A Híradónknak nyilatkozó nyelvvizsgaközpont vezető szerint a felvételi az egyik lemotiválóbb tényező a nyelvvizsga letételére. „Túlnyomórészt a gimnazista korosztály az amelyik nyelvvizsgára jelentkezik, hiszen a felvételinél ott még mindig többletpontokat kapnak a nyelvvizsgáért a B2 ért és a C1 szintért igen sok többletpontot kapnak. Úgyhogy, ez nagyon számít azoknak akiknek fontos, hogy a kiválasztott jó egyetemre kerüljenek be” – fogalmazott Pásztiné Fritz Adrienn.
Az Oktatási Hivatal adatai szerint idén újabb mélypontra süllyedt a nyelvvizsgázók száma, az év első félévében közel 39 ezren jelentkeztek vizsgára valamilyen idegen nyelvből, ami több mint 5 ezer fővel kevesebb, mint tavaly ebben az időszakban.
A kormány a pandémia idején 2022. decemberi törvénymódosítással törölte el a diplomaszerzéshez központilag előírt nyelvvizsga-követelményt emlékeztet a Nyelvtudásért Egyesület elnöke, aki a visszaesés okát is ebben látja.
„Az alapképzést befejező egyetemisták része tűnik el a nyelvvizsgázó populációból, azok akik tovább tanulnak mesterképzésre, jellemzően ott is szüksége lesz az ottani felvételihez” – magyarázta Rozgonyi Zoltán.
Nincs feltétlenül mindenkinek szüksége nyelvtudást igazoló bizonyítványra vélekedik az okokról a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke. „Ha valaki olyan felsőoktatási intézménybe jelentkezik, ahol nem határozott meg nyelvvizsga követelményt, akkor ő nem megy el nyelvvizsgázni, illetve a nyelvi érettségi is tulajdonképpen kiváltja a nyelvvizsgát” – mondta el Légrádi Tamás.
A csökkenés még drámaibb a 2022-es adatokhoz viszonyítva: a tavaly előtti év első felében még 52 ezren jelentkeztek nyelvvizsgára, 13 ezer fővel többen, mint most. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint a középiskolásoknak nehezebb dolguk van a nyelvtanulásban a tanárhiány miatt.
„A pedagógus hiány itt ütközik vissza. Ha folyamatosan helyettesítések folynak nem megfelelő szakosok tartanak órát, akkor az persze kihat a nyelvi fejlődésre is, tehát konkrétan arra, hogy nem tudnak kellő számúan felkészül a nyelvvizsgára” – véli Nagy Erzsébet.
Szerettük volna megtudni az Oktatási Hivataltól, hogyan látják, mi lehet a csökkenő nyelvvizsgák letétetnélek hátterében ám adásunkig nem érkezett válasz.