Itthon

Hamarosan ismét fájni fog a tankolás? Megszólaltak a szakértők

ATV.hu
Hirdetés

Adóemelésre készül a kormány, jelentősen drágulhat ismét az üzemanyagok ára - állítja a Független Benzinkutak Szövetsége. A szervezet szerint már így is „agyon van adóztatva” az üzemanyag, éppen ezért elítélik és elvtelennek tartják a visszamenőleges hatályú adóztatást, amely a lakosság pénztárcáját fogja ismét terhelni, és nehéz helyzetbe hozza a kormány a kis benzinkutakat. Az ATV…

üzemanyag
Hirdetés

Az érdekvédelmi szervezet az energiahatékonyságról szóló törvény módosításával kapcsolatban emelte fel a szavát. A kormány arra kötelezné a benzinkutakat, hogy a 2023-as eladásaik után jóval magasabb adót fizessenek meg az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer keretében.

„Magyarországon a magyar fogyasztók, a magyar állampolgárok fogják megfizetni, ahelyett, hogy ezt a nagy energiafelhasználók és alkalmazók fizetnék kizárólag meg. Tehát én azt gondolom, hogy rendkívül igazságtalan ez a formája ennek az adóztatásnak. Ami pedig a benzinkutakat illeti, a 2025-ös bevallás, ami a 2023-as energiafelhasználásunkat illeti, ott már az a szignifikáns emelés jelentkezik, ami azt jelenti, hogy 17 forint/liter lesz az adóteher, ez 50 ezer forint/gigajoulet jelent, illetve, hogy 2027-re ez az összeg 32 forint/literre fog növekedni” 

– fogalmazott Híradónknak Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének az elnöke. A szövetség elnöke hozzátette: ez a teher már eddig is érintette a fogyasztók pénztárcáját, de ha a tervezet szerint nő a teher, akkor még magasabb üzemanyagárra számíthatunk.

A Híradónknak nyilatkozó adószakértő szerint nem megszokott, hogy visszamenőleg, pláne nem egy 2023-as évet érintő adatszolgáltatási kötelezettség alapján kelljen valakinek plusz terhet megfizetnie.

„Igazság szerint gyakorlatilag bármilyen adót vagy járulékot ki lehet találni, ebben nincsen semmi titok. Ugye az előbb említett felhatalmazás erre feljogosítja jelen pillanatban a kormányzatot. Igazság szerint azért nem tartják korrektnek ezt a szakmának, és az említett szervezet sem, mert gyakorlatilag ugye, amikor különböző üzemanyagárakat közzétesznek, összehasonlítanak akár szerte a világon, vagy csak itt Európában. Például ez az adó nem szerepel ebben az összehasonlítási táblázatban, tehát tulajdonképpen enélkül számolják az üzemanyagárakat, ami ugye azért egy – mondjuk úgy, hogy egy csalfa információ, mert ahogy ön is említette, gyakorlatilag itt 17-18 forinttal többlet adótartalma lesz az üzemanyagoknak” – ezt már Csongár Gábor adószakértő mondta Híradónknak.

A szakember hozzátette: látható, hogy a költségvetés bajban van, amelyet az is jól mutat, hogy az alanyi adómentesség értékhatárát sem változtatták meg, pedig sokan számítottak rá.

Híradónk kereste az ügyben a Pénzügyminisztériumot és a Nemzetgazdasági Minisztériumot is, hogy megtudjuk, valóban ilyen mértékben és visszamenőlegesen akarnak változtatni az adón, de adásunkig nem kaptunk választ.

FRISSÍTÉS:

Az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) a végfogyasztóknál energiamegtakarítást eredményező beruházások ösztönzésével járul hozzá Magyarország energiaszuverenitásának megerősítéséhez, az ágazat környezetterhelésének csökkentéséhez – közölte lapunkkal az Energiaügyi Minisztérium Kommunikációs Főosztálya.

A törvénymódosítási javaslat nem jár visszamenőleges adóemeléssel. Az elérendő energiamegtakarítás mértéke emelkedik 2025-től, nem az alapja változik. A 2025-ös kötelezettség alapja módosítás nélkül is a két évvel korábbi energiaértékesítés lenne, ahogyan ez az EKR 2021-es elindítása óta működik. A tervezett rendelkezések új kötelezettséget tehát nem vezetnek be. A kötelezettség mértéke a hatályos jogszabályi környezetben minden további nélkül emelhető, arra nincsen semmiféle tiltás.

A közlekedési célú üzemanyagok kereskedelme teszi ki a teljes EKR kötelezettség közel 40 százalékát. Az üzemanyagárak alacsonyan tartása érdekében a többi ágazatra érvényes 1,1 százalékkal szemben e szektorban kisebb mértékben, 0,8 százalékra változhat 2025-től a kötelezettség.

A szakmai szervezet kritikának álcázva igyekszik legitimálni egy legalábbis nem szerencsés kereskedői gyakorlatot. A közleményükben hivatkozott megoldást, a két évre visszamenőleges, így sok esetben már megszűnt szerződésekre irányuló áthárítást problémásnak tartjuk. Az energiaügyi tárca a hasonló esetek elkerülése érdekében javasolta a piacfelügyeletet ellátó Magyar Energetikai és Közmű-szolgáltatási Hivatalnak, hogy adjon iránymutatást az érintett vállalkozások számára az EKR kötelezettséghez kapcsolódó költségek megfelelő áthárítására.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek