Farkas Kálmán Baja Dunafürdői részén tisztítja a fúrt kutat. Ezen a részen minden háznak van kútja, de annak vizét csak alapos tisztítás után lehet használni. Annak ellenére, hogy nem isszák a vizet, alapos fertőtlenítés után lehet még öntözésre is használni.
„Ilyenkor vissza kell helyezni a vízművet a helyére, és a két szűrőbe önteni a hipót. Feltölti a szivattyú a rendszert, akkor utána ki kell engedni a csapokból, vagy vissza lehet engedni egy közösítő csapon, le lehet engedni az összes vizet, ami a rendszerben van, és akkor fertőtleníti az egész rendszert” – magyarázta Farkas Kálmán.
A víz szennyeződését el is lehet kerülni. Ha valakinek fúrt kútja van, azok, ha lezárják a szabad helyeket, akkor meg tudják előzni a szennyezett víznek a rendszerbe kerülését. Az árvizekkel rengeteg szennyezés, közöttük járványt okozó víz is érkezik, ezért sem szabad ezzel még főzni sem.
„Elsősorban e-coli baktériumok, és egyéb – fertőzéses hányást és hasmenést okozó baktériumok –, paraziták tudnak elszaporodni, és ezek olyan súlyos fertőzést okozhat, hogy kórházba kerülhet a beteg, pláne ha csecsemők, újszülöttek, illetve immunhiányos betegek fogyasztják” – mondta el Szabó Gábor háziorvos.
A háziorvos azt mondta, hogy a fúrt, vagy ásott kutak vizét csak akkor szabad ivásra használni, ha azt hivatalos labor bevizsgálta, és azt emberi fogyasztásra alkalmasnak találta. Ha nem így van, még az elöntésektől függetlenül sem ajánlott kútvizet inni.