Orbán Viktor ma a holnapi Európai Parlamenti “lökdösődés”, “csihi-puhi“ előtt – amikor is beszámol a magyar EU-elnökség programjáról és EP-vita is lesz – ma rendkívüli nemzetközi sajtótájékoztatót tartott. Arról, hogy a miniszterelnök mit mondott, és hogy egy férfi megzavarta a sajtótákoztatót, itt részletesen tudósítottunk.
A “közjátékról” kérdezték
A miniszterelnök a sajtótájékoztatón utána hosszan válaszolt újságírók kérdéseire.
Aki úgy dönt, hogy magyar miniszterelnök lesz, az ilyen közjátékra számíthat nap mint nap, “mondhatni elvárás” – mondta a miniszterelnök arra, hogy már azonnal meg is jelent a közösségi hálón a “közjáték”, szól ehhez.
“Önök nem tudják a háborút megnyerni a hadszíntéren”
A magyar elnökségnek nem része az oroszok támadása, abszurdnak, irracionálisnak is tűnik ez. És ha Oroszországnak “kemény dió“ Ukrajna, akkor mi lenne, ha a NATO-val állna szembe? “Mi biztonságban vagyunk”
– ezzel reagált a miniszterelnök egy ukrán újságíró kérdésére, hogy ha az oroszok megtámadnák az országát, akkor hadba lépnének-e, felvennék-e a fegyvert, vagy üdvözölnék az oroszokat, hogy “Isten hozta”?
Mindent megtettünk Ukrajnáért – utalt Orbán Viktor a magyar humanitárius szerepvállalásra.
“A magyar szándék arra koncentrál, hogy tűzszünet legyen minél hamarabb, mert önök ezt a háborút nem tudják megnyerni a hadszíntéren, emberéleteket kell menteni”
– jelentette ki Orbán Viktor, aki ezúttal is elmondta, hogy a stratégia, amit az EU követ, nem működik. Erőteljes kisebbségben vagyunk, de a kristálytiszta stratégiánkat nem adjuk fel – hangoztatta, hozzátéve: már a béke érdekében folytatott kommunikáció is bűnnek van kezelve, “ez irracionális” – fogalmazott, megjegyezve: Hitlert leszámítva nem történt meg, hogy a hadviselő felek között egyáltalán nem volt sem közvetlen, sem közvetett kommunikáció.
Lehetetlen kommunikáció nélkül rendezni egy fegyveres konfliktust, erre meg lehet kérni közvetítőket, de megúszni nem lehet -magyarázta. Mint mondta, azt nem tudja, hogy lehet megoldani ezt a kérdést, csak azt, hogy a jelenlegi helyzet nem fenntartható. A kisebbségi lét nem azt jelenti, hogy az ember feladja az álláspontját, hanem meg kell győzni a többieket, új stratégia kell – mondta.
Nagy változás zajlik az európai politikában – “higgadjunk le!”
Nincs változás a “brüsszeli buborékban”, pedig nagy változás zajlik az európai politikában, a baloldali, liberális, jobbközép elitet, ami magát mainstream elitnek nevezi, egy proteszt gyűrű veszi körül – mondta egy másik kérdésre a miniszterelnök kifejtve, hogy az emberek a háború helyett békét akarnak, nem akarnak migrációt, elégedetlenek az uniós gazdaságpolitikával, a cégek túlszabályozásával stb. Megjelent egy új erő, a Patrióták, “mi meghalljuk
amit az emberek akarnak” – hangoztatta.
Én értem, hogy mindenki ideges, amikor kurzust kell váltani, de nyugodjunk le, legyünk ésszerűek, “ne kirekesszük a Patriótákat”, hanem esetleg vonjuk be – tanácsolta a brüsszeli elitnek. Ha az elit nem változtat, kisebbségbe fog kerülni – prognosztizálta.
Mint mondta, 34 éve van a magyar politikában, de a magyar parlamentben ez elképzelhetetlen, ami az EP-ben történt, hogy a Patrióták, a harmadik legerősebb frakció képviselői nem kaptak, nekik nem szavaztak meg bizottsági tisztségviselői helyeket az EP-ben, “itt ez zajlik” – mondta egy másik kérdésre. Ilyet még ők sem tettek a magyar parlamentben, “pedig van baja” az ellenzékkel otthon – hangoztatta. Azt Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy nem konkrétan pozíciókról beszél, hanem a brüsszeli hozzáállásról, a változtatásra való akarat, hajlandóság hiányáról a “brüsszelita buborékban”. A Patrióták erősödnek, nőnek, egyszer majd nyernek is, de ő mint mondta, az európai politikáról beszél, mert az a nagy kérdés. “Higgadjunk le, mert itt nagy változásokat kell elérni, mert különben bajban lesz Európa” – tanácsolta.
Nem blokkolni kell egymást
Nem blokkolni kell egymást, 2015-ben a migráció óriási nagy pofon volt az uniós egységnek, mert megmutatta, mi a politikai filozófiád. Ez rámutatott, oly sokban különbözünk, de a nagyfiúk eldöntötték a stratégiát, hogy egységes a politika, ezt akarták ráerőltetni azokra is, akik nem kértek belőle – vezette le egy másik, az egységre vonatkozó kérdésre válaszolva.
A másik fontos változás a Brexit volt – hangoztatta – mert ezzel megbomlott az egyensúly a szuverenisták és a központosított Európát akaró tagállamok között. Nagyon nehéz időket élünk, vannak, akik központosítani akarnak – derült ki a szavaiból.
A VOX 9 millió eurós hiteléről: “én a politikával foglalkozom, nem kölcsönökkel”
Arra a kérdésre, hogy a spanyol VOX 9 millió eurót kapott egy magyar banktól, az MNB-től, Orbán Viktor azt mondta: “én a politikával foglalkozom, én nem foglalkozom azzal, ki kinek adott kölcsönöket”.
A kampányfinanszírozásról azt mondta: ha egy magyar párt indul egy választáson, állami pénzből kap kampánypénzt, a jelöltek után. “Könyörgöm, ez így fair?” – vetette fel annak kapcsán, hogy más országokban meg kölcsönt vehetnek fel a pártok. Az én feladatom, nem akarok belefolyni ebbe az ügybe. Ez a pénzügyesek dolga nem a politikusoké” – hangoztatta újra, amikor rákérdeztek, a kormány tudott-e a VOX-hitelügyletről?
Az EU-s egységről: “sehol sincs leírva, hogy én fogjam be a számat”
Az egység még mindig a legfontosabb érték az Európai Unióban, de a uniós jelmondatban is benne van, hogy “egység a sokszínűségben” – mondta amikor egy német újságíró arról kérdezte, hogy alássa az EU-s egységet, az alapértékeket.
Az sehol sincs beírva, hogy én mint magyar miniszterelnök be kell hogy fogjam a számat. Nem a globalista elit nevében beszélek, hanem két lábbal a földön állva a magyar nemzeti érdeket képviselem
– jelentette ki Orbán Viktor az EU- értékek és a Szerződés kapcsán, hozzátéve: azokkal tud kompromisszumokat kötni, akik a saját nemzeti érdekeiket képviselik.
Az európai politika nem arról szól, hogy “shut up!” – szögezte le.
A tűzszünetről, a békemissziójáról
A tűzszünetet, a célt úgy határozta meg egy másik kérdésre válaszolva, hogy a békemissziója során – amikor Kijevben, Moszkvában járt – az derült ki a számára, hogy a háborúban álló “mindkét vezető meggyőződése, az idő nekik dolgozik”. Nem alarnak tehát tűzszünetet, béketárgyalást.
“Én nem koncentrálok, hogy Oroszországnak vagy Ukrajnának mi a jó, hanem hogy Európának mi a jó” – jelentette ki Orbán Viktor.
A két vezetőt, az oroszt és az ukrán elnököt s béke felé kell terelni. Európa ahelyett hogy arról tárgyal, hogyan konfrontálódjanak a globális déllel, működjön együtt velük a béke érdekében – tanácsolta.
Orbán Viktor felidézte, hogy a békemissziója után 48 órán belül írásban tett javaslatokat, ezek kiszivárogtak, “ezek jó javaslatok voltak, de senkit sem érdekeltek” – ez derült ki a számára.
Azt gondoljuk, hogy mi morális többségben vagyunk, de a Földgolyó többsége békét akar – hangoztatta. “Amikor én elmondtam, hogy béke, tűzszünet legyen, azt mondták, na, Putyin trójai falova” – sérelmezte.
Arra, hogy oda kell adni Ukrajnának a segélyt, azt mondta: aki akarja adja oda, de aki nem ért egyet a háborúval, az hadd ne akarja már így támogatni Ukrajnát!
Mit tanult Wilderstől ?
Egy holland újságíró ajándékot hozott Orbán Viktornak, és azt kérdezte: mit tanult Gert Wilderstől. Azt mondta erre, a kitartást, a kurázsit.
“Soros György volt, aki engem híressé tett”
Nem vagyok egy ikon, egy nemzetközi fickó, én egy egyszerű vidéki fickó vagyok – jelentette ki Orbán Viktor, megjegyezve: azért híres, mert a liberálisok azzá tették. “Én Magyarországot szeretném szolgálni”. “Soros György volt, aki engem híressé tett” – jelentette ki. “Köszönöm a hollandok bátorságát akik mertek a fősodorral szemben szavazni” – hangoztatta.
Aztán visszatérve arra, hogy mit tanult a holland Szabadságpárt vezetőjétől azt mondta: kitartása, a kurázsija az. Az ő kommunikációja legalább olyan brutális mint a magyaroké, “elért komoly változásokat” – mondta Wildersről a miniszterelnök.
“A pártom a szabadságharcosok pártja”
A lengyel állami tv azt kérdezte, ha az országa nem lenne a NATO tagja, és Oroszország megtámadná, engedné-e?
“A pártom a szabadságharcosok pártja, a harc a vérünkben van, az első sorban védenénk meg az országunkat” – jelentette ki, hangsúlyozva: együttérzünk az ukránokkal. “Meg ott van az oroszokkal való tapasztalatunk. Többször is megszálltak bennünket, ez nem új történet lenne. Tudjuk mikor kell vagy nem kell tárgyalni” – mondta, hozzátéve: “pontosan
tudjuk, miről van szó.”
„Együttérzünk ukrán barátainkkal ebben a nagyon nehéz helyzetben. Megfelelő politikát folytatni, jó eredményeket kihozni egy ilyen bonyolult helyzetben nagyon nehéz a szegény ukránoknak” – fogalmazott nagy empátiával.
Hála Istennek, NATO-tagok vagyunk…
Megszenvedtük és megtaláltuk a NATO békés kikötőjét. Nincs értelme feltenni a kérdést, hogy mi lenne, ha nem lennénk.
“Hála Istennek NATO-tagok vagyunk, hosszú évtizedekig mi voltunk a puffer zóna. Nem volt könnyű, de túléltük és most bent vagyunk a NATO-ban. Több mint negyven évbe telt, de sikerült” – hangoztatta.
A lengyel barátaink sokat szenvednek, együttérzek velük – mondta a volt kormányzó erő politikusairól, a “politikai barátairól”.
Nem áll szándékunkban kilépni az EU-ból …
A 444.hu újságírója azt kérdezte: a Belgrád-Budapest vasúthoz az édesapja cége szállít. “Nem foglalkozik pénzügyekkel. Ezek magáncégek, magánberuházások. Az állam rendeli meg a beruházást, de a kivitelezést már magáncégek rendelik meg. Miután semmilyen döntést nem kell hoznia, ezért nem kell foglalkoznia ezzel a kérdéssel” – jelentette ki.
Nem áll szándékunkban kilépni az Európai Unióból. Európai Patrióták vagyunk – hangoztatta, megerősítve: belülről kell a változást elérni az EU-ban, Brüsszelben.
Magyar Péter mentelmi jogáról is kérdezték
A mentelmi jog fontos intézmény, jó intézmény, ha a törvényhozói munkájától távol kell tartani egy képviselőt, majd döntenek. Egy köztörvényes bűncselekménnyel vádolnak egy EP-képviselőt, majd az Európai Parlament ezt el fogja dönteni, mérlegelni fog – mondta Orbán Viktor a sajtótájékoztatón a Magyar Péter mentelmi jogára vonatkozó kérdésre.