A nyári EP-választások nem hoztak meglepetést a Fidesz-KDNP számára, amely magabiztosan nyerte azokat, azonban jelentős változásként megjelent a TISZA Párt, amely rögtön az ellenzék legnépszerűbb formációjává vált. A választást követően a kormánypárti szavazók aránya lassan csökkent, miközben a TISZA Párt támogatottsága folyamatosan emelkedett, ami szeptemberben is folytatódott – derül ki az IDEA Intézet felméréséből.
Ha szeptember végén országgyűlési választásokra került volna sor, a Fidesz-KDNP a felnőtt népesség 28 százalékától kapott volna támogatást, míg a TISZA Párt a szavazatok 26 százalékát gyűjtötte volna be. Ez azt is jelenti, hogy a biztos szavazók körében a TISZA Párt mindössze 2 százalékponttal maradt volna le a kormánykoalíció mögött, a kormánypártok 39 százalékos támogatottsága mellett a TISZA 37 százalékon állt volna.
A TISZA szeptemberben a teljes népesség és a biztos szavazók körében is 3 százalékpontos növekedést ért el, míg a Fidesz-KDNP szavazói aránya változatlan maradt.
Az őszi időszak kezdetével a parlamenti küszöböt az 5 százalékos határon elérte volna a DK és a Mi Hazánk is. A kisebb pártok közül az MKKP mutatott némi stabilizációt, míg a Momentum, a 2RK, a Nép Pártján és a Mindenki Magyarországa Mozgalom egyaránt 1 százalékos támogatottságot tudhatott magáénak a teljes népesség körében.
Ezzel szemben több jelenlegi parlamenti párt, mint az MSZP, az LMP, a Párbeszéd és a Jobbik, mind 1 százalék alatti támogatottsággal rendelkeztek az ősz elején.
Adatfelvételi információ
Az IDEA Intézet a kutatás adatait 2024. szeptember 27. és október 7. között vette fel online kitölthető kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére iskolai végzettség, életkor, nem, településtípus és régió tekintetében. A teljes magyar weben és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdező szoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül (CAWI) történt. Súlyozás során a különböző internet- és közösségi oldal felhasználási szokások kontrollálásra kerülnek, kiegészítve ezzel a reprezentativitást biztosító súlyozási eljárásokat. A 1500 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,3 százalékpont.