“Miniszterelnök úr nagyon pontosan fogalmazott, és jól is tette, hogy nem mondott időpontot, hiszen a lehetőséget a munkaadók és a munkavállalók közötti egyeztetések döntik el ők tudják ezt a lehető legpontosabban felmérni”
– mondta Varga Mihály pénzügyminiszter, amikor a mai, gazdasági bizottsági meghallgatása után az 1 milliós átlagbér “céldátumáról”, bevezetéséről kérdeztük.
“Kompromisszumra van kényszerítve a két fél, a lehetőségek felmérésére, a kormány csak abban az esetben lép közbe, ha nincs megállapodás” – mondta a miniszter.
Arra a kérdésünkre, hogy 2026-ban, a ciklus végéig lesz-e 1 milliós átlagbér Magyarországon, Varga Mihály azt válaszolta: “erre a kérdésre a minimálbérek ismerete nélkül nem lehet válaszolni, 250 ember van minimálbéren és közel 750 ezer munkavállaló garantált bérminimumon. Nekünk tudnunk kell, hogy milyen lesz a minimálbér – legalább tervezési szinten -, hogy erre a kérdésre válaszolni lehessen.”
A felvetésünkre, hogy Nagy Márton és Gulyás Gergely reálisnak tartja, hogy 2028 januárjára reális lehet az 1000 eurós minimálbér, ő mint pénzügyminiszter hogy látja, mikorra teljesül ez, Varga Mihály azt mondta:
“Nagyon boldog és gazdag ember lennék, ha látnám előre pontosan, a jövő hogy alakul. Két miniszter kollégám állást foglalt már, valószínű, hogy nincs messze ettől az igazság. Várjuk meg, hogy 2024-et hogy zárjuk, és 2025 hogyan fog teljesülni”.
Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban mondta azt, hogy napirenden volt a geszti kihelyezett kormányülésen, hogy el kell jutni az 1 milliós átlagbérig, aztán pedig azt posztolta a Facebookon, hogy ez 2-3 alatt lehet meg.
Gulyás Gergely pedig előtte, az ATV kérdésére mondta azt a legutóbbi Kormányinfón Geszten, hogy reális lehet 2028-ra az 1000 eurós minimálbér. Előtte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már nyilatkozott erről.
A miniszter a gazdasági bizottságban: 3,5 – 3,7 százalékos lehet az infláció
Varga Mihály előtte a gazdasági bizottsági meghallgatásán azt mondta: a konszolidáció és a gazdasági növekedés irányába indult el a magyar gazdaság. Az inflációról azt mondta: átlagban 3,5-3,7 százalékos inflációval lehet számolni 2024-re, jövőre ez még kisebb is lehet.
A kormány el tudta érni a legfontosabb gazdasági céljait, a 2024-es büdzsé hozzájárult a munkahelyek és a családok biztonságához, a rezsivédelem fenntartásához és nyugdíjak vásárlóerejének megőrzéséhez – hangzott el.
A kiadásokról
A családok támogatására 3300 milliárd forintot költöttek – ebben az adókedvezmények is benne vannak – amit megdupláznak – erősítette meg Varga Mihály.
A reálbérek nőnek, a foglalkoztatottak száma pedig meghaladta a 4,752 milliót. A honvédelmi kiadásokra 1309 milliárd forintos alap áll rendelkezésre.
A rezsivédelmi alap is működik, 1361 milliárd forint van az alapban, ami jelentősen segítette a háztartásokat – mondta a pénzügyminiszter.
A nyugdíjról
A nyugdíjak értékállóságának kérdéséről a meghallgatáson azt mondta: 6 százalékos emeléssel indult az év, a 13. havi nyugdíjat kifizették, augusztus végéig pedig 4281 milliárd forintnyi nyugellátást fizettek ki.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)