Szita Károly jelentette be egy hete, hogy polgármesterek illetményének emelését kezdeményezte október 1-jétől Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter – a javaslatot ma kezdte el tárgyalni az Országgyűlés. Kaposvár fideszes polgármestere, Szita Károly azt is elmondta: a bérrendezést ő kezdeményezte a miniszternél.
Navracsics Tibor a parlamentben az általános vita elején az expozéjában a törvényjavaslatról azt mondta: az önkormányzati világ sokszínű, de “egy szál összefogja őket”, a januártól általa vezetett tárcával, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériummal az együttműködésüknek “a közjó szolgálata” a célja. Az, hogy az emberek évről évre jobban éljenek, jobb szolgáltatásokat vehessenek igénybe. E szövetségnek a garanciái pedig a polgármesterek – fogalmazott a miniszter.
Ebből adódik szerinte az is, hogy a polgármesterek megbecsülése ne lehessen közömbös senki számára, “de az idő elhaladt a polgármesterek fizetése mellett”, márpedig az anyagi megbecsülések fontos – hangoztatta Navracsics Tibor, s mint mondta, ezért is indítványozza a tiszteletdíjuk emelését, az arányosított javadalmazásukat.
Azaz, nem fix összegben állapítják meg a polgármesterek fizetésemelését. Így az lépést tartana a kereseti viszonyok változásának. Ez méltón kifejezi a szerepet, amit a közösségek vezetői, a polgármesterek betöltenek – mondta Navracsics Tibor, a polgármesterségről hozzátéve: “tudjuk, hogy a politikai karrier, a kampányokban való részvétel, általában a közjó szolgálata a nyilvánosságnak, a kritikáknak különösen kitett, adott esetben a rosszindulatnak is kitett hivatást jelent”.
Ezt is próbálják “kompenzálni” a mostani törvényjavaslattal, amit Szászfalvi Lászlóval (KDNP) nyújtottak be a parlamentnek.
Így emelik a fizetéseket
E szerint “a nemzetgazdaság gyarapodásával együtt emelkedne” a polgármesterek javadalmazása. Ennek megfelelően a főpolgármester az előző évi nemzetgazdasági átlagkereset 6-szorosának, megyei jogú város polgármestere és fővárosi kerületi önkormányzat polgármestere a 4,5-szeresének, a vármegyei önkormányzat közgyűlési elnöke a 4-szeresének megfelelő illetményt kapjon.
A többi településvezető javadalmazását a lakosság számától függően sávosan határoznák meg, a szorzó a 30 ezer lakosnál népesebb település polgármesterénél 3,5, az 500 lakosnál kisebb település vezetőjénél 1,25 lenne.
Közmegegyezés az emelésről – de az ellenzék szerint ez “édeskevés”
A DK a fizetésemelést támogatja, de ez “édeskevés” – hangoztatta Gy. Németh Erzsébet, az ellenzéki frakció vezérszónoka.
Ugyanakkor azt hangsúlyozta: az iparűzési adótöbblet elvonásáról szóló javaslatot, a Versenyképes járásokról szóló programot – amit Navracsics Tibor ismertetett két hete – “visszavonandónak tartják”. Az elmúlt 14 év elvont forrásait adja vissza a kormány, az önkormányzatok sanyargatásait fejezzék be – mondta a vitában Gy. Németh Erzsébet.
Más ellenzéki felszólalók is egyetértettek a polgármesterek fizetésemelésével, de a forráselvonásokat sérelmezték, különösen a gépjárműadót és a szolidaritási hozzájárulást hozták fel, mondván nincs arra vonatkozó információ, adat, hogy az elvont forrásokat pontosan kinek/melyik önkormányzatnak osztja vissza a kormány.
Hollik: “Indokolt, üdvös kereszténydemokrata javaslat”
Hollik István (KDNP) azt mondta, hogy kereszténydemokrata javaslatról van szó. Aztán Tamási Áron idézte, és a hazaszeretet, a lokálpatriotizmust, a közösség iránti felelősségvállalást, az egyéni teljesítményt, “az országgyarapodást” emelte ki. A polgármesterek – teljesen mindegy milyen politikai színezetűek – a lokálpatriotizmus zászlóvivői – fogalmazott Hollik István.
“Indokolt, üdvös a javaslat”, plusz a polgármester hivatalt is vezet. Voltak olyan esetek, hogy más önkormányzati dolgozók, cégvezetők többet kerestek mint a polgármester” – hívta fel a figyelmet. A választott tisztségviselők tiszteletdíja igazodjon az emberek átlagbéréhez – mondta. Ez az elv közelebb viszi az embereket a polgármesterekhez szerinte.
A polgármesterek fizetését – ha az Országgyűlés elfogadja a javaslatot -, 2024 október 1-től emelik, az újonnan megválasztott önkormányzatok hivatalba lépésétől.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)