Itthon

Karácsony Gergely meglepő dolgot mondott a magyar nyugdíjasokról

ATV.hu
Hirdetés

Az állami szűrővizsgálatok fontosságáról és az új időpontkérő rendszer hibáiról is szó esett a NYUSZET által életre hívott harmadik nyugdíjas konferencián, melynek középpontjában az egészség állt. Az eseményen beszédet mondott Karácsony Gergely is. A főpolgármester arról beszélt a nyugdíjasok az egyik legaktívabb társadalmi csoport Magyarországon, és egy városnak nagy szüksége van az idősekre. Az ATV…

Hirdetés

Karácsony Gergely beszédével kezdődött a Fővárosi Levéltárban a nyugdíjasok közös fóruma. A főpolgármester nagyra becsülte, az idős társadalom összetartását. 

„A nyugdíjas társadalom az egyik legaktívabb társadalmi csoport ma Magyarországon” – fogalmazott a főpolgármester. 

„Ezt az aktivitást el kell ismerni és meg kell becsülni” – tett hozzá Karácsony Gergely, aki szerint egy városnak nagy szüksége van az idősekre.

Ha azt a legfontosabb célunkat, amit én a választási kampányban megfogalmaztam, hogy tekintsünk úgy a politikánk lényegére, hogy az emberek tartalmasabb, hosszabb és egészségesebb életet élhessenek ebben a városban, akkor bizony az egyik legfontosabb szövetségesünk ennek a célnak az elérésére azok a nyugdíjas szerveztek, melyek az idősebb korosztály számára jelentenek egyfajta képviseletet” – magyarázta Karácsony. 

A NYUSZET által életre hívott konferencia fókuszában az egészség állt. Ebben a témakörben a szervezet közel 40 nyílt levelet írt. Juhány László, a szervezet alapító elnöke úgy fogalmazott: „elsősorban a kormányzathoz, az idősek tanácsához és annak elnökéhez, Orbán Viktorhoz, az időseknek a legfontosabb, legégetőbb problémáit bemutatva és felhívva a figyelmet az idősek nehéz helyzetére”.

A keringési betegségek mellett az idősek vezető haláloka a rákbetegség. Weltner János sebészfőorvos szerint ebben az is közrejátszik, hogy az állami szűrővizsgálatok csak 65 éves korig vehetők igénybe. „Az Egyesült Államokban a vastagbéldaganatok kezelésének öt éves túlélése duplája a hazainak” – mondta az orvos.

A sebészfőorvos szerint a betegségek korai felismerését nehezíti az is, hogy hosszú idő után lehet csak bejutni egy-egy vizsgálatra, és az új időpontkérő rendszer csak tovább nehezíti a helyzetet.

„Ahhoz, hogy időpontot kérjünk egy vizsgálatra, ahhoz el kell menni egy időpontkérési pontram, sorba kell állni, és ha a következő hónapra elfogyott az időpont, akkor egy hónap múlva megint el kell menni, és megint sorba kell állni, és utána kapok egy időpont, valamikor a jövőben” – tette hozzá a szakértő.

A szakmai fórumon egyebek közt szó volt arról is, hogy elavult a kórházi és a rendelői infrastruktúra, hogy a háziorvosok számának csökkenésével romlik az ellátás, és hogy az állam az egészségügyre a GDP 7,4 százalékát fordítja, ami a várható élettartamot jelentősen befolyásolja. A magyar egészségügyi kiadások a legalacsonyabbak között vannak az EU-ban, a sorban csak Szlovákiát, Lengyelországot, Bulgáriát és Romániát előzzük meg.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek