Megírtuk, hogy Navracsics Tibor ma délután bejelentette: 2025 január 1-től el fog indulni a Versenyképes járások program, az iparűzési adó 2025. évi többlete kerülne be a területfejlesztési alapba, és ez válik visszapályázhatóvá a járások által. De a 2024-es szintig az önkormányzatok az iparűzési adójukat ugyanúgy megkapják. Munkatársunk kérdésére a miniszter azt mondta: ez nem “centralizáció”, hiszen visszapályázhatják a járások a többletet – 250 millió, 500 millió és 1 milliárd forint fölött is.
Járási fejlesztési fórumok döntenek 2/3-os többséggel
A kormány jelöli majd meg a prioritásokat, melyek megvalósítására pályázni lehet – mondta a miniszter.
Járási fejlesztési fórumok jönnek létre a megpályázott projektek és a pályáztatás mechanizmusának a kidolgozására – számolt be Navracsics Tibor a részleteket ismertetve a sajtótájékoztatón. Mint mondta, e fórumok vezetői a járásszékhely polgármesterei lesznek, tagjai pedig az önkormányzati hivatallal rendelkező települések polgármesterei.
A polgármesterek a döntéseket 2/3-os többséggel fogják meghozni, “ez együttdöntési kötezvény lesz” – mondta a miniszter, hangsúlyozva: “ezt nem súlyozzák a lakosságszámmal”. Azaz, a szavazat nem függ attól, hányan laknak
egy-egy polgármester vezette városban, adott járásban.
Juthat-e kevesebb az ellenzéki városok járásainak?
A sajtótájékoztatón munkatársunk kérdésére, juthat-e kevesebb forrás, ha egy ellenzéki vezetésű város járásáról van szó, ha pályázik – felidéztük Lázár János miniszter emlékezetes nyilatkozatát az ügyben -, Navracsics Tibor leszögezte: “ez egy teljes egészében normatív rendszer”, a kormány által megjelölt célokra pályázhatnak a járások.
Azaz, kormánypárti és ellenzéki vezetésű városok járásainak kell egyeztetni.
Az egy alapvető szabály, hogy a járáson belül 2/3-os többség erejéig megállapodásra kell jutni – hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve: az ő tapasztalata az, “hogy ellenzéki vagy nem ellenzéki” a 20 ezer fölötti településtipusnál van. Ez azt jelenti, hogy a kérdés járásonként egy várost érinthet, a többi falu, és a falvaknak nem kormánypárti vagy ellenzéki, “hanem független polgármestere van általában”.
“Nem centralizáció”
„Nem centralizáció, hiszen vissza lehet pályázni” – válaszolta Navracsics Tibor munkatársunk egy másik kérdésére, hogy ezek szerint részben igazak a korábbi hírek a hipa centrizációjáról annyiban, hogy most az iparűzési adótöbbletet központosítják majd és aztán “osztják vissza” pályáztatás útján a járásoknak.
Az előzmények
A HVG írta meg egy szeptember elejei cikkében, a XXXI. Országos Jegyző – Közigazgatási Konferenciára hivatkozva, hogy a kormányzat több területen is beavatkozhat a települési önkormányzatok életébe: például központilag elvonnák és újraosztanák a települések helyi iparűzési adóját (hipa).
A lap emlékeztet rá, hogy Göd és már Paks példája is azt mutatja, hogy az adóelvonással kivéreztetik a városokat.
Az atv.hu kérdésére a Pénzügyminisztérium utána azt közölte: “bár az iparűzési adóval kapcsolatban számtalan észrevétel, felvetés, igény fogalmazódott meg az elmúlt években, átalakításról nem született döntés”.