Itthon

Varga Mihály 3,7 százalékos inflációról, de az “ide kopogtatók” Brüsszelbe buszoztatásáról is beszélt

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

“Képtelenség, ez kaffkai helyzet” - ezt mondta Varga Mihály a Bayer show-ban az Európai Bizottság 200 milliós “migrációs” gigabírságáról. A pénzügyminiszter Magyar Péter 1 milliós minimálbér ígérete kapcsán közölte: szerencsére nem egy Facebook-bejegyzés dönti el, mennyi lesz Magyarországon a minimálbér. 

Hirdetés

Egymillió forint lesz a minimálbér, ha ő jön, most a költségvetés romokban, Magyarország a csőd szélén van – idézte ironizálva Magyar Pétert “a messiásunkat” Bayer Zsolt műsorvezető vasárnap este a műsorában, Varga Mihályt kérdezve a Tisza elnökének kijelentéseit “szétszálazva”.

Magyarországon megközetítőleg nincs csődközeli helyzetben, “a lejáró tartozásainkat vidáman tudjuk finanszírozni. Nemcsak az angolszász országok felé van lehetőségünk kötvényt kibocsátani, hanem Japán, az arab országok, Katar vagy éppen Kína felé is” – mondta a pénzügyminiszter. Varga Mihály azt mondta, “fényévekre vagyunk” attól a helyzettől, amilyen a 2008-as világgazdasági válság, a Gyurcsány-kormány idején volt, amikor az IMF-hez kellett fordulni, és “úgy kellett táncolni, ahogy Washingtonban fütyülnek”.

Varga Mihály a műsorban rámutatott: a hitelminősítők “nem a barátaink, mégiscsak árgus szemmel nézik, mi történik egy országban. És mind a három hitelminősítő befektetésre ajánlottnak vagyunk minősítve.

“Szerencsére nem egy Facebook-bejegyzés dönti el, hogy Magyarországon mennyi lesz a minimálbér” – utalt a miniszter Magyar Péter ígéretére, megjegyezve: “nagy önbizalommal rendelkezik az említett messiás. A több százezer vállalkozás és a többmillió munkavállaló nyilván nem arra vár, hogy ő bemondja a minimálbér összegét”.

Mint ismert, Magyar Péter egy hónapja, szeptember 8-án mondta azt, hogy ha kormányra kerülnek ‘26-ban, akkor a ciklus végére 1 millió forintos minimálbért szeretnének.

A pénzügyminiszter hangsúlyozta a Bayer show-ban, hogy a minimálbért ugyanis objektiv alapon kell meghatározni, a munkaadók és a munkavállalók a legfontosabb szereplői ennek, nekik kell tudni megegyezni. Alapvetően a két oldalnak meg kell tehát állapodni az év végéig, ez eddig általában megtörtént és a kormány jóvá hagyta – emlékeztetett Varga Mihály. A költségvetéstől azt mondta: kezdünk visszállni a 2010-es pályára, 2026-ra 3 százalék alatti hiánnyal fogunk ujra működni.

A héten a Kormányinfón a kérdésünkre Gulyás Gergely miniszter azt mondta, reálisnak tartja 2028-ra az 1000 eurós minimálbért. De azt másnap a miniszterelnök is hangsulyozta, hogy a minimálbérről a munkaadóknak és a munkavállalóknak kell megegyezni. A miniszterelnök két-három év vonatkozásában 1 milliós átlagbérről beszélt a Kossuth Rádióban.

Az államadósságról

Varga Mihály a műsorban azt tévedésnek nevezte, hogy soha nem volt még ilyen magas az államadósság – 2010-ben, amikor átvették a kormányzást magasabb volt, jócskán 80 százalék fölötti – most 73-74 százalék környékén vagyunk, amit csökkenteni szeretnénk – tette hozzá.

A műsorban Varga Mihály azt mondta, amikor Washingtonból, Párizsból, Londonból idejönnek, mert fontos témákról beszélünk, nehéz lenne bojkottról beszélni – ezzel magyar EU-elnökségre és a budapesti informális Ecofin-ülésre utalt, emlékeztetve, hogy a budapesti tanácskozáson itt voltak az IMF, az OECD, az EBRD, az EIB és más vezető pénzügyi szervezetek vezetői is.

“Képtelenség…”  

“Képtelenség, ez kaffkai helyzet, nyugodtan mondhatom ” – így jellemezte Varga Mihály a Bayer show-ban azt, hogy az Európai Bizottság 200 milliós “migrációs” gigabírságot szabott ki Magyarországra és napi egymillió eurós további büntetést is, miközben, mint a pénzügyminiszter mondta, egy 800 millió eurós összeget a határvédelemre kifizetettünk a magyar költségvetésből. “Esik szét az egész schengeni rendszer, mi tartjuk még a frontot, tartjuk a határokat” – mondta, emlékeztetve: mentességet kértünk.

“Ha ehhez Brüsszel nem járul hozzá, nekünk is más megoldást kell találni. Erre utalt már a kormány döntése is, hogy ha ne adj Isten úgy hozza a sors, akkor buszokat tudunk indítani Brüsszel irányába, és segíteni tudunk abban, hogy ezeknek az indokolatlanul kopogtató embereknek az eljutása Brüsszelbe könnyebb legyen” – fogalmazott Varga Mihály, hozzátéve: ez képtelen helyzet, de talán a novemberben-decemberben felálló új Európai Bizottság hozzáállása esetleg megváltozhat. 

A nyugdíjakról

A műsorban a nyugdíjakról Varga Mihály azt mondta: 2010 óta a nyugdíjak reálértékben 20 százalékkal nőttek. “Infláció, covid ide, vagy éppen háború oda”, de a magyar nyugdíjak növekedtek. Éves átlagban 3,7 százalékos lesz az infláció, és 6 százalékkal növekedtek január 1-vel a nyugdíjak, tehát reálnövekedést könyvelhetnek el. Ha 3,5 százalék fölötti lesz a növekedés, akkor nyugdíjprémiumot is adunk – tette hozzá Varga Mihály.

Ez a generáció végigélte gyerekkorában a háborút, a forradalmat, és aztán “a szocializmus minden szépségét, nehézséget”, megérdemlik, hogy életük ebben a szakaszában stabilitást, kiszámitható nyugdíjrendszert tartsunk fenn – hangoztatta a miniszter.

A kínai büntetővámokról

Végül a kínai elektromos autókra kiszabott EU-s büntetővámot Varga Mihály “döbbenetesnek” nevezte, hangsúlyozva, hogy rajtunk kívűl a németek is nemmel voksoltak erre. De a szavukat Brüsszel nem hallotta meg, “egy kereskedelmi háborúba kezdünk bele Kínával”. Nem látjuk még a végét, de “mintha a gazdasági erő már azon az oldalon lenne, nem nálunk” – mondta a Draghi-jelentésre is utalva.

Németország szerinte azért gyengül, mert a német gazdaságon túl a német modell is válságban van, ott van a 4-5 napos munkahét – jegyezte meg a munkához való német hozzáállásról -, és a migráció kérdése, ami szerinte megosztja a német társadalmat. Olyan gazdasági és társadalmi válságba kezd belecsúszni Németország, amire a második világháború óta nem volt példa – jelentette ki a miniszter. Úgy tűnik, Franciaországnak talán az EU-n belül nagyobb szava van, mint Németországnak, aki a lokomotívját adja az európai gazdaságnak – tette hozzá Varga Mihály. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek