Az ATV stábja által megkérdezett egyik járókelő sem tudta fejből a 1830-at – október elsejétől már a budapesti lakosoknak is ezt a számot kell tárcsázniuk, ha az új orvosi ügyeleti rendszert akarják elérni.
A háziorvosi rendelési időn kívül a súlyos eseteket leszámítva ezen a számon lehet orvosi segítséget kérni és kapni, most már Budapesten is.
A szakszervezeti vezető információi szerint nagy átszervezések zajlanak a rendszert koordináló mentőknél. Lengyel Tibor elmondta, a mentők túlterheltek, szerinte a nagy mentőkésések már napi szintűek.
„Valamelyik nap voltam egy elsősegélynyújtó tanfolyamon oktatni. Az egyik résztvevővel beszélgetésbe elegyedtem, ő mesélte, hogy egy újraélesztéshez az M0-áson – ahol ők laikus szinten a kollégájukat elkezdték újraéleszteni – 55 perc múlva érkezett meg a mentőautó”
– tette hozzá. A mátyásföldi kormánypárti polgármestere úgy véli, az új rendszer előnytelen számukra. „Ne vegyünk el az emberektől olyan lehetőséget, ami eddig megvolt nekik. A XVI. kerület egy viszonylag nagy kerület, 75 ezer ember lakik benne, és azok a pontok amiket kijelöltek, az viszonylag messze vannak” – fogalmazott Kovács Péter.
A mentőszolgálat szóvivője szerint indokolatlan volt a kerület lépése.
„Ha tényleg súlyos állapotban van, vagy nehezen mozog, nem tud elmenni még a 17. kerületi ügyeletre sem, ami ugye a szomszédos kerület, akkor nem is kell egy lépést tennie, mert a mobil ügyeleti egységeinkkel – 14 ilyen autó fog mozogni a városban, sőt már most is mozog amikor beszélgetünk – kimegyünk a lakásra, és ott látjuk el a beteget” – fogalmazott.
Győrfi Pál megemlítette, hogy az orvosi kamara félelmei eddig nem igazolódtak be a rendszer kapcsán. A szóvivő híradónknak elmondta, eddig 400 orvossal szerződtek le, de emlékeztetett, hogy rajtuk kívül külsős orvosokat és mentőtiszteket is be tudnak vonni, ha szükséges.