Az exelnök szerint fő kritikája a pártjával szemben, hogy az letért a néppártosodás útjától, visszatérve a régi Jobbik radikális vonalához. A volt elnök példákat sorolt arra, hogy a párt új vezetése hogyan közeledik a Fidesz álláspontjához, különösen az orosz-ukrán konfliktus és nemzeti kérdések kezelésében.
Gyöngyösi szerint a párt egyik legnagyobb hibája az, hogy feladta a NATO- és EU-tagság kötelezettségeit szem előtt tartó álláspontját az orosz-ukrán konfliktus kérdésében. Úgy látja, hogy az új elnökség ehelyett a Fidesz által képviselt oroszbarát narratívát tette magáévá, ami ellentmond a Jobbik korábbi politikájának. Gyöngyösi úgy véli, ez a változás elveszi a párt jogát arra, hogy kritikával illesse a kormányt, sőt, az 1956-os forradalom örökségét is sérti, amelyet korábban a párt fontosnak tartott.
A volt elnök szerint a Jobbik jelenlegi kommunikációja, amely a trianoni békeszerződés miatti sérelmeket emeli középpontba (például a határon túli városok magyar neveinek hangsúlyozásával), nem illeszkedik a 21. századi nemzetegyesítés modern eszközeihez. Gyöngyösi úgy véli, a határon átnyúló együttműködések, jogvédelem és autonómia sokkal hatékonyabb eszközei lennének a nemzetegyesítésnek, mint a múltba révedő, szimbolikus gesztusok.
Gyöngyösi továbbá kritikával illette azt is, hogy a Jobbik új vezetése egyfajta „kékfény híradóvá” vált, amely a bűnözés terjedésére helyezi a hangsúlyt, és ezzel támadja a kormányt.
A volt elnök szerint ez a kommunikációs irány túl egyszerű és populista, ráadásul nem felel meg egy ellenzéki párt szerepének és feladatainak. Úgy véli, hogy ezzel a párt a kormány számára kényelmes témát választott, amely azonban nem oldja meg a valódi társadalmi problémákat, és távol áll az emberi méltóság fogalmától.
Gyöngyösi külön kiemelte, hogy a párt egyik alelnöke nyíltan hungarista nézeteket fejtett ki egy posztban, amely tovább erősítette azt a benyomást, hogy a Jobbik visszatér a korábbi szélsőséges, radikális politikai megközelítéshez. Ez szerinte nemcsak a párt hitelességét rombolja, hanem ellentmond a néppártosodási törekvéseknek is, amelyeket éveken át képviseltek.
Arra is kitért, hogy a párt döntése, miszerint visszatértek az eredeti „Jobbik Magyarországért Mozgalom” névhez, egyértelmű jele annak, hogy a néppártosodási folyamatot végleg feladták. Szerinte ez a névváltás szimbolikusan is azt jelzi, hogy a párt visszalépett a korábbi, radikális irányvonalhoz, és ezzel lezárta azt a közel egy évtizedes korszakot, amely során a Jobbik megpróbált egy mérsékelt, konzervatív néppárttá válni.
https://www.facebook.com/gyongyosi.jobbik/posts/pfbid02Yiee7GNXgoQ4dtE1G9rbxQjd7Zyte7CxfGP5ere2RR5TBUXct6yBdSijN4uiX6jrl?rdid=kJGbtJOnMxFoS7DB
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)