Itthon

Orbán Viktor megint elviszi a show-t? Mráz, Vasali elemzését kértük

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Párt
Hirdetés
Hirdetés

Szerda reggel 9 órakor kezdődik Strasbourgban az Európai Parlament ülése, ahol Orbán Viktor felszólal, ismerteti a magyar EU-elnökség prioritásait. Nagy összecsapások várhatóak, Ursula von der Leyen, Manfred Weber és Magyar Péter is vitázik az EP-ben. Lesz-e csihi-puhi? - Mráz Ágoston Sámuelt és Vasali Zoltánt kérdeztük. 

Hirdetés

“Azért vagyok itt Strasbourgban, hogy bemutassam az Európai Parlamentnek a magyar soros elnökség programját” – kezdte a keddi nemzetközi sajtótájékoztatóját Orbán Viktor, rendkívül nagy érdeklődés/médiafigyelem közepette. A miniszterelnök a sajtótájékoztató után, – amit egy DK-s aktivista berohanása próbált megzavarni, de leteperték és kivezették a teremből  – úgy vont mérleget: “1 nemzetközi sajtótájékoztató, 130 újságíró, 29 kérdés, 1 újabb DK-s pojáca”.

A sajtótájékoztatóról részletesen tudósítottunk, Orbán Viktort mindenről, Ukrajnáról, Putyinról, az EU egységéről, a VOX-ról, Gert Wildersről, a Budapest-Belgrád vasútvonalról, de Magyar Péter mentelmi ügyéről is kérdezték.

Arra, hogy minek kell történnie ahhoz, hogy változtasson az EU-val kapcsolatos ellenséges álláspontján, Orbán Viktor azt válaszolta: nagyon is baráti a hozzáállásunk az Európai Unióhoz. De az egység nem azt jelenti, hogy mindenkinek be kell fognia a száját, és követni az egységet, amit valaki meghatároz, “nem tudjuk, hogy ki”. Ezzel szemben – mint mondta – képviselni kell a nemzeti érdekeket, és ennek megfelelően megállapodásokat kell kötni.  Ez nem ellenséges hozzáállás, ez normális attitűd. “Európa nem Brüsszelben vagy Strasbourgban van, Európa Rómában, Prágában, Budapesten van, Bécsben, Párizsban… ez a nemzetállamok szövetsége”.

De Orbán Viktor a sajtótájékoztatón azt is hangsúlyozta, hogy válságban “erős vezetőkre van szükség”. Az Európai Unió, a struktúra alapproblémája az, “hogy azt gondoljuk, hogy az intézmények az egyetlen fontos dolog a politikában”, “a vezetést úgy fogjuk fel, hogy minket intézmények vezetnek, és ha az intézmények működnek, akkor minden szép és jó”. Ez talán igaz is, amikor minden felfelé tart, nő a GDP, az életszínvonal.

“De ha beüt a ménkű, akkor az intézmény nem tud segíteni, ott vezetőkre van szükség, és itt Brüsszelben, Strasbourgban az erős vezető egy negatív szókapcsolat” 

– hangoztatta, hangsúlyozva: “nem kell félni az erős választott vezetőktől!” 

Vasali: Orbán “vidéki srácként” viselkedik az európai nyilvánosságban – sajátos realizmussal

Orbán Viktor miniszterelnök strasbourgi nemzetközi sajtótájékoztatója elvitte-e már a hangsúlyt a mai délelőtti EP-vitáról, ahol Ursula von der Leyen, Manfred Weber, de Magyar Péter is felszólal? Lesz Orbán-Magyar összecsapás ? – kérdeztük Vasali Zoltánt.

                          Vasali Zoltán

“Kétségtelen tény, hogy a keddi sajtótájékoztatón a magyar miniszterelnök kiélhette magát a saját Európa-víziójának bemutatásakor, azonban a parlamenti vita különlegességét az adja majd meg, hogy élesben egymással csak ritkán szembe kerülő politikai ellenfelek csörtéjének lehetünk szemtanúi” – kezdte a válaszát az elemző.

“Az Európai Bizottság régi új elnökéről vagy az Európai Néppárt vezetőjéről tudjuk, hogy mit gondol Orbán Viktorról, így a mai vita az EP-ben nem azért lesz különleges mert a szereplők között tartós feszültség tapasztalható, hanem azért, hogy milyen konkrét ügyekben ütköztetik egymással álláspontjaikat”. Joggal számítanak viszont az elemzők arra, hogy a magyar miniszterelnök csak minimálisan reagál majd az elhangzott kritikákra – tette hozzá.

Vasali Zoltán szerint Orbán Viktor előző napi sajtótájékoztatója “egy felütésként is értelmezhető”, miszerint a migráció, a szankciós külpolitika, az agrártámogatások és a schengeni együttműködés jelentik per pillanat a legfontosabb törésvonalakat a tagállamok között.

Magyar Péternek ilyen keretek között csak akkor van esélye Orbán riválisának mutatnia magát, ha kritikájában egy vagy két ügyre koncentrálva, alternatívát képes mutatni a magyar érdek és az európai együttműködés egyedi értelmezése tekintetében – jelentette ki.

A magyar miniszterelnök a tegnapi nemzetközi sajtótájékoztatóján pontosan érzékeltette azokat a szakpolitikai törekvéseket, ami kirajzolja nemcsak a féléves elnökségi időszak, hanem a következő évek Európa-politikáját is. Ezen a sajtótájékoztatón került kimondásra először egyértelműen, hogy hazánk migrációs politikájának egyedisége tulajdonképpen akkor fenntartható jogilag, ha módosítanak a Lisszaboni Szerződésen – mutatott rá.

Nem véletlen az, hogy Orbán Viktor például sokkal többet beszélt az agrárügyekről, mint a pár hónapja még fontos prioritásként szereplő demográfiai kérdésekről – tette hozzá. Utóbbiban látható szerinte a magyar családtámogatási rendszer sikertelensége, és érdemes visszaemlékezni, arra, hogy a jogállamiság problémái miatt pár uniós tagország már a mezőgazdasági támogatások felfüggesztését sürgette pár hete – emlékeztetett.

Ugyancsak érdekes volt a meglátása szerint, hogy a magyar miniszterelnök “szintet lépett olyan tekintetben is, hogy ma már nem pusztán a brüsszeli bürokráciát kritizálja, hanem kifejezetten intézmény-ellenes is” – mondja az elemző.

“Az EU keretei között az intézmények a kötött szabályrendszerek képviselői, ezzel biztosítva egy kiegyensúlyozott keretrendszert válságos időkben az együttműködés fenntartásához. Orbán Viktor az álláspontjával pont ezt veszélyezteti, legyen szó a populizmus felvállalásáról vagy éppen a demokratikus normák megkérdőjelezéséről” – konstatálta.

A magyar miniszterelnök “eltörölné” az európai parlamenti választásokat, a végtelenségig ragaszkodik a vétó fenntartásához és úgy pörgetné fel a bővítést, hogy azzal veszélyeztetné a Közösség életképességét – fogalmazta meg Vasali. (Orbán Viktor szerint az Európai Parlamentbe a nemzeti parlamenteknek kellene képviselőket küldeniük, és jogot kellene adni, hogy az Európai Unió jogalkotási folyamatát megállíthassák – a Szerk.)

A DK-s képviselő közjátéka? “Mégcsak meg sem zavarta”

“Még csak meg sem zavarta” a sajtótájékoztatót – így látja az elemző a DK-s érdi képviselő berohanását Orbán Viktor sajtótájékoztatójára.

Az ilyen és ehhez hasonló jellegű performanszok adhatnak egy jó sajtófotóra lehetőséget, vagy elhitethetik a Demokratikus Koalíció politikusaival, hogy „leleplezték a diktátort”, azonban ezek a médiahackek csak egyfajta pótcselekvések a politika világában.

Sokkal inkább bizonyítják az ellenzék eszköztelenségét, mint kritikájuknak hitelességét – jelentette ki. “A magyar miniszterelnök nem csak testi épségét tekintve számít védett személynek, hanem egy olyan verbális térben létezik, ahol még a kritikus kérdések is csak korlátozottan veszélyeztetik a magabiztosságát” – tette hozzá.

Lesz-e csihi-puhi az EP-ben?  

Orbán Viktor olyan “vidéki srácként” viselkedik az európai nyilvánosságban, akit egy sajátos realizmus jellemez. Hangulatilag emlékeztet ez a politikusi karakter arra a csoportképre, ahol Trump elnök félre lökdösi az előtte álló miniszterelnököket talán egy NATO-csúcs alkalmával, hogy elsősorban ő látszódjon – reagált arra Vasali Zoltán, hogy a miniszterelnök már jelezte, egy kis  “lökdösődésre” számit az EP-ben, a szokásos “csihi-puhira”.

                      Orbán Viktor Strasbourgban

Nem véletlen az, hogy Orbán Viktor számára az egykori elnök a példakép. A szuverenista politika együtt jár nem csak a konfliktusok felvállalásával, hanem azok generálásával is. A nacionalista politikusok ilyen közegben képesek megmutatni, hogy mire képesek. A konszolidált viszonyok és a kooperáció számukra nem ideális keretek saját vélt vagy valós igazuk kikényszerítésére – véli.

Szerinte a sajtótájékoztató arra is jó példa volt, “hogy láthatóvá tette Orbán Viktor belső ellentmondásait. Egy nehezebben követhető, hogy milyen esetben támogatja sajátosan felfogott nemzeti érdek alapján az együttműködést az EU keretei között, és mikor feszíti szét ezeket például a békepártinak beállított álláspontja miatt” – mondja Vasali Zoltán.

A választópolgárok szempontjából természetesen ez azért érdekes elsősorban, hogy a folyamatos konfliktusok világa mennyire alkalmas egy alapvetően kis ország érdekeinek érvényesítésére. Orbán Viktor a tegnapi sajtótájékoztatón ezt a kettős szerepet próbálta kombinálni, amikor a bokszoló karakterét ötvözte a szövetségeseket kereső tárgyalópartner pózával – így látja az elemző.

A mai EP-vitáról elöljáróban azt mondta: “ami az Európai Parlamentben történik, annak az elmúlt években mindig volt komoly belpolitikai jelentősége is. A Magyarországról szóló sokszor pontatlan de fontos kritikákat megfogalmazó jelentések vitáikor Orbán Viktor nagyon vehemensen védte a saját álláspontját”.

A magyar miniszterelnök bármit is tesz, könnyedén bekerülhet a mainstreamből rendre kilógó álláspontjával a nemzetközi nyilvánosságba. Ilyen tekintetben tehát az EP-vita nem újdonság – tette hozzá.

Magyar Pétert felemelheti a vita?

Szokatlan viszont, hogy a hazai belpolitikai erőviszonyok tekintetében ma már Magyar Péter személye egy versenyképes kihívót jelent. Így Orbán Viktor – ha akarja, ha nem – ezen a fórumon, a szűkös időkeret ellenére is kiemelt figyelem fogja övezni a vitájukat. Így pont az történik, amit a miniszterelnök nem szeretne, a párbeszéd lehetősége felemelheti legfontosabb ellenfelét – mondja Vasali Zoltán. 

Mráz Ágoston Sámuel: Orbán Viktor a brüsszeli nagykoalíció alternatívájaként jelenhet meg  

“A magyar miniszterelnök sajtótájékoztatója csak előjáték volt, transzparensen készült fel a szerdai EP-vitára. Azt is elérte, hogy két napon át legyen meghatározó téma a magyar EU-elnökség programja” – ez már Mráz Ágoston Sámuel értékelése. Ugyanakkor a Nézőpont Intézet vezetője szerint “mindez aligha kisebbíti a szerdai vita iránti érdeklődést, ahol nem csak kérdésekkel, hanem támadásokkal is szembe kell majd néznie, s ez a műfaj hagyományosan nagyobb érdeklődést vált ki”.

A nemzetközi sajtótájékoztatón “Orbán Viktor konzekvensen, az eddigi üzenetivel és politikai cselekedeteivel összhangban nyilatkozott és válaszolt. Meglepő újdonság nem hangzott el, de ez nem is meglepő, hiszen a magyar elnökség programismertetése, a brüsszeli elit ellenséges megközelítése miatt, már az elnökség félidején túl valósulhatott csak meg” – mondja az elemző.

                 Mráz Ágoston Sámuel

A DK-s képviselő show műsora nagy médiavisszhangot váltott ki idehaza, de mivel az atrocitásból nem lett vita, sőt a magyar kormányfő higgadtsága győztessé is tette kommunikációs értelemben, a mainstream liberális média Európában alighanem inkább el fogja hallgatni a történteket – így látja az érdi DK-s önkormányzati képviselő közjátékát.

A von der Leyen koalíció, Magyar, Dobrev, Weber támadni fogja a miniszterelnököt

A mai vitára vonatkozó kérdésünkre Mráz Ágoston Sámuel azzal válaszolt: nyilvánvalóan “az Ursula von der Leyent támogató koalíció, Magyar Pétertől Dobrev Kláráig és a zöldektől a liberálisokig, támadni fogja a magyar kormányfőt. Manfred Weber már ízelítőt adott abból, hogy milyen alacsony színvonalon gondolkodik a magyar kormány politikájáról, amikor a miniszterelnök békemisszióját azzal vádolta, hogy az meghosszabbította a háborút” .

Alighanem a magyar kormányfő sem marad majd adós a válaszokkal. Szerda délelőtt az Európai Parlament a magyar országgyűléshez hasonló vitaparlamentté alakul majd – prognosztizálta.

A Fidesz stratégiája, többek között a Patriótákkal, hogy Európán belüli alternatív politikát formáljon és alternatív elitet építsen – jelentette ki, hozzátéve: a mai vitában a brüsszeli nagykoalíció várható éles támadásai és a magyar kormányfő várható válaszai épp ezt a stratégiát fogják segíteni, Orbán Viktor a brüsszeli nagykoalíció alternatívájaként jelenik meg várhatóan.

Sok esetben az várható, hogy a magyar kormányfő az EU vezető politikusait szembesíti majd az európai emberek többségi álláspontjával, akár az ukrajnai háború, akár a migráció, akár az EU jövőbeli fejlődéséről van szó – mondta a mai strasbourgi EP-vite előtt a Nézőpont Intézet vezetője. 

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek