Továbbra is intenzíven üzletel Magyarország a többnyire orosz eredetű földgázzal. A Népszava összesítése szerint tavaly közel kétmilliárd köbméter földgázt értékesített külföldre az állami MVM. Az idei forgalom eddig élénkebb a 2023-asnál is. Az energiaárak 2022-es robbanása óta komoly veszteséget jelent a hazai fogyasztás ártámogatása, az úgynevezett „rezsivédelem”. Ennek fedezetét részben a kereskedés nyereségéből szükséges biztosítani, illetve az állam fogyasztói árat ás adókat emel – mint tette azt két éve a rezsialappal.
A kereskedésre van mozgástér, ugyanis a hazai gáztárolók töltöttsége is magas, az októberi adatok szerint meghaladta a 92 százalékot. Ez nem sokkal marad el a korábbi évektől, mert az orosz-ukrán háború miatti óvatosságból az állam magasan próbálja tartani a tárolt gáz mennyiségét. A Híradónknak nyilatkozó szakértő szerint az MVM könnyen nyer az orosz gázon.
„Most úgy néz ki, hogy az oroszok rá vannak szorulva, hogy megpróbálják az irdatlan gázmennyiséget, ami kiesett a korábbi exportjukból Európa felé, azt értékesíteni valahol, ezért megfelelő alkupozíciót tud elérni az MVM is akár, vagy a többi más gázkereskedő az oroszokkal szemben a piacon”
– magyarázta Holoda Attila. Szerinte az európai piacon 10-15 százalékkal alacsonyabb árat is ki lehet alkudni az orosz gáz esetében, ezzel pedig él is az MVM. A geopolitikai körülmények haszonélvezője kereskedői szempontból bárki, aki orosz gázt vesz és elad.
Az idei első félévben közel 430 milliárd forinttal kellett kipótolnia a kormánynak a központi költségvetésből az MVM felé a rezsitámogatást. De a G7 gazdasági portálon megjelent elemzés szerint az MVM lakossági forrást is talált, hogy könnyítse helyzetét, méghozzá milliárdokkal. A nagyjából százezer lakossági fogyasztónak, akik éves átalányban, úgynevezett jelleggörbe szerint fizetnek a gázért, az MVM egy valószínűsített mennyiséget számláz. Ez magasabb lehet a tényleges havi fogyasztásnál, ami az elemzés szerint olyan, mintha a fogyasztók hiteleznének az MVM-nek.
Bali Gábor energetikai szakértő szerint a fogyasztók, ha tudatosan járnak el, módosítást kérhetnek az átalányra. „Ha valaki ezt a mennyiséget úgy állítja be, hogy a rezsicsökkentett árnál kisebb mennyiséget állít be, ami most jelenleg 1700-1800 köbméter per év, akkor teljesen mindegy, hogy milyen jelleggörbét kap, akkor nem kell előfinanszíroznia egy versenypiaci árszintet” – fogalmazott.
Szijjártó Péter legutóbb október 10-én járt Szentpéterváron, ahol újabb, ezúttal rövidtávú gázmegállapodást kötött. A még 2021-ben kötött hosszútávú megállapodás szerint 2026-ig biztosan növekszik majd az orosz eredetű import aránya Magyarországon.