Itthon

„Be kellene hívatni az orosz nagykövetet, ha Szijjártó szavait kiforgatta az állami média”

Szlazsánszky Ferenc
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Párt
Hirdetés
Hirdetés

A magyar külügy azt állítja, hogy az orosz állami média kiforgatta a külügyminiszter szavait, mert Szijjártó nem arról beszélt, hogy meg kellett volna fontolni a 2021-es orosz „ajánlatot”, ami lényegében Magyarország NATO-tagságának megszűnését eredményezte volna. Az ATV Start vendége Hoffmann Tamás, nemzetközi jogász volt, aki úgy véli: ez esetben be lehetne hívatni az orosz nagykövetet.

Hirdetés

„Visszautasítunk minden kísérletet, ami a külügyminiszter szavainak hazug kiforgatására irányul” – így reagált Paczolay Máté külügyi szóvivő a Telexnek, miután az orosz állami hírügynökség, a RIA Novosztyi olyan címmel jelentetett meg cikket, hogy Szijjártó Péter megnevezte a NATO hibáját, ami az ukrajnai konfliktushoz vezetett.

A magyar külgazdasági és külügyminiszter a héten ismét Oroszországban járt, a Szentpétervári Nemzetközi Gázfórumon vett részt. A látogatás alatt interjút adott az orosz állami hírügynökségnek. A RIA Novosztyi összefoglalója szerint Szijjártó ebben arról beszélt egyebek mellett, hogy a jelenlegi helyzet elkerülhető lett volna, ha a NATO 2021-ben megvitatta volna Oroszországgal a biztonsági garanciákról szóló szerződéstervezetét.

Az orosz békeajánlat lényeg az volt, Moszkva lényegében kiherélné a közép- és kelet-európai NATO-tagok védelmi garanciáit: a NATO térjen vissza az 1997 előtti állapotokhoz. A követelés az érintett országok NATO-tagságának megszűnését jelentette volna. A szervezet és tagállamai visszautasították az ajánlatot.

„Döbbenetes állításnak tartom”, véleményezte a Szijjártó-interjú ide vonatkozó részét Hoffmann Tamás nemzetközi jogász az ATV Start című műsorában. „A Moszkva által támasztott feltételeket nem lehet megvitatni. Hogyan lehet-e egy olyan felvetést megvitatni, hogy Magyarország kilépne a NATO-ból? Ez Magyarország szuverenitásának olyan mértékű csorbítását jelentené, ami példátlan az elmúlt évtizedekben” – mondta a szakember.

Párbeszéd olyan kérdésekről szólhat, aminek van realitása. A NATO-ból való kilépésünknek nincs realitása, tette hozzá Hoffman Tamás.

Az interjú megjelenése után kirobban botrányra a külügy azzal reagált, hogy Szijjártó Péter nem konkrétan a 2021-es orosz „ajánlatról” beszélt, hanem általában a tárgyalások szükségességéről. Ezzel kapcsolatban a nemzetközi jogász emlékeztetett: Oroszország egy évvel Ukrajna lerohanása előtt megkezdte a csapatok összevonását a határnál, tehát tudni lehetett, hogy támadni fog, sőt azt is, hogy az időjárási viszonyok miatt legkésőbb márciusig meg fogja kezdeni a támadást – tehát tárgyalással megelőzni a háborút már nem lehetett volna, hiszen azzal Oroszország feladta volna azt, amire egy éve készült.

Hoffmann arra is emlékeztetett, Oroszország nem gondolhatta, hogy Ukrajna NATO csatlakozása esedékes lenne, mivel nem voltak ilyen tárgyalások.

Arra a kérdésre, hogy ha az orosz állami média valóban kiforgatta a külügyminiszter szavait, mi a következő lépés, amit a magyar félnek meg kellene tennie, Hoffmann Tamás elmondta: a magyar kormány hívatott már be külföldi nagyköveteket, mert az adott ország napilapjaiban olyan tartalmak jelentek meg, melyekkel a magyar kormány nem értett egyet. „Ezt követve lehet, hogy érdemes lenne behívatni az orosz nagykövetet.”

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek