Panorámás kilátást ígérnek az új lakások, kevésbé jó kilátásokat mutatnak ugyanakkor a statisztikai hivatal kedden megjelent adatai. A számokból az látszik, nem mennek a magyar építkezések, pedig egyre több az építőipari megrendelés. Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 6 százalékkal az előző hónaphoz képest 2,1 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene. Az ipari termelés volumene pedig 9 és fél százalékkal volt kevesebb tavalyhoz képest, az akkugyártás újabb 24 százalékos éves visszaesést produkált, járműgyártás 12,4 százalékkal esett vissza.
„Olyan új lakóhelyeket, lakhatásra alkalmas helyeket kell létrehozni, kollégiumokat például amik elérhető áron vannak”. Erről hétfőn beszélt Kocsis Máté frakcióvezető. A Fidesz-KDNP kihelyezett két napos esztergomi ülésén Orbán Viktor meghirdetett gazdaságpolitikájában a megfizethető lakhatást és a lakásépítések számának megduplázását, valamint a lakáshitelek kamatának öt százalék alá szorítását tűzte ki célul.
„Az építőipari termelés visszaesése nem meglepő, ez már hónapok óta tart, és az újonnan megkötött szerződések következtében elérte a mélypontot” – fogalmazott Balogh László. Jövőre fellendülést vár az ingatlanpiaci szakértő, a kedvező kamatozású hitel ugyanis élénkítheti az építkezéseket és a piacot, ugyanakkor jövőre a lakások is drágulhatnak.
„Tekintettel arra, hogy 2025-ben ezermilliárdos pénzeső jöhet a lakáspiacra részben az önkéntes nyugdíjpénztár vagyonok átcsoportosítása, részben a prémium államkötvények tőkéjéből és kamataiból adódóan, ezért egyértelmű, hogy 2025 árrobbanást okozhat a lakáspiacon – külön tekintettel az újlakáspiacra” – tette hozzá Balogh.
Mostanra az is kiderült milyen felújításokra tenné felhasználhatóvá a kormány az önkéntes nyugdíjpénztárakban lévő pénzeket, ez azt jelenti hogy jövőre egy éven át ezeket a forrásokat fel lehet használni. „Alapvetően két fajta cél vehető ebből a pénzből, az egyik a lakásvásárlás, de csak abban az esetben, ha valaki hitelt vesz föl és ehhez kell önrész, mert ekkor használhatja fel ezt a megtakarítást a hitel mellé” – magyarázta Tóth Levente, a Bank 360 szakértője.
Emellett a megtakarítás felújításra például fűtés, ablak, klíma, tetőcserére is fordítható, bizonyos megkötésekkel. Egy átlagos megtakarítás 2 millió forint a nyugdíjpénztárakban. Ez vásárlások esetén alacsonynak tűnik, de például korszerűsítésre már érdemi hozzájárulást jelenthet.