A portál felidézi, hogy az Átlátszó által nyilvánosságra hozott KEHI-jelentésben szereplő Diákhitel Központ-szerződések által érintett egyik cég, a PlanB Magyarország Kft. – nagyjából egy évvel azelőtt, hogy szerződést kapott volna a Diákhitel Zrt.-től – Magyar Péter akkori feleségét, Varga Juditot tréningezte annak miniszteri kinevezése előtt. Azonban úgy tűnik, még egy szálon kapcsolódott egymáshoz Magyar környezete és a PlanB, ugyanis a Media1.hu megtudta, hogy Magyar öccse nagyjából akkortól, amikor a cég Varga Juditot (nettó 6,4 millió forintért) felkészítette a miniszterséggel járó megpróbáltatásokra – a PlanB-től kapott fizetést.
A Média1 szerint Magyar Márton évekkel ezelőtt a Facebookon meg is adta munkahelyének 2019. augusztus elsejei kezdéssel a PlanB Magyarország Kft.-t, de ezt azóta onnan levette, egy képernyőkép azonban még őrzi ennek nyomát. A portál megkereste az ügyben kérdésekkel Magyar Mártont és a Tisza Párt sajtóosztályán keresztül Magyar Pétert is kérdésekkel.
A Média1-nek küldött válaszában a Tisza Párt elismerte, hogy Magyar Péter testvére dolgozott a PlanB-nél. Azt írták, a kft. mintegy 6 hónapon át foglalkoztatta Magyar Mártont projektmenedzserként és ezért havi 300 ezer forint fizetést kapott. Hozzátették, Magyar Márton 2020 februárjában maga mondott fel, de azt nem írták, miért döntött így. Magyar Márton munkájáról azt írták: szakemberként piaci megrendelések teljesítésén dolgozott. A párt állítása szerint Magyar Mártonnak a PlanB Magyarország Kft.-nél történt munkavégzése során nem volt rálátása a Diákhitel Központnak végzett megbízásra, annak előkészítésében/teljesítésében nem vett részt – az ugyanakkor nem derült ki a válaszból, hogy milyen piaci megrendelésekről van szó, vagy hogy Magyar Péternek a Diákhitel Zrt. vezetőjeként tudomása volt-e arról, hogy az általa vezetett állami vállalat egy olyan cégnek ad megbízást, ahol a testvérének fizetést adnak.
Magyar Márton válaszában szintén elismerte, hogy dolgozott a PlanB-nek, azt írta, hogy onnan a covid-járvány kezdete környékén távozott, maga mondott fel. Hangsúlyozta, hogy nem látott bele sem a bátyja, sem a felesége kapcsolódásaiba. A portálnak megküldött válaszában továbbá kiemelte, hogy a PlanB előtt pizzafutár volt, és hozzátette: „Várom a további leleplező írásokat a NER-es munkáim kapcsán, ugyanakkor ezeknek az ország szempontjából stratégiailag fontos anyagoknak a legyártásában nem kívánok részt venni.”
Ahogy arról az Átlátszó cikke alapján portálunk is beszámolt, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) összesen 52 darab, 2018 és 2020 közötti, összesen 1,4 milliárd forint értékű, a Diákhitel Zrt. által kötött szerződést vizsgált meg részletesen. És bár a közbeszerzési értékhatárt el nem érő egyszerű beszerzési eljárásokat a jogszabályoknak megfelelően bonyolították le (a közbeszerzésekről a KEHI nem tesz említést), a Hivatal álláspontja szerint több esetben nem volt valós verseny, vagy éppen túlárazás történt. A KEHI a következő cégeket emelte ki a jelentésben:
- First Voice Kft.
- HYPERTEAM Kft.
- PlanB Magyarország Kft.
- MESTINT Kft.
- Think&Thank Management Kft.
A KEHI jelentése szerint a PlanB drágán dolgozott: egy 40 oldalas – kétes minőségű – tanulmányt a Z-generációról 4 millió forintért készített el (ez 100 ezer forint/oldalt jelent), egy másik esetben pedig 4,4 milliót kért egy 18 diából álló előadásért. De a KEHI szerint egy faültetéssel kapcsolatos projektet is 14,8 millióért végzett el nagyjából 500 ezer forint helyett.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)