A Magyar Nemzet hétfőn arról írt, hogy Orbán Viktor a kihelyezett frakcióülésen megfizethető lakhatásról, kedvezményes munkáshitelről, egymilliós átlagbérről és kisvállalkozásoknak szóló tőkejuttatásról beszélt. A kormányfő szerint új egyezség kell a munkáltatókkal és a munkaadókkal, aminek következtében a minimálbér ezer euró lesz, az átlagbér pedig egymillió forint. A kormányfő kitért arra is, hogy meg kell duplázni a lakásépítések számát, és öt százalék kell alatt tartani a lakáshitelek kamatát. A Fidesz nemzeti konzultáció indítását kezdeményezi a gazdasági kérdésekről.
„Ahhoz, hogy elérjük ezeket a bérsávokat, amiket célul tűztük ki, kell egy megállapodás a munkáltatókkal is. Ne felejtsük el, ez a munkáltatóknak is célok kitűzését és terheket jelent, és ezért még csak azt sem gondolom, hogy olyan lefutottnak tekinthető ez a kérdés. Szerintem nagyon fontos pont ebben az ügyben, hogy az emberek elmondják a véleményüket” – fogalmazott Kocsis Máté a hétfői sajtótájékoztatón.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke szerint mind a kormánynak, mind a munkaadóknak és a munkavállalóknak is komoly erőfeszítéseket kellene tenniük, hogy rövidtávon elérhető legyen az eurós minimál- és az egymillió forintos átlagbér.
„Ha a jelenlegi béreket nézzük, hogy honnan indulunk, és hova szeretnénk eljutni, akkor nagyon drasztikus fordulatnak és nagyon nagy fellendülésnek kellene ahhoz lenni, hogy néhány éven belül ezeket a merész célkitűzéseket elérjük” – mondta el Rolek Ferenc.
A miniszterelnök még múlt pénteken három és hat százalék közötti 2025-ös növekedési célkitűzésről beszélt, a Gazdaságkutató Intézet vezérigazgatója viszont nem számít kiugróan magas gazdasági fellendülésre. „A három és fél százalék körüli növekedésben van ráció, ugye ezt már ehhez már egyébként egy jelentős ipari termelési felfutásnak kellene lenni, amit most nem nagyon látni Európában” – hangsúlyozta Molnár László.
A DK elnöke szerint a kormánynak megvolt az lehetősége az elmúlt 14 évben, hogy elérje ezeket a béreket. „Ez a kormány régen elkésett már a jövedelmek emelésével, Orbán Viktor régi adósságot próbál meg törleszteni késve és hiteltelenül. Természetesen a magyar jövedelmeket növelni kell, de ennek ma a legnagyobb akadálya ez a kormány” – szögezte le Gyurcsány Ferenc.
A Tisza Párt elnöke azt mondta híradónknak, egyszerű lenne a megoldás a béremelések finanszírozására. „Jelenleg három-ötezer milliárd forint tűnik el a magyar költségvetésből évente – konzervatív becslés szerint – a túlárazott közbeszerzések és a korrupció miatt, ezért a Tisza Párt, ha felhatalmazást kap, akkor azonnal csatlakozik az európai ügyészséghez, elfogadja a korrupcióellenes intézkedéseket és hazahozzuk Brüsszelből a magyar embereket megillető nyolcezer milliárd eurós forrást.
A 2024-es gazdasági növekedést a Magyar Nemzeti Bank 1 és 1,8 százalék közé, míg a 2025-öst 2,7 és 3,7 százalék közé várja.