A debreceni alpolgármester-jelölteket bemutató sajtótájékoztatón szóba került az iparűzési adó rendszerének a kormány által tervezett átalakítása, melyről Papp László polgármester azt mondta, nem tartja elfogadhatónak – írta meg a dehir.hu.
Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter hétfőn jelentette be, hogy elindítják a térségi egyenlőtlenségek kiegyenlítésére a Versenyképes Járások Programot, melynek az a lényege, hogy a városok az iparűzési adó 2025. évi többletét elvonnák, ebből egy alapot képeznének, s arra a járások pályázhatnának. Ez azt jelenti, hogy Debrecen nem rendelkezhetne arról az összegről, amivel több iparűzési bevétele lenne jövőre, mint volt idén.
Ez valószínűleg jelentős összeg lenne, hiszen a debreceni gazdaságfejlesztési folyamatok eredményeként nagy cégek építettek gyárakat Debrecenben, s ahogy azokban sorra indul be a termelés, jelentősen nő a város iparűzési adóból származó bevétele. 2023-hoz képest 2024-ben például 20 százalékos volt a növekmény. Navracsics Tibor a vármegyei közgyűlés alakuló ülésén azt mondta, a debreceni járásra (mely egyébként csak Debrecenből és Hajdúsámsonból áll) másfél milliárd forinttal számolnak.
Papp László azt mondta, ennyivel szerinte is növekedni fog a város iparűzési adóból származó bevétele, de hozzátette, a város az iparűzési adóból már így is fizet be a költségvetésbe szolidaritási hozzájárulást (2024-ben már 8 milliárd forintot), ehhez jönne most ez az újabb másfél milliárd forint.
„A magam részéről ezt nem tartom elfogadhatónak, mert a szolidaritási hozzájárulás azért jött létre, hogy a központi költségvetés egy olyan forráshoz jusson a nagy adóbevételű városoktól, amely segít a térségi egyenlőtlenségek kiegyenlítésében, megszüntetésében, akkor ennek a tételnek, amelyet most a kormány bevezetni kíván, a szolidaritási hozzájárulás részeként kellett volna megjelennie”
Hozzátette, azzal egyetért, hogy az elmaradottabb településeket segítsék a jelentősebb iparú települések bevételeiből, de azt kiemelte, hogy az ipar egy városnál nemcsak lehetőségeket, hanem kihívásokat is jelent, többek között közlekedés-, oktatás- vagy városfejlesztésben. „Ezért ennek a forrásnak nagyrészt itt kell hasznosulnia” – jelentette ki. Beszélt arról, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetségében ő volt a fő szószólója annak, hogy a szolidaritási hozzájárulásból legyen lehetőség az azt befizető nagyváros közvetlen agglomerációjának fejlesztésére.
Mint mondta, ha Debrecenben jelentős gazdasági centrum alakul ki, akkor nem várható el, hogy ez létrejöjjön a szűk agglomerációban, ráadásul gondolni kell azokra, akik ugyan Debrecenben dolgoznak, de az agglomerációs településeken élnek, s használják azok infrastruktúráját, amit fejleszteni kell.
„Ha járási szinten gondolkodunk, akkor Hajdúsámson esetében, de akár Mikepércs esetében is szívesen vállalunk felelősséget a nagy adóbevételeink terhére, de az, hogy a szolidaritási hozzájárulás mellett még egy plusz terhet tegyünk az önkormányzatok nyakába, azt nem tartom elfogadhatónak, és ennek hangot is fogok adni”
– fogalmazott.
Mint mondta, „ha nincs pénzem, még az is jobb annál, minthogy van pénzem, csak nem én költhetem el. Ez nem jó irány!” Közlése szerint a Navracsics Tibor által említett másfél milliárd forint visszatér a debreceni járásba, de megoszlik a járás települései között, a felhasználásról a polgármesterek döntenek majd, de a részletszabályok még nem ismertek. „Ez a pénz tehát nem vész el Debrecen számára, csak ennek a felhasználása kormányengedélyhez lesz kötve, tehát a minisztériummal kell majd leegyeztetni, hogy milyen fejlesztésekre tudjuk felhasználni, így mégis csak egy kötöttség” – zárta szavait.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)