Az InfoRádióbak Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, valamint fiatalokért felelős államtitkára azt mondta a törvényjavaslatról: „Egyrészt az összeférhetetlenség kérdését kezelik, másrészt az úgynevezett lehűlési időt, amely az az időtartam, amit egy tisztség betöltését követően nem lehet valaki kuratóriumi tag. Emellett kezeli a határozatlan idejűből határozott idejű kuratóriumi tagsággá változtatás javaslatát, illetve azokat az előírásokat, amelyeket még javasolt a Bizottság”.
Arról, hogy az Európai Bizottság felfügesztette az Erasmust az alapítványi magyar egyetemeknél, itt számoltunk be korábban, Navracsics Tibor miniszter brüsszeli tárgyalásairól pedig az ügyben itt írtunk.
Most szeptembertől ugyanajkor megszűnt az Erasmus lehetősége a modellváltó egyetemekre járó hallgatók számára, így aki külföldön szeretne tanulni, az csak az állami Pannónia programban tud részt venni.
Társadalmi vitára bocsátotta a kormány a tervezetet
A KIM államtitkára most azt mondta az InfoRádiónak: mivel semmilyen hivatalos reakciót nem kaptak korábban Brüsszeltől, “ezért is tartottuk fontosnak, hogy most már lépjünk. 2024 szeptemberétől már nem tudnak részt venni az Erasmus Mobilitás programban a modellváltott intézmények hallgatói, kutatói, oktatói, ezért mindenféleképpen meg kellett ezt tennünk. Bízunk benne, hogy most, elindul a társadalmi egyeztetés, a Bizottság is végre komolyan veszi: meg kell szüntetni azt a diszkriminatív állapotot, amiben tartja ezeket az egyetemeket, illetve hallgatóikat, oktatóikat, kutatóikat az unió” – mondta.
Az kiderül Varga-Bajusz Veronika nyilatkozatából: a kormány társadalmi vitára bocsátott javaslata azt nem tartalmazza, hogy „különféle NGO-k, civil szervezetek jelöljék a kuratóriumi tagokat” az alapítványi egyetemekve és hogy az egyetemi tanárokat, professzorokat, rektorokat a kuratóriumi tagságból kizárják.