Itthon

Gulyás Gergely a 4,5 milliós négyzetméterárról: „nagyon drágállom, mert én biztos nem tudnám megvenni”

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

Az ATV a mai kormányinfón megkérdezte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert arról a nemrégiben nyilvánosságra került ingatlanvásárlásról, amelyet Lázár János vezetésével a kormány 2022-ben hajtott végre az V. kerületi Vértanúk terén.

Hirdetés

A HVG tudósítása szerint az állam ekkor 450 millió forintot költött egy mindössze 96 négyzetméteres ingatlanra, ami az akkori piaci árakhoz képest rendkívül magas, 4,5 millió forintos négyzetméterárat jelentett.

„Lehet-e tudni, hogy milyen célra vásárolták, eladták-e azóta, mi volt a funkciója, és mi indokolta, hogy ilyen drágán megvegyék ezt az ingatlant?” – hangzott el a kérdés.

Gulyás Gergely válaszában elmondta, hogy az elővásárlási jog gyakorlása a vonatkozó minisztérium feladata, és ilyenkor egy már meglévő adásvételi szerződéshez csatlakozik az állam. Hangsúlyozta, hogy az ingatlan árát a piac határozza meg, így az értékaránytalanság kizárható, hacsak visszaélés nem történt – bár ez utóbbiról senki nem beszélt ebben az esetben.

„Két lehetőség van. Az egyik, hogy a HVG tudósítója jár kormányülésre, a másik, hogy én nem. Harmadik ebben az esetben nincs” – mondta, utalva arra, hogy a HVG állításai ellenére a döntés részleteit nem tárgyalták kormányülésen.

Arra a kérdésre, hogy ő személy szerint nem tartja-e magasnak az árat, úgy válaszolt: 

„Én nagyon drágállom, mert én biztos nem tudnám megvenni”. 

Mégis hangsúlyozta, hogy ez egy speciális jogi helyzet, amely a világörökségi területeken lévő ingatlanokra vonatkozik. „Itt egy adásvételi szerződés megköttetik, és az elővásárlási jog szabályai szerint ebbe az adásvételi szerződésbe léphet be meghatározott világörökségi területeken a magyar állam” – magyarázta a miniszter.

Arra a kérdésre, hogy milyen célra kívánják használni az ingatlant, Gulyás nem adott konkrét választ, de megígérte, hogy utólagosan tájékoztatást ad az ingatlan hasznosításáról. Emellett elmondta, hogy a világörökségi helyszíneken történő elővásárlás jogának bevezetése során a kormány célja részben az volt, hogy csökkentsék a külföldi tulajdon arányát, és szimbolikus, nemzetbiztonsági szempontból is fontosnak tartják, hogy ezek a területek állami tulajdonban maradjanak.

Az ATV munkatársa végül arról is kérdezte, hogy volt-e hasonló vásárlás korábban, mire Gulyás kijelentette, hogy nincs tudomása ilyenről.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek