem érik el.Elszomorító az is, hogy a legalsó kétmillió ember jövedelme és a felső kétmillióé között ötszörös különbség van, ami példátlan mértékű társadalmi szakadékot mutat. Az ilyen fokú jövedelembeli különbségek még sosem voltak jellemzőek hazánkra.


Komoly problémát jelent a fogyasztás növekedésének elmaradása is, amely részben az emberek óvatosabb pénzügyi magatartásával is magyarázható, sokan inkább megtakarítanak vagy megpróbálják visszaépíteni a kormányzati intézkedések miatt elértéktelenedett vagyonukat. Emellett sokan igyekeznek törleszteni fennálló hiteltartozásaikat is. Mindezek miatt is jól látható, miért nem növekszik a fogyasztás – mondta Korózs, aki azt is hozzá tette:  

A magyar lakosság nettó átlagjövedelme jelenleg 433 ezer forint, míg a medián mindössze 360 ezer forint. Az egyre szélesedő jövedelmi szakadék, valamint a megélhetési nehézségek miatt a fogyasztás stagnál, hiszen az embereknek nincs elegendő elkölthető pénzük.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek