Tudniillik Dézsi Zoltán a Heti Napló riportere megkérte kollégáját, Vujity Tvrtkót, hogy számoljon be arról, hogy ő mit tapasztalt Magyarországon. Azért Tvrtkót, mert az elmúlt egy hétben nyolc városban lépett fel. A riporter kihasználva, hogy folyton úton van, és megkérte, hogy mindenhonnan küldjön egy kis Újházi-sztorit. Íme ez lett belőle:
Hajdúszoboszló:
Itt Hajdúszoboszló ikonikus szállodájában a főszakács azt mondja, hogy a kül- és belföldi vendégek miatt nem is lenne meg az étlap Újházi nélkül.
Kiskunhalas:
Zolikám, itt Kiskunhalason öt embert kérdeztem meg, hogy szerintük honnan származik az Újházi tyúkhúsleves. Mind az öten egy Újház nevű településre tippeltek.
Kisvárda
Kisvárdán nem találtam Újházi-tyúkhúslevest, viszont ebben az étteremben azt mondták, hogy annyira szeretik a Heti Naplót, hogy elkészítik nekem kakasból.
Miskolc
Itt Miskolcon négy étteremben jártam. Háromban volt Újházi, a negyedik meg egy gyrososba oltott pizzázó volt.
Oroszlány
Oroszlány egy bányászváros, ahol ebben az étteremben az Újházi nemcsak az étlap egyik legolcsóbb étele, de fantasztikusan gőzölög is.
Zalaegerszeg
Zoli, mire elértem Zalaegerszegre már Újházi-mérgezésem lett, mert miattad egész héten ezt ettem. Mindegy, egy biztos, Magyarország az Újházi hazája.
Ráadásul ez nemcsak mostanában van így. Az Újházi népszerűsége évszázados múltra tekint vissza, íme a bizonyíték. A riportfilmből kiderült, hogy Dézsi Zoltán történelmi Gundel étlapjai őrzik a Újházi titkát, az 1939-ből származóban 2 pengő 80 egy adag. Hogy sok ez, vagy kevés? Ugye akkoriban járta a dal, hogy havi 200 pengő fixszel az ember könnyen viccel. Kiszámoltuk: a havi 200 pengő fixből 66 Újházit lehetett venni, vagyis nem volt olcsó. Egy 1952-es, vagyis jóval frissebb étlapban sem maradhat el az Újházi. Ami érdekesség, hogy a készételek között van, és nem a levesek között. Az ára pedig 24,80, ami óriási összeg volt akkoriban. Ezt az is bizonyítja, hogy egy másik leves, a tejfeles bableves nincs 3 forint.
https://www.facebook.com/hetinaplo/videos/910874714247320