Itthon

Megalakult az új Fővárosi Közgyűlés, Karácsony mindenkivel kezet fogott

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

A júniusban megválasztott képviselők eskütételével megalakult az új Fővárosi Közgyűlés péntek délelőtt. A főpolgármesteri beszédet követően megkezdte munkáját a közgyűlés, amely a nap folyamán tizenkét előterjesztésről tárgyal majd.

Hirdetés

Az új összetételű Fővárosi Közgyűlést a főpolgármester, Karácsony Gergely és 32, a fővárosi listáról mandátumot szerzett képviselő alkotja. Elsőként a főpolgármester tett esküt, majd őt követték a képviselők.

Karácsony Gergely az eskütételeket követően mondott beszédében kiemelte: Budapesten nem az egyik vagy a másik politikai oldal van hatalmon, hanem a budapestiek. Budapest nagyszerűsége a sokszínűségében rejlik – hangsúlyozta.

A testületben tíz-tíz képviselője van a Fidesz-KDNP-nek és a Tisza Pártnak, a Demokratikus Koalíciónak három, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak három , a Vitézy Dáviddal Budapestért – LMP-Zöldeknek szintén három, a Párbeszéd-Zöldeknek kettő, az MSZP-nek egy.

Karácsony Gergely főpolgármester minden képviselővel kezet fogott, és kifejezte, hogy a közgyűlés tagjainak együttműködésére számít Budapest fejlődése érdekében. Az eskütétel után az érdemi munka az SZMSZ (Szervezeti és Működési Szabályzat) módosításának vitájával indult.

Vitézy Dávid, aki frakciójával a Podmaniczky Mozgalom néven folytatja tevékenységét, kiemelte, hogy bár Karácsony Gergely megnyerte a választást, a változásra szavazók aránya magasabb volt, ami szerinte a közgyűlés új felelőssége. Arra kérte a főpolgármestert, hogy tegyen javaslatot főpolgármester-helyettesek kinevezésére a törvényes működés érdekében, és arra is utalt, hogy bizonyos hatásköröket érdemes lenne visszavonni a főpolgármestertől.

A Fidesz frakcióvezetője, Szentkirályi Alexandra javaslatai között szerepelt a bizottságok számának csökkentése, amely szerinte több mint 200 millió forintos megtakarítást jelentene. Emellett javasolta a rendszeres Budapestinfók visszaállítását és egy antikorrupciós szoba létrehozását a dokumentumok nyilvános keresésére. Karácsony Gergely ezekre a javaslatokra reagálva elfogadott néhányat, például a bizottságok számának csökkentését, de elutasította azt, hogy a főpolgármester sajtótájékoztatóinak időpontját szabályozzák.

A Tisza Párt képviselője, Bujdosó Andrea arra mutatott rá, hogy az előző ciklusban nem voltak érdemi viták a közgyűlésben, ami szerinte számos rossz döntést eredményezett. Pártja számos módosítást javasolt az SZMSZ-hez, de csak részben sikerült ezeket elfogadtatni. A Tisza Párt fő célja, hogy a gazdasági társaságok vezetőinek munkáltatói jogát visszaszállítsák a közgyűlésre, és nem támogatják a képviselők fizetésemelését.

Szaniszló Sándor, a DK frakcióvezetője szerint a közgyűlés egy „közéleti laboratórium”, ahol a pártok együtt dolgozhatnak Budapest érdekében, és hosszabb távon a kormányváltás előkészítésében is szerepet játszhatnak.
Döme Zsuzsanna, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselője reményét fejezte ki, hogy a közgyűlés munkája ügyek mentén halad, és a szakmaiság fogja meghatározni a döntéshozatalt. Pártja a szakmai munka talaján kívánja folytatni tevékenységét a fővárosi politikában.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek