Itthon

Hidvéghi elárulta, Orbán 1989 június 16-ai beszéde miatt lépett be a Fideszbe

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

“El kell tudni jutni a szavazópolgárokhoz, és ennek elengedhetetlen része az egyszerűség, a nyíltság, a közérthetőség – osztotta meg Hidvéghi Balázs a ZSBP Podcastban a tökéletes politikai kommunikáció receptjét. Az MK új államtitkára arról is beszélt: reméli, hogy folytatódik a Fidesz sikertörténete, és tíz év múlva arról is tudnak beszélni, “milyen új szereplők határozzák meg…

Hirdetés

Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterhelyettese, aki Dömötör Csabát váltotta és Rogán Antal államtitkára lett, a ZSBP podcast “Most én kérdezek” legújabb adásában válaszolt Zsigmond Barna Pál kérdéseire. A műsorvezető az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszter-helyettese,  a podcast állandó műsorvezetője. 

Székely ember: a politika olyan mint a bicska

Ő a kötetlen hangulatú beszélgetésben felidézte erdélyi találkozásukat – akkor csíkszeredai konzul volt, és dolgozott a kettős magyar állampolgárság sikeréért – ahol Hidvéghi Balázs akkor kampányfőnökként  járt, “és egy medve eléjük lépett az úton”. Ezért is Zsigmond Barna Pál egy székely viccel kezdte az interjút. Eszerint a politikus találkozik a székely bácsival és megkérdezi, mit gondol a politikáról, milyen a politika. Erre a székely bácsi azt mondja:  “a politika olyan, mint a bicska: ha jó kezekbe kerül, akkor jó dolgokat lehet vele csinálni, de ha rossz kezekbe, akkor csak a baj van”. 

Hidvégi Balázsnak minderről az jutott az eszébe, hogy 2013-ban kapott Székelyföldön egy bicskát ajándékba. “Remélem, nem okozok vele galibát”, erős paprikát szokott vágni vele.

Komolyra fordítva a szót, azt mondta: igaz lehet a mondás mondás veleje, “mert a politika egy olyan terület, ahol valóban óriásit lehet változtatni a dolgokon, hosszú távon is meg lehet változtatni a világot, és bizony nem csak jó irányba. Hogyha jó emberek, jó célok mentén működnek együtt, akkor az jól tud sikerülni, de láttunk sok példát arra is, vagy látunk akár ma is, hogy tud ez rossz irányba menni, úgyhogy nagy a felelősség. Ha már a bicskától indulunk, valóban ide jutunk” – tette hozzá.

Így lett politikus: Orbán Viktor 1989-es beszéde miatt választotta a Fideszt 

Arra, hogy lett politikus, Hidvéghi Balázs elmondta, hogy 1989-ben, nem dokkal az alapítás után lépett be a Fideszbe, az érettségi idején, amikor 1989 június 16-án, a Nagy Imre újratemetésen “Orbán Viktor beszéde döntötte el”, hogy a Fideszbe lép be, bár mint mondja, “nem ifjúsági szervezetet keresett”, hanem pártot már akkor.

De Orbán Viktor beszéde ”az annyira erős volt, világos, jó, erős tartalommal, hogy azt mondtam, itt a helyem”- jelentette ki a műsorban. 

Formálisan 1989 őszétől lett tagja a Fidesznek, a külügyi csoportba került be, s mint nyelvszakos egyetemistának sok külföldi útja is volt, ez végigkísérte, 2004-ben politikai tanácsadó lett Brüsszelben a Fidesz EP-delegációja mellett. “Onnantól kezdve egyik munka követte a másikat”.

Siker, kudarc? “Brüsszelre úgy tekintünk, mint a szabadság ellenségére” 

“Brüsszelre ma már valóban úgy tekintettünk, de a Nyugatra általában, mint a szabadság letéteményesére, ahová tartozni szeretnénk, vissza akarunk térni, az európai közösségbe. De az mára nagyon sok szempontból a szabadság ellenségévé vált” – mondta arra, mit tekint kudarcnak, sikernek. Szerinte “ez különösen igaz a brüsszeli bürokráciára, az Európai Parlamentben domináns erőkre”. Ma már a szabadságért küzdeni kell – tette hozzá.

Kiderült, Hidvéghi Balázs a legnagyobb sikernek azt éli meg, visszajelzést is erről kap, hogy sikerült érthetően képviselni a magyar álláspontot ebben a brüsszeli közegben, ahol a vitapartnerek, a riporterek is “rendkívül ellenségesen viszonyulnak Magyarországhoz”. Itt ez nehezebb idegen nyelveken megtenni, ő angolul, franciául vitázott. A legfontosabbnak a kiállást nevezte az országért, és az elmagyarázását annak, miért az a magyar álláspont. 

Kudarcnak azt éli meg, hogy “nem sikerült teljesen átfordítani az ottani állapotokat”,  “ez egy emberes feladat, de ehhez egy képviselő nyilvánvalóan kevés”, hosszabb távon van erre esély, ezért is kell harcolni – mondta, és nagy dolognak nevezte a Patrióták Európáért frakciót, ami a 3. legerősebb csoport, melynek Orbán Viktor volt a fő szervezője. 

Hidvéghi Balázs még pezsgőt nem bontana, mert mint mondta, át kell fordítani, vissza kell téríteni a nemzetek jogait szem előtt tartó politikához az EP-t.  

“Emberek vagyunk, a politikus is ember” 

Zsigmond Barna Pál arról is kérdezte a Miniszterelnöki Kabinetiroda volt államtitkárát, hogy “most már szövetségeseink” is  annak, de korábban EP-képviselőként milyen volt a kapcsolata a vitapartnereivel például az EP-ben, volt-e lehetőség Brüsszelben egyeztetni, szünetekben vagy esetleg egy kávé mellett beszélgetni másképp gondolkodó politikustársaikkal, voltak-e barátai a másik oldalról.

Hidvéghi Balázs erre volt EP-képviselőként azzal válaszolt:  „emberek vagyunk, a politikus is ember, törekszik a legtöbbje arra, hogy rendes emberi viszonyokat tartson fenn az ellenfeleivel is. “Én abszolút így jártam el” – mondta. Felidézte, hogy többször megkapta a kérdést “így vagy úgy” az elmúlt öt évben, hogy milyen volt együtt lenni a baloldali képviselőkkel a parlamentben, amikor együtt utaztunk, vagy valamilyen vitában részt vettek. Erre most a műsorban azt mondta: “a vita rész nyilván feszült volt, de az emberi érintkezésben, a közös utazások vagy egyéb események kapcsán én mindig megtartottam az alapvető udvariassági szabályokat, és azt gondolom, hogy ez a helyes”. Túl nagy barátkozás az ellenoldallal nem volt, és a hangulat romlott is, éleződtek az ellentétek – tette hozzá, ezt az orosz-ukrán háború kitörésével is magyarázta, és a zsarolással, ami Magyarországot emiatt “sújtotta”.

Volt már fölöttünk politikai bizottság, “az Moszkvában volt” 

Szövetségeseik korábban is voltak, de nagy eredmény, hogy a Patrióta frakció megalakult – tette hozzá, aztán a nemzetállamok szerepét emelte ki és az EU jelmondatát, az egységben a sokszínűséget. Az ideológiailag meghatározott antidemokratikus politikára, kirekesztésre mint mondta, nincs szükség. Arra pedig, hogy brüsszeli bürokraták tagállami választott kormányokat oktassanak ki arról, mit hogyan csináljanak, de egy új “politikai Bizottságra” szintén sincs szükség – hangoztatta a műsorban, emlékeztetve: “volt már fölöttünk politikai bizottság, az Moszkvában volt”. Korábban sem szerettük az ilyesmit, “izegtünk-mozogtunk” mindig a történelemben, ha túlságosan be akartak szólni a dolgainkban – magyarázta. 

A nyakkendőjéről is kérdezték

Ezzel a tiszteletét is kifejezi még a vitapartnerei felé is – mondta arról, hogy mindig nyakkendőt hord, “ami kiragyoghat”. Sok nyakkendője van, a lényeg, hogy “önazonos legyen az ember”. A családja jól viszonyult ahhoz, hogy EP-képviselő volt, és Brüsszelbe, külföldre kellett gyakran utaznia.  Mint mondta, érdemes világos határokat húzni a magánélet és a közélet közé, ő  “alapvetően támogatást kap” a családjától, “nem ráncigálta ki őket Brüsszelbe”. Most reggelente ő csinálja a szendvicset otthon, árulta el. 

Mi a jó kommunikáció alapköve?
“Szédítő a változás …”

“Szédítő, ahogy a kommunikáció változik”, a csatornák, az eszközök  – kezdte a válaszát arra, hogy mi a jó kommunikáció alapköve.

A  kommunikációban általános szabályként Hidvéghi Balázs a műsorban azt mondta: a legfontosabb, hogy egyszerű és közérthető legyen a kommunikáció. A politika világa egy bonyolult világ, és amint a részleteket nézzük, még inkább azzá válik.

“Egy törvénytervezetet, egy előterjesztést, egy határozati szöveget is meg kell tudni fogalmazni világosan. Minél rövidebb és közérthetőbb valami, annál jobb, hiszen ha komolyan vesszük a tömegdemokráciát – márpedig komolyan vesszük, mivel mindenkinek a szavazata ugyanannyit számít –, akkor el kell tudni jutni mindenkihez” – fejtette ki.

Látni kell szerinte azt is, hogy “minket érdekel a politika, mi ezzel kelünk, ezzel fekszünk. Olvassuk a híreket, figyeljük a fejleményeket, de nagyon sok ember nem így van ezzel, mert ennyire nem érdekli, más dolga van, mással foglalkozik, és abban az óriási zajban minden információ mindenkihez eljut a zsebében lévő telefonon keresztül”. A politikai híreknek a közéletben meg kell találni a helyét, ott egy verseny van – hangsúlyozta. 

“El kell tudni jutni a szavazópolgárokhoz, és ennek elengedhetetlen része az egyszerűség, a nyíltság, a közérthetőség. Ez a legfontosabb és egyben a legnehezebb is sokszor, mert ahogy kezdtük, bonyolult dolgokról van szó, nem mindig egyszerű egyszerűen beszélni róla” – mondja Hidvéghi Balázs. 

Arra, hogy mi a jó egyensúly, Zsigmond Barna Pál maga is válaszolta, a műsorban a hitelességet említette, és hogy a politikus az emberek valós problémáira reagáljon. Színes a paletta,  a Tik-Tok videókat külön megemlítette. 

Orbán Viktor miniszterelnök Kötcsén újfajta kommunikációt szorgalmazott a hozzánk kiszivárgott hírek szerint, Szijjártó Pétert, és a 15 másodperces videóit dicsérve, erről itt írtunk.

A ZSBP podcastban most Hídvéghi Balázs azt mondta, tudni kell “a teljes spektrumon is játszani”, többféle tartalom kell, szlogenek, hívószavak, a hosszabb kifejtési módra is szükség van. 

“Óriási figyelmet és időt, tudást, tapasztalatot igénylő” dologról beszélünk – mondta Hidvéghi Balázs, kiemelve:

“Akár nem is sokkal korábban ez egyáltalán nem így volt. Felrobbant ez a terület, a kommunikáció területe, a politikában és másutt is, egészen új képességeket, hozzáállást, szakembereket igényel”. 

Nem szokványos dolog, hogy egy minisztériumban beszélgetnek egy podcastban – tette hozzá.

A fiatalokról: sok tehetséges fiatalt lát a Fidesz környékén

Arra, hogy a fiatalokat hogy lehet megszólítani, felidézte az 1989-es évet, mint mondta, az osztályából akkor sem érdekelt mindenkit a közélet. Elsősorban azokra kell figyelni, akiket érdekel a közélet – mondta, és azt is elárulta, hogy sokszor a nagyfia hívja fel a figyelmét egy-egy hírre. “A fiataloknak teret kell adni, az ő nyelvükön is kell tudni beszélni. Ezt tanulni is kell” – jegyezte meg.

Ő sok tehetséges fiatalt ismer a Fideszben, a Fidesz környékén – mondta Hidvéghi Balázs, a Tranzitot, az MCC-t, a Határtalanul programot felsorolva. Arra biztatta a fiatalokat, menjenek külföldre, jó tapasztalatokat szerezzenek, de jöjjenek is utána haza. 

Zsigmond Barna Pál egyetértve ezzel, azt hangsúlyozta, végig kell járni az utat, helyi , regionális közösségekben lehet kezdeni, aztán következhetnek akár a nagypolitika dimenziói.

Szeret fát vágni – Új szereplők a Fideszben 10 év múlva?  

Szeret fát vágni, biciklizni, és vivott a Vasas színeiben, de  Fradi-dukker – derült ki a műsorban Hidvéghi Balázsról.

Arra, hogy tíz év múlva, ha a podcastban beszélgetnek, miről lesz szó, azzal válaszolt: a személyes élete vonatkozásában reméli, hogy már gyermekei házasságkötéseiről, az unokákról. “Stabilabb, békésebb lesz Magyarország környezete” – fejezte ki a reményét. 

“Abban reménykedem, hogy arról is szó eshet majd 10 év múlva, hogyan alakul át, hogyan folytatódik az a sikertörténet, ami a Fideszt mint politikai közösséget jellemzi. Hogy milyen új szereplők határozzák meg akár a pártot, és hogyan tudja a nemzetet szolgálni”. A legfontosabb a nemzet szolgálata, “erre szegődtünk, ezért tartozunk egy közösségbe”

 – jelentette ki Hidvéghi Balázs. Reméli, hogy tíz év múlva egy sikeres időszakra tudnak majd visszatekinteni és újabb sikerek elébe nézni – hangoztatta Rogán Antal új politikai államtitkára a ZSBP-podcastban. 

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek