Hirdetés
Itthon

Orbán Áron készíthette a botrányos hangfelvételt?

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
üzemanyagZacher Gáborkocsis máté, magyar péterEurópai Bizottság 2024
Hirdetés
Hirdetés

Egy hete a szélsőjobboldali Kuruc.info nyilvánosságra hozott egy felvételt, amelyen Orbán Viktor öccse a Miniszterelnöki Kabinetirodában sérelmezte állítólagos kormányzati megfenyegetését. A Telex egy héttel későbbi megvilágította a felvétel lehetséges hátterét.

Egy hete a Kuruc.info nevű szélsőjobboldali portál azt írta: 2024. május 23-án Orbán Viktor kisebbik öccse egy jogász társaságában elment a Miniszterelnöki Kabinetirodába, hogy beszéljenek Héjj Dávid kormánybiztossal. A Kuruc.info szerint a beszélgetés után Orbán Áron felvette a kapcsolatot az Alkotmányvédelmi Hivatallal, sőt Orbán Viktort is értesítették, ám a bizonyíthatóság ellenére Héjj letagadta, hogy Orbán Áron nála járt. A következő héten Orbán Áron ismét elment Héjj Dávidhoz, hogy „megbeszéljék a történteket”. Ekkor készült a Kuruchoz eljutott hangfelvétel – írja a Nap Híre.

Itt ismét elhangzik, hogy Orbán Áron szerint Héjj az előző beszélgetésen azt mondta, hogy „aki hozzá akar érni B. Radosztinához, az a Dunában végzi, vagy az erdőben”, valamint az is, hogy Héjj letagadta Orbán Viktornál, hogy találkoztak Orbán Áronnal. Héjj határozottan cáfolja, hogy bárkit azzal fenyegetett volna, hogy a Dunában végzi. 

„Ha megnézed, mondom, a Dávid név meg ez az orr, nekem az őseim közül néhányat kiküldtek a Dunába, én nem szoktam ezzel humorizálni…” – mondta.

Utóbbi azt állítja, hogy egy embercsempész banda fenyegeti, hogy „börtönbe zárja”. Ennek a csapatnak több ismert közszereplő és magas rangú diplomata a tagja Orbán Áron szerint, de a Kuruc azt írja: Orbán Viktor kisebbik testvére nem igazán áll a helyzet magaslatán, ha nevekről, tisztségekről van szó, saját maga is bevallja a felvételen, hogy „nem ért a politikához”. Ennek ellenére olyan állításokat tesz, hogy Novák Katalin bukását Rogán Antal és köre okozta, akik most – szintén Orbán Áron állítása szerint – Szijjártó Péterre „fognak rászállni”. A felvételről olyasmi derül ki, hogy Orbán Áron egy vietnami ügylet miatt kerülhetett szembe bizonyos kormányzati szereplőkkel és a már említett B. Radosztinával.

Volt ilyen találkozó, a felvétel hiteles

A Telexen Dezső András egy héttel a Kuruc cikke után saját forrásai alapján megerősítette,  a találkozó megtörtént és a felvétel eredeti, azt feltételezhetően Orbán Áron készítette. Dezső és a Telex megkísérelte reagáltatni a felvételen elhangzottakra mind Orbán Áront, mind Héjj Dávidot, de tőlük sem cáfolat, sem megerősítés nem érkezett. 

Ugyanakkor – írja a Telex – „több olyan emberrel beszéltünk, akik ismerik mindkét szereplőt, meg is hallgatták a felvételt, és ez alapján biztosak benne, hogy ők hallhatók az amatőr módon rögzített anyagon.” (…) Orbán Áront ismerő források állítják, hogy eredeti a felvétel, és valóban sor került a találkozóra. 
A felvételen Héjj arról beszél, hogy valahol Európában egy olyan vietnami állampolgárnál, aki Orbán Áronék segítségével kapott vízumot, megtalálták azt a papírt, ami alapján kiderült, kinek köszönhetően juthatott be a schengeni övezetbe. „Te küldtél neki egy meghívólevelet, vagy nem tudom, mit küldötök (…) Ez egy olyan levél volt, mintha leírnám, hogy Tisztelt Orbán Áron! Nagy szeretettel látom Magyarországon, a szombathelyi egyetemen ilyen és ilyen képzésre, aláírás, cég, pecsét” – mondta a felvételen Héjj, mire Orbán Áron bőszen helyeselt. Héjj szerint ilyen dokumentumot találhattak meg valahol valakik a vietnáminál. A beszélgetésből kiderül, hogy Héjj korábban beszélt egy Garai (vagy Garay) nevű férfival, aki Orbán Áron társa lehet a vízumügyekben. 

Héjj szerint ez a férfi azt mondta neki, hogy azoknak a külföldieknek az esetében, akik rajtuk keresztül érkeztek, papírral tudják igazolni, hogy elhagyták az Európai Unió területét. Héjj szerint tehát az, amit Orbán Áronék csinálnak, legális, ám a kormánybiztos szerint valami „papírfecni” lehetett a vietnáminál, amivel le akarták Orbán Áronékat járatni. Az viszont nem derül ki a szövegből, hogy kik és miért akarták volna lejáratni. És az sem állítható, hogy történt ilyen, vagy csak Héjj figyelmezteti Orbán öccsét arra, milyen veszélyeket rejthet ez a tevékenység. 

A konfliktus
 

Orbán Áron ekkor elkezdi magyarázni Héjjnak, hogy azoknak a vietnámiaknak, akik magyar vízumhoz szeretnének jutni, először nem a konzulátushoz, hanem egy vietnámi céghez kell fordulniuk, majd miután a cég jóváhagyta a kérelmüket, utána mehetnek be a konzulhoz. Tehát Orbán Áron szerint ha a kinti cég Vietnámban jóváhagyja a kérelmet, akkor a nemzetközi elbíráláson átmennek a vietnámiak, ennek ellenére a konzul – saját hatáskörében – elutasította ezeket a kérelmeket. Tehát Orbán Áron azt kifogásolta, hogy olyan vietnámiaknak dobták vissza a kérelmeiket, akiknek a kinti cég előzőleg már jóváhagyta azt. 
Orbán Áron arra a következtetésre jutott, hogy az említett B. Radosztina áll a vízumkérelmek blokkolása mögött. Azt is elmondta, hogy Orbán Viktor neki azt mondta: „a Rogán és a Radosztina nem dolgozhat együtt”, de Orbán Áron ennek ellenére úgy véli, hogy valószínűleg együtt dolgoznak. Igaz, azt, hogy valójában ki áll Radosztina mögött, Orbán Áron sem tudja, mert – ahogy ő fogalmaz – „még nem ért el odáig”. 
Héjj erre reagálva azt mondta neki, hogy szerinte B. Radosztina nem dolgozik Rogánnal, és ha valakinek, akkor a bevándorlásiaknak dolgozhat, az viszont a Belügyminisztérium alá tartozik. Ezzel viszont Orbán Áron azért nem értett egyet, merthogy állítása szerint a D vízumot továbbra is megkapják. A D vízum annyiban más, mint a C, hogy utóbbi gyakorlatilag egy sima turistavízum és Schengenre szól, míg a D-t az adott állam bocsátja ki (ezért is dönt róla az adott állam idegenrendészete), hosszabb távra szól, így például a Magyarországon munkát vállaló külföldieknek ez utóbbira van szükségük. 

Mi köze Orbán Áronnak a vízumbizniszhez?
 

Héjj ekkor arról kezdett el beszélni, hogy a D vízumoknál bevezettek egy új rendszert, „ott volt egy leállás”, és „bizonyos cégeket hamarabb oldottak fel a leállásból”, bizonyos cégeket, „inkluzíve téged”, később. 
Lényeges, hogy a kérelmeket legfeljebb hat hónappal, legalább 15 naptári nappal a tervezett utazás megkezdése előtt kell benyújtani. Indokolt, sürgős, különösen méltányolható egyedi esetekben a külképviselet lehetőséget adhat rá, hogy a kérelmeket a tervezett utazás megkezdése előtti 15 naptári napos határidőn belül is be lehessen nyújtani. Az elbírálás akár 45 napig is elnyúlhat, de természetesen lehet rövidebb idő is. Attól függően, milyen gyorsan dolgozik a bürokrácia. Vagy éppen milyen lassan. És elméletileg itt jöhet képbe az, hogy kinek milyen kapcsolata van. 

A Héjjal folytatott beszélgetésből tehát egyértelműen kiderül, hogy Orbán Áron olyan ügyletekben érdekelt, amelyeknél fontos, hogy harmadik országból érkező állampolgárok C vízumhoz jussanak, ám ezt a tevékenységét a külügy szerinte blokkolja. És Orbán Áron cégről tesz említést, ami az ő cége. Ugyanezt mondja Héjj is, amikor bizonyos cégekről beszél, hozzátéve, hogy „inkluzíve téged” – azaz beleértve Orbán Áronék cégét. Utóbbi azért lényeges, mert a nyilvánosan elérhető cégregiszter szerint a miniszterelnök testvére sem nem tulajdonos, sem nem vezető tisztségviselő olyan cégben, amely abban lenne érdekelt, hogy vietnámi állampolgároknak magyarországi vagy schengeni vízumot szerezzen, esetleg harmadik országbeli állampolgárok munkaerő-közvetítésére legyen jogosult. 

Ettől persze még bárki legálisan hívhat meg harmadik országbeli állampolgárokat Magyarországra látogatás céljából, ebben semmilyen törvénytelen nincsen. De nyilván nem mindegy, hogy milyen számban érkeznek olyan kérelmek egy konzulátusra, amely egy adott személyhez vagy céghez, esetleg egy jól behatárolható körhöz köthetőek – főleg akkor, ha csak látogatásról van szó papíron, írja a Telex. Ettől persze még bárki legálisan hívhat meg harmadik országbeli állampolgárokat Magyarországra látogatás céljából, ebben semmilyen törvénytelen nincsen. De nyilván nem mindegy, hogy milyen számban érkeznek olyan kérelmek egy konzulátusra, amely egy adott személyhez vagy céghez, esetleg egy jól behatárolható körhöz köthetőek – főleg akkor, ha csak látogatásról van szó papíron, írja a Telex. 

Vad konteó

A hangfelvételen Orbán Áron vissza-visszatér ahhoz, hogy szerinte B. Radosztina áll az ellehetetlenítése mögött. Még egy meglehetősen vad teóriát is felvázol arról, hogy szerinte a Rogán Antal irányítása alatt álló titkosszolgálat Magyar Péternek szivárogtat ki titkos anyagokat. Sőt, Orbán Áron Rogánékat sejti Novák Katalin „kiütése” mögött, majd egy gyors eszmefuttatás végén oda lyukad ki, hogy Szijjártó Péter lesz a következő, akit kicsinál ez a „csapat”.

Héjj ezt az eszmefuttatását már nem is igazán érti, mondván: ha Rogán és B. Radosztina egy brancs, és ebben a csoportban van benne Orbán Áron szerint Szijjártó helyettese, Magyar Levente is, akkor mégis miért lenne érdeke Magyar Leventének kicsinálnia a főnökét? Az sem derül ki a beszélgetésből, hogy Orbán Áron vagy a társai miért kerültek konfliktusba B. Radosztinával. B. Radosztina korábban azt az Arton Capital nevű céget vezette amelyik a letelepedési kötvény egyik fontos szereplője volt a piacon. 2017 áprilisában azonban ismeretlenek betörtek az Arton belvárosi irodájába, ahonnan több százmillió forint értékű eurót, valamint rengeteg fontos iratot vittek el. A rendőrség a mai napig nyomoz az ügyben, gyanúsított még nincsen, pedig rengeteg tanút kihallgattak annak idején. 

A Telex megkeresésére B. Radosztina azt állította, hogy semmi nem igaz abból, ami a hangfelvételen vele kapcsolatban elhangzik. De mivel az ügyben nem kívánt nyilatkozni, így azt sem tudták meg, találkozott-e valaha Orbán Áronnal vagy sem. Az Orbán Áron által elmondottak alapján azonban úgy tűnik, hogy talán találkozhattak párszor. 

A Telex a hangfelvétel megjelenése után azt próbálta meg kideríteni: ha Orbán Áronnak nincs olyan cége, ami indokolná ezeknek a vízumoknak a szükségességét – legyenek azok akár C, akár D vízumok –, akkor mégis mi az oka annak, hogy a miniszterelnök testvére egészen magas szinten próbál lobbizni a vízumok blokkolása ellen? 

Megkeresést küldtek Orbán Áronnak, Héjj Dávidnak, Orbán Viktornak, a külügynek, B. Radosztinának, de egyelőre csak utóbbitól kaptunk választ, noha rengeteg kérdés felmerül a hangfelvétellel kapcsolatban. Egyik érintettől sem érkezett olyan válasz, ami azt állítaná, hogy a kiszivárgott hangfelvétel hamis. 

Orbán Áron nem kapott protekciót?


A Telex információi szerint Orbán Áronnak ugyan nincsen olyan cég a nevén, amely külföldi munkaerő-közvetítéssel foglalkozik, de egy ideje olyan vállalkozók mögött bukkant fel, akik érdekeltek a külföldi munkaerő behozatalában. Persze ez csak a D vízumok iránti lobbizására magyarázat, a C-re nem. Több, egymástól független forrásból is úgy tudja a Telex, hogy Orbán Áron legalább egy-másfél éve személyesen lobbizott a külképviseleti dolgozóknál azért, hogy a benyújtott vízumkérelmeket pozitívan bírálják el. 
Ezek az igények a C vízumokra vonatkoztak, amelyekkel munkát ugyan nem lehet vállalni, de a schengeni zónába be lehet velük jutni. Vietnámi és indiai állampolgárok kérelmeinél merült fel a neve. Azt, hogy ilyen típusú ügyekben intézkedett Orbán Áron, egy külügyes forrás is megerősítette a lapnak. Ugyanakkor a forrás azt állította: éppen a kiszivárgott hangfelvétel bizonyítja, hogy Orbán Áron – hiába a kormányfő testvére – kudarcot vallott, mert falakba ütközött, a konzulok a jogszabályoknak megfelelően járhattak el. Azaz Orbán Áron, ha számított is kivételezésre, nem kapott protekciót vagy más elbánást. 

A titokzatos „Garai”

Ugyanakkor az Orbán Áronnal kapcsolatban álló üzleti körből jutott olyan információhoz a lap, hogy a miniszterelnök öccse mögött állók közül többen eleve rossz ötletnek tartották a hangfelvétel készítését, pláne a kiszivárogtatását, mert így könnyen a hatóságok látókörébe kerülhetnek. Főleg azért keltett feszültséget ebben a körben a felvétel nyilvánosságra kerülése, mert nem mindegyik vállalkozónak kristálytiszta a múltja: a már említett, a Telexnek nyilatkozó cégtulajdonos kapcsolati hálójában például találni egy olyan figurát, aki korábban egy áfacsalásra szakosodott cégháló irányítójának bizalmi embere volt, és információk szerint érintett vízumos ügyletekben is. Akárcsak a hangfelvételen „Garaiként” emlegetett férfi, akivel Orbán Áron korábban Héjj Dávidot felkereste. A kormánybiztos finoman megkérdezi Orbán Árontól, hogy „száz százalékig megbízik-e abban az emberben, akivel vele együtt korábban nála járt”. Héjj szerint nem ártana, ha Orbán Áron odafigyelne arra, kikkel áll össze. 

Orbán Áron azonban azt válaszolta, hogy száz százalékig megbízik benne, mert ő „ért hozzá”. Héjj mindenesetre nem titkolta gyanakvását. A kockázatot jelentő családtag Orbán Áron ugyan érezhetően nem érti, mi állhat a vízumkérelmeik blokkolása mögött, több, Orbán Áront ismerő forrás azt magyarázta a Telexnek: az, hogy egyáltalán elkészült titokban a később kiszivárgott hangfelvétel, utólag is igazolja, hogy a miniszterelnök öccse kockázatot jelent a családra és közvetetten a Fideszre nézve. Ezért is tartják sokan valószínűnek azt, hogy Orbán Áron vízumügyleteit valójában a hatóságok akadályozták meg a háttérből – és ha ez igaz, akkor ehhez Orbán Viktor hallgatólagos jóváhagyására is szükség lehetett. 

A miniszterelnök 47 éves testvére egyébként már évekkel ezelőtt panaszkodott ismerőseinek arra, hogy miközben sokan folytathatnak komoly üzleti tevékenységet a család tagjai közül, neki erre nincs lehetősége, nem rúghat labdába. Volt, akinek arra is tett utalást, hogy nem is engedik neki a saját céget. Utóbbit támasztja alá, hogy Orbán Áronnak valóban nincs számottevő üzleti tevékenysége – írja a Telex.
 

A felvételeken rengeteg megerősítetlen állítás hallható, amelyek mind a Kuruc, mind a Telex cikkében szerepelnek. Ha az érintettek bármelyike megszólal ezekről, frissítjük a cikkünket.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek