Itthon

“Kiváló elképzelés” – Szita Károly beállt Navracsicsék mellé, de a differenciálást is felvetette

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

“A cél kiváló, az ötlet nagyon jó. Ebben az irányban kell gondolkodni” - mondta Szita Károly a Kossuth Rádióban a Navracsics Tiborék által meghirdetett Versenyképes járások programról. Azt viszont, hogy miből áll össze a programban a fejlesztési alap, “differenciáltan kell kezelni” a szolidaritási adófizetés miatt is - derült ki a szavaiból.

Hirdetés

Debrecen fideszes polgármestere ellenzi, Cser-Palkovics András Székesfehérvár szintén fideszes polgármestere már üdvözölte, a Megyei Jogú Városok Szövetségének a fideszes elnöke, Szita Károly pedig azt mondta ma reggel a Kossuth Rádióban Navracsicsék tervéről: “Kiváló az elképzelés, hisz térségben gondolkodva mindig versenyképesnek tudunk lenni”.

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter hétfőn jelentett be, hogy 2025 januártól elvonják az ipari adótöbbletet egy fejlesztési alapba, de azt visszaosztják, így minden járás garantált fejlesztési forráshoz juthat a Pénzügyminisztérium kalkulációi szerint egy 65 milliárdos alapból.

Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere – aki a Megyei Jogú Városok Szövetségének az elnöke is -, ma reggel a műsorban az általa vezetett város példájával illusztrálta, miért jó a program. Mint mondta, 60 ezren laknak Kaposváron, de a térség, “aki minden nap Kaposvárral él együtt, de a falvakban lakik”, 120 ezer ember jelent. A nagyvárosokra ugyanis most már az jellemző, hogy “az óvodásaik 20 százaléka vidékről jár be, általános iskoláik 20-40 százaléka szintén, a középiskolásoknak pedig az 50 százaléka. “A nálunk dolgozók több mint fele is már a környező településekről jön be. Érdekünk az, hogy minél szorosabb legyen a kapcsolatunk köztünk és a környéken élők között” – jelentette ki.

Arra, hogy Kaposvár esetében hogy néz majd ki a finanszírozás a módosítás után, Szita Károly azt vezette le, hogy 2024-ben befagyasztanák az összeget, 2025-ben pedig már a 2024-es iparűzési adótöbblet ezt az alapot.

Ez Kaposvár esetében mintegy 300 millió forint többletet jelent az iparűzési adónál, ezt a kormányon keresztül kapja majd a város, úgy, hogy ezt beteszik egy alapba annak érdekében, hogy a térséggel együtt gondolkodva ne csupán a város, hanem a térség érdekeit szolgálva lehessen elkölteni különböző fejlesztésekre. 

Ez nem azt jelenti, hogy ezeknek a fejlesztések egy része nem a városokban lesz, de a környékre is kerül belőle 

– mondta Kaposvár polgármestere, hangsúlyozva: “ha nem jön össze az alapból a megfelelő forrás, akkor azt a kormány kiegészíti”, 250 millió forintot szán egy-egy térségre, a Dél-Dunántúlon ennek a dupláját, 500 millió forintot. Szita Károly szerint “a problémát nem ez okozza szerintem, mert ez helyes” – mondta. 

Differenciálhatnak is majd? 

Ugyanakkor az iparűzési adót fizető városok jelentős része úgynevezett szolidaritási hozzájárulást is fizet, amely arra szolgál, hogy azon települések fejlődését, fejlesztését segítsük mi is elő, akik nem rendelkeznek iparűzési adóval. Annak kapcsán, hogy a kettő együtt már néhány városnak jelentős kiesést jelenthet, Szita Károly azt mondta:

“A cél kiváló, az ötlet nagyon jó. Ebben az irányban kell gondolkodni. Azt, hogy miből áll össze az alap, ezt viszont differenciáltan kell kezelni” – jelentette ki, hozzátéve, hogy a véleménye szerint “ez lesz a jövő útja”.

Nem jut-e kevesebb forrás annak, akinek többlete van? 

A Megyei Jogú Városok fideszes elnöke arra a kérdésre, hogy nem fognak-e kevesebb pénzből gazdálkodni azok a városok sem, amelyeknek iparűzési adótöbblete van – “mert sokan ezt már úgy fordították le, hogy kevesebb pénzből gazdálkodhatnak majd azok az önkormányzatok, amelyeknek többletük van” – azt mondta: “ez persze attól is függ, hogy honnan nézzük”.  

“2025-ben az idei évhez képest több lesz az iparűzési adó, ezt berakják az alapba, akkor ennyivel kevesebb pénzük lesz. De a gondolkodás nem biztos, hogy jó. Sőt, szerintem helytelen ebben a tekintetben, mert így is szolgálni fogja az adott iparűzési adó többlettel rendelkező város érdekét, mert érdekünk, hogy dolgozóink legyenek, hogy óvodáinkban, iskoláinkban gyerekek legyenek” – érvelt Szita Károly a műsorban, mondván:  a környező településekhez ezer szállal kötődnek “és érdekünk elősegíteni az ő fejlődésüket”.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1) 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek