Itthon

“Lehetnek balhék”, de Vitézy szerint nem reális, hogy egy éven belül megbukik a Közgyűlés

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

“Dísznek” nem tudna beülni Karácsony Gergely mellé - erről egy háttérbeszélgetésen beszélt ma Vitézy Dávid, aki munkatársunk kérdésére elmondta: várhatóan ő lesz az elnöke Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottságnak, ha a közgyűlés ezzel megbízza. Arra, hogy egy éven belül megbukhat-e a Közgyűlés, azt mondta:  nem hiszi, hogy a feloszlatás reális lenne, a 4/5-ös szabály miatt…

Hirdetés

“Konstruktív hangulatúnak”, korrektnek nevezte Vitézy Dávid egy háttérbeszélgetésen a Karácsony Gergely és a frakciók között folytatott mai egyeztetést.

Vállalja a frakcióvezetést

Vitézy – aki mint kiderült a Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület és az LMP 3 fős képviselőcsoportja élén frakcióvezető lesz a közgyűlésben – elmondta, hogy a főpolgármesterrel számos kérdésben nem értettek egyet. 

Mint mondta, őt mindenekelőtt az érdekli, hogy működjön a város (a pénzügyi keretek valóban szűkek), és nagyon fontos a főváros működési rendje. Ő minden előterjesztésnél azt fogja nézni, hogy az Budapest működése szempontjából jó-e. A mai egyeztetésen amellett érvelt, hogy a Fővárosi Közgyűlés kapja vissza a jogköreit, ahogy az Demszky Gábor, illetve Tarlós István idején is jellemző döntéshozatali “struktura” volt – mondta el Vitézy Dávid.

“Dísznek nem tudnék odaülni”

Karácsony Gergelyt nyaralt, nem találkozott nyáron a frakciókkal, így kísérletet sem tett nyáron, hogy megszervezze a többséget – hozta föl Vitézy Dávid.  Mint mondta, Magyar Péter próbált többséget teremti, nyáron meghívta őt is egy egyeztetésre – mint minden listavezetőt – azt pedig, bár titkos megbeszélésként írtak róla a sajtóban, ő az ATV Startban említette is hogy Magyar Péterrel hármasban, Kovács Gergellyel is találkoztak.

Karácsony Gergellyel egyszer találkozott az elmúlt hónapokban, de a főpolgármester-helyettességről érdemi beszélgetést – amikor már konkrétumokról/feltételekről is szó esett volna – nem folytattak. (Azt nehezményezte, hogy a főpolgármester olyat is mondott nyilvánosan egy interjúban, hogy őrá közpénzt nem lehet bízni, ilyet ugyanis még soha senki nem mondott róla, utalás szinten sem.)

Vitézy úgy fogalmazott: “dísznek nem is tudnék odaülni Karácsony Gergely mellé a politikai versenyünk után. Csak ha felhatalmazást kapnék a programom érdemi elemeinek megvalósításához, emellett a befolyás is biztosítva van az ezekhez szükséges források elköltésére”.

Munkatársunk kérdésére Vitézy azt mondta: a közlekedésben, a városfejlesztésben és a rendészetben tudna a legtöbbet tenni.

Arra még nem volt példa, hogy a ciklus úgy indul, hogy a városvezetés nem áll föl. Ha egy főpolgármester-helyettest sem sikerül megválasztani, nem lesz törvényes a működés. Ez esetben az is kiderülhet, hogy a fideszes vezetésű fővárosi kormányhivatal milyen szigorral lép fel adott esetben – derült ki a szavaiból.

Vitézy Dávid munkatársunk kérdésére – előrebocsátva, hogy nincs szó erről, nem is hallott ilyesmiről – kijelentette:  ha a főispán őt jelölné ki főpolgármester-helyettesnek, nem vállalná.

Azt, hogy Karácsony Gergely a Telex-interjúban arról beszélt, Vitézy minden hatalmi jogkört magához ragadna főpolgármester-helyettesként, Vitézy azzal kommentálta a háttérbeszélgetésen; “Karácsony Gergely téves közlést adott”, mert ez „fogalmilag kizárt”. A főpolgármesternek ugyanis rendkívül széles a jogköre, “korlátlanul és indokolás nélkül vétózhat”, és előterjesztői joga is van.

Munkatársunk kérdésére azt is elmondta: várhatóan ő lesz az elnöke a Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottságnak, ha a közgyűlés ezzel megbízza.

De szó sincs róla, hogy ez “szuperbizottság lenne” – tette hozzá.

Az szmsz-ről: számos módosítást kezdeményez

Vitézy Dávid számos módosítást benyújtott az szmsz-hez is. Ezúttal is megerősítette, kezdeményezi, hogy 
a főpolgármester két közgyűlés között ne dönthessen egyszemélyben a közgyűlés nélkül – “például a nemzetközi sporteseményre való pályázatról”, hovatovább az olimpiáról -, fővárosi cégek beruházásairól, uniós pályázatokról, agglomerációs tarifa megállapodásról vagy épp a gazdasági társaságok alapítói, tulajdonosi jogkörébe tartozó kérdésekről.

Vitézy azt is kezdeményezi, hogy a BKK, a BKV, a Budapesti Közművek vezérigazgatóinak munkáltatói jogáról is a Fővárosi Közgyűlés mondja ki a döntést, de közgyűlés döntsön a Lakógyűlések kérdésében is.
Arra külön kitért a háttérbeszélgetésen, hogy a brüsszeli képviselet vezetőjéről is a közgyűlésnek kellene dönteni, nem a főpolgármesternek, és a lobbiereje miatt a Tiszának kellene adnia a brüsszeli képviselet vezetőjét.

Vitézy Dávid megerősítette – ezt kedden Karácsony  Gergely is leszögezte -, hogy a cégvezetők esetében nem adja át a döntés jogát a közgyűlésnek, de tette hozzá, a budapesti lakógyűlésekből ügyében is ragaszkodik a főpolgármesteri döntéshez.

A háttérbeszélgetésen Vitézy Dávid megerősítette, hogy már elő is terjesztette a BKK-rendészeti javaslatát, így arról pénteken már szavazhatnak is.

Vitézy nem gondolja, hogy

Munkatársunk kérdésére, hogy a Kétfarkú Kuryák elnöke, Kovács Gergely szerint egy éven belül megbukik Karácsony Gergely – a jelenlegi közgyűlés egy éven belül fel fog oszlani, mivel a politikai erők közötti ellentétek és a kormányzati beavatkozások ellehetetlenítik a hatékony működést – Vitézy Dávid azt mondta: “olyanok a szabályok, hogy ez a Fidesz nélkül nem tud menni, mert 4/5-ös többség kell a feloszlatás megszavazásához. Törvénytelen működés esetén is a fideszes országgyűlési többség döntése kell. Én azt gondolom, nem fog ez megtörténni”.

Vitézy Dávid szerint nem is a találgatás a helyes az esetleges feloszlatásról. “Arra kaptunk megbízást a fővárosiaktól – mi biztosan így állunk hozzá -, hogy bár lehetnek viták, balhék, egyetnemértések, a munkát el kell végezni. Én nem hiszem, hogy a feloszlatás reális lenne, a 4/5-ös szabály miatt sem” – mondta végül a kérdésünkre válaszolva.

Pénteken lesz a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése

A főpolgármester október 4-re, péntekre hívta össze az új Fővárosi Közgyűlés alakuló ülését, melyen a szervezeti döntések mellett érdemi napirendekről is tárgyalni fognak.

Karácsony Gergely azt már bejelentette: nem jelöl főpolgármester-helyettest a fővárosi közgyűlés alakuló ülésén. Ő ragaszkodott volna Kiss Ambrushoz, Vitézy Dávid mellett – akit Magyar Péter, a Tisza látott volna jónak a főpolgármester-helyettesi poszton, viszont Kiss Ambrus jelölését a leghatározottabban elutasították, elvi alapon, mert a korábbi ciklusok baloldali garniturájához sorolják. Karácsony Gergely azt már a mai frakciókkal való egyeztetés előtt egyértelművé tette: a közgyűlés tagjaival folytatott egyeztetések során kiderült, egyik lehetséges főpolgármester-jelöltnek sincs esélye, hogy a többség megszavazza, egy leszavazásnak pedig senkit nem akar kitenni, ezért úgy döntött, hogy ezt a kérdést egy későbbi időpontra halasztja. Azt ugyanakkor bejelentette: ahogy az előző ciklusban, most is számít Kiss Ambrusra – “a jobbkezére” – ő a Fővárosi Önkormányzat főigazgatójaként folytatja a munkáját.

“Voltak olyan javaslatok, hogy a főpolgármestertől vegyék el a munkáltatói jogokat, volt olyan is, hogy csak a frakciók felhatalmazásával tárgyalhassak bárkivel, és volt egy sor javaslat, ami egyenesen az önkormányzati törvénybe ütközik. Ezeket Budapest stabil működtetése érdekében természetesen nem fogadom el, a választói akaratot felülírni, megpuccsolni nem engedem” – írta a Facebook oldalán Karácsony Gergely.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek