A Diákhitel Központ működésével kapcsolatban elsőként maga Magyar Péter említette a nyilvánosság előtt, hogy a Diákhitel Központban vizsgálódtak a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal ellenőrei. Ezt ő annak tulajdonította, hogy éppen ekkoriban voltak első alkalommal válófélben Varga Judittal. Magyar szavait az rtl.hu így idézte fel: „Magyar Péter elmondta, hogy a válás előtt, 2020 elején néhány hónapig már külön éltek Varga Judittal. Akkor behívták őt a Karmelita kolostorba és tettek neki egy ajánlatot emiatt, de ő nem akart külföldre menni. Ekkor a Diákhitel Központot vezette, és ezután egy napon megjelentek ott a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal emberei, és vizsgálódni kezdtek. Magyar jóban volt a KEHI vezetőjével, akit felhívott – ő azt mondta, hogy ez figyelmeztetés, előző este kapott telefont arról, hogy „ki kell ide jönni”. Végül rendeződött a kapcsolatuk Vargával, ezután pedig lezárták a vizsgálatot, mindenféle megállapítás nélkül.”
Az Átlátszó most megszerezte a szóban forgó (nem nyilvános) jelentést, és azt írják: az anyag nem támasztja alá Magyar utóbbi kijelentését: a dokumentum 2021 augusztusában elkészült, és igenis tartalmaz megállapításokat.
A KEHI szakmai észrevételeket tesz az állami cég egész működésére vonatkozóan, leszögezve, hogy annak eredményessége nem a saját gazdálkodásából, a hitelezés fölpörgéséből származik, hanem a közvetett állami támogatásból. A kihelyezett hitelállomány 2014 óta, míg a hitelt felvevők száma 2011 óta folyamatosan csökkent, a 2020-as rekord összegű, közel 33 milliárd forint hitel folyósítása pedig csak a koronavírus járvány hatásainak enyhítésére bevezetett Diákhitel Plusznak volt köszönhető.
Az anyag a DHK által kötött egyes szerződésekkel kapcsolatos problémákról is beszámol. Mint írják, bár a kedvezőtlen tendenciát a menedzsment is észlelhette, és ezért költött közel félmilliárd forintot hirdetésekre, reklámokra és tanácsadásra, a megrendelt kutatások, elemzések és tanulmányok díjazása pedig több esetben nem állt arányban az ellenszolgáltatással.
De olyan is előfordult, hogy triviális, az interneten számos helyen ingyenesen elérhető megállapításokra jutottak, illetve olyan cégeket kértek fel ajánlattételre, amelyek teljesítési képessége eleve kétséges volt – olvasható a jelentésben.
A KEHI összesen 52 db, 2018 és 2020 közötti, összesen 1,4 milliárd forint értékű szerződést vizsgált meg részletesen. És bár a közbeszerzési értékhatárt el nem érő egyszerű beszerzési eljárásokat a jogszabályoknak megfelelően bonyolították le (a közbeszerzésekről a KEHI nem tesz említést), a Hivatal álláspontja szerint több esetben nem volt valós verseny, vagy éppen túlárazás történt.
A KEHI a következő cégeket emelte ki a jelentésben:
- First Voice Kft.
- HYPERTEAM Kft.
- PlanB Magyarország Kft.
- MESTINT Kft.
- Think&Thank Management Kft.
Fideszes és tiszás kötődésű érintettek
A Think&Thank Kft. többségi tulajdonosa a Kondorkó POD Kft.-nek, amelynek ügyvezetője Trentin Balázs. Trentin pedig annak a Troia Media Kft.-nek a tulajdonosa, amely ugyan a KEHI jelentésében nem szerepel, de kapott megbízást a Diákhitel Központtól. A 2021-ben kötött szerződés összege pedig éppen megegyezett azzal az összeggel (13,3 millió forint), amit Troia Kft. bevételként fel tudott mutatni abban az évben.
Trentinről Hadházy Ákos és a Szabad Európa is megírta, hogy tavasszal és nyáron több alkalommal adott instrukciót a Tisza Párt aktivistáinak, támogatóinak egy Facebook-csoportban utcai kitelepüléssel vagy a párt kampányvideóinak megosztásával kapcsolatban.
A MESTINT Kft. tulajdonosa dr. Bozsonyi Károly, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója, aki egyúttal a kormánymédia rendszeres megszólalója is.
A PlanB Kft.-ről pedig többek között azt is tudni, hogy kommunikációs tanácsokat adott Varga Juditnak, és ők végezték a tréningjét nettó 6,4 millió forintért 2019-ben. A 444.hu 2016-os cikke szerint a cég társadalmi kapcsolatokért felelős vezetője Woth Márton volt, aki Gulyás Gergellyel és Loppert Dániellel 2005-ben megalapította a Fidesz Ifjúsági tagozatát. Woth ezen kívül részt vett a Fidesz több nagyszabású kommunikációs akciójában is. Palatinus-Woth Márton aztán feltűnt abban a tanácsadó cégben is, ahol Magyar Péter 2024 elején lett tulajdonos.
A KEHI szerint a felsorolt cégekkel között szerződésekkel a következő problémák voltak:
- Amikor a First Voice Kft. elnyerte a 12,1 millió forintos, kérdőíves kutatásról szóló megbízást, egy olyan fordítóirodát is felkértek ajánlattétre, amely nem is tett ajánlatot (mivel vélhetően nem is tudta volna elvégezni a feladatot).
- A HYPERTEAM Kft.-vel szemben két olyan cég indulhatott, amelyeknek még holnapjuk sem volt, nem adtak le beszámolót vagy csak pár millió forintos bevételt értek el. (Az egyik cég azóta felszámolás alá került.) Így a HYPERTEAM könnyedén nyerte el a folyamat modellezési szerződést 7,4 millió forintért.
- A PlanB Kft. mellett egy olyan cég indult 3 alkalommal is, amely 2002-ben adott le utoljára beszámolót, életjeleket nem mutatott (és azóta megszűnt).
- A PlanB ráadásul drágán is dolgozott: egy 40 oldalas – kétes minőségű – tanulmányt a Z-generációról 4 millió forintért készített el (ez 100 ezer forint/oldalt jelent), egy másik esetben pedig 4,4 milliót kért egy 18 diából álló előadásért. De a KEHI szerint egy faültetéssel kapcsolatos projektet is 14,8 millióért végzett el nagyjából 500 ezer forint helyett.
- A First Voice diákhitelezéssel kapcsolatos kutatása, valamint a MESTINT Kft. közvélemény kutatása 2-2 millió forintból megoldható lett volna, ők azonban 14,5, illetve 12,4 millióért dolgoztak.
- Ugyanígy túlárazottnak tartotta a KEHI a Think&Thank Kft. megbízását is, amely során Facebook-posztokon és egyéb kevésbé erőforrásigényes feladatokon túl sok mindent nem csinált a cég 14,7 millió forintért.
Bár az Átlátszó szerint a feltárt esetek további vizsgálatot is érdemelhettek volna, vagy akár a felelősségre vonás is felmerülhetett volna, a jelentésben egyikre sem történik utalás.
Hadházy kérdései
Az atv.hu írt róla korábban, hogy a Magyar Péter vezette Diákhitel Központ által kötött szerződések kapcsán Hadházy Ákos független képviselő által felvetett aggályok lényege, hogy több tízmillió forint értékű megbízásokat kaptak olyan cégek, amelyek feltételezhetően egy szűk ismeretségi körhöz kapcsolódnak. Hadházy szerint ezek a szerződések több esetben túlárazottnak tűnnek, és a teljesítési határidők rendkívül rövidek voltak.
Hadházy azt állítja: a Diákhitel Központ több olyan vállalattal kötött megállapodást, mint a Troia Media Kft., a Think & Tank Management Kft., az AC Humán Kft., valamint a First Voice Kft., amelyek jelentős összegeket kaptak tanulmányok, kutatások, illetve kompetenciamodellek elkészítéséért. A szóban forgó cégek közül többhöz (így a Troia Media Kft-hez és a Think & Tank Management Kft-hez) köze volt Trentin Balázs Lajosnak, aki a Blikk cikke szerint ma a TISZA Párt Pest megyei szervezésében aktív.
A Blikk szerint a DHK 2021. december elsején kötött szerződést a Troia Media Kft.-vel, 13,34 millió forintért. A Központ a Think & Tank Management Kft.-vel is szerződést kötött. Utóbbi megbízás 14,7 millió forintról szólt, munkát rekordgyorsasággal, 2020. december 14. és 31. között kellett elvégezni.
A Blikk szerint a szerződések jellemzően az év végén köttettek, rövid határidőkkel, amely arra utalhat, hogy a Zrt. pénzmaradványainak gyors elköltése lehetett a cél.
Hadházy Ákos szerint ezek a szerződések arra engednek következtetni, hogy a szerződő cégek a megbízások megszerzése után nem sokkal megszűntek vagy átalakultak, ami tovább erősíti a gyanút a megbízások tisztaságával kapcsolatban.
Magyar visszautasította a vádakat
Magyar Péter visszautasította a vádakat, és azt állította, hogy Hadházy csak sejtetéseket tesz, konkrét bizonyítékok nélkül. Hadházy erre válaszul kijelentette, hogy kész feljelentést tenni, amennyiben Magyar nem ad kielégítő választ a felvetett kérdésekre.
Hadházy hétfőn arról írt: Továbbra is szeretne találkozni Magyar Péterrel, akár magán, akár nyilvános beszélgetés keretében, hogy választ kapjon a kérdéseire; szerinte fideszes tempó ellenségnek bélyegezni azt, aki kritikát fogalmaz meg – „ha viszont egy új ellenzéki vezető jelölt már a kezdetekkor hasonlóan reagál a neki nem tetsző véleményekre, az nagyon komoly kérdéseket vet fel”; az ellenzéki egység a képviselő szerint nem lesz stabil, ha izomból nyom le mindenkit Magyar Péter, aki nem ért egyet vele, mert előbb-utóbb „szövetségesekre is lesz szüksége, nemcsak rajongókra”.
Mi az a KEHI?
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal – vagy röviden KEHI – a kormány által létrehozott szerv, amelynek feladata, hogy a kormányzati szervek és intézmények működését ellenőrizze. Fő feladata, hogy vizsgálja, betartják-e a jogszabályokat és a kormányzati intézkedéseket, valamint hogy ezek megfelelően működnek-e. Működését jogszabályok és egy rendelet szabályozza (a 355/2011. Korm. rendelet), amely meghatározza, hogy milyen ellenőrzési feladatokat végezhet. A KEHI tevékenységét egy kormány által jóváhagyott éves ellenőrzési terv alapján végzi, de ha szükséges, soron kívüli ellenőrzéseket is elrendelhetnek, például a miniszterelnök vagy egy miniszter utasítására.
Magyar Péter az ATV-ben: semmilyen törvénytelenséget nem követtem el
Magyar Péter azt válaszolta Hadházynak: „Ez természetesen hazugság képviselő úr. Múlt hét pénteken odalépett hozzám, kezet fogtunk. Semmilyen időpont egyeztetésről nem beszélt. Kár a hangulatot kelteni. Többször is találkoztam önnel, minden kérdésére válaszoltam. Úgy tűnik, hiába. Remélem örömmel tölti el a rogáni propagandába jött hirtelen népszerűsége. Hamarosan talán odáig is eljut, mint Gyurcsány Ferenc, aki a Fidesz szerint most már a magyar politikai élet álló csillaga. És ahogy a propaganda fogalmaz, Magyar Péternél még ő is jobb. Képviselő úr, ha így halad tovább, akár még állandó meghívottja lehet a köztévének is, mint Toroczkai (konteó) László.”
Az ATV Egyenes beszéd című műsorában interjúban Magyar Pétert szembesítették Hadházy Ákos állításaival, miszerint Magyar a Diákhitel Központ vezetőjeként több olyan szerződést kötött, amelyek túlárazottak voltak, és személyi összefonódások is kimutathatók. Hadházy korábban azt hangoztatta, hogy Magyar Péter a Diákhitelnél felesleges, indokolatlanul drága szerződéseket írt alá, és ezek miatt mondott le a cégnél betöltött pozíciójáról. Magyar ezzel szemben elutasította a vádakat, és az interjú során hangsúlyozta, hogy minden döntését felelősségteljesen hozta meg.
„Ezek pár milliós szerződések voltak, nem pedig ‘rogáni szerződések’, és tiszta lelkiismerettel mondhatom, hogy semmilyen törvénytelenséget nem követtem el”
– mondta Magyar, arra utalva, hogy ezek az ügyek semmilyen kapcsolatban nem álltak a kormánypárttal. Magyar azt is hozzátette, hogy Hadházy által említett szerződések szakmailag indokoltak voltak, és semmi jogellenes nem történt.
Hadházy arról is beszélt, hogy a Diákhitelnél Magyar Péter olyan személyekkel kötött szerződéseket, akik később a Tisza Párthoz is kapcsolódnak, így felmerült a személyi összefonódás gyanúja. Magyar ezt is kategorikusan visszautasította, és elmondta, hogy a Tisza Párt aktivistájával csak évekkel később, 2024-ben találkozott először, tehát semmilyen összefüggés nincs a két ügy között. „Ez az ember, akivel a Tisza Pártnál találkoztam, négy évvel ezelőtt még teljesen ismeretlen volt számomra” – fogalmazott.
Vajon a KEHI-vizsgálat eredménye alátámasztja vagy ellenkezőleg, cáfolja Hadházy Ákos Magyar Péterrel szemben megfogalmazott vádjait? A kormány eddig nem sietett a nyilvánosság segítségére a tisztázásban. Az atv.hu által megkérdezett jogászok szerint ha létezik jelentés, annak megállapításai minősített adatot képeznek, ezért a titkosítás feloldása nélkül nem lehet annak tartalmát nyilvánosságra hozni.
Frissítés: Magyar Péter közleményben reagált az Átlátszó cikkére, az azt jegyző újságírót propagandistának nevezve. „Az eddig is rendkívül átlátszó kormányzati propagandista, Hont András ma “óriási” bejelentést tett. Hasonlóan Dezső András újságíró nyári akciójához, ő is jogellenesen “megszerzett” egy titkos dokumentumot” – fogalmaz a Tisza Párt elnöke, aki szerint a portál nem hozta nyilvánosságra a teljes dokumentumot, csak szemezgetett belőle. Magyar felteszi a kérdést:
„Ha bármilyen valós bűncselekmény történt volna, akkor miért nem tett feljelentést a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal sem 2021-ben, sem azóta?”
Magyar a közleményében megjegyzi: vannak elemzések, felmérések, amelynek oldalai jóval többe kerülnek százezer forintnál és adott esetben jóval nagyobb hasznot is hajthatnak.
„Szerencsére, a Fidesz ügyeletes feljelentője már rég feljelentést tett az adott szerződések kapcsán, így nem kell Hont András látványos vergődése ahhoz, hogy Polt Péter ügyészsége hamarosan kimondja azt, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal akkori és jelenlegi vezetője részt vett-e bűncselekmények eltussolásában, vagy pont ennek az ellenkezője történt, még a kormányzati megrendelés ellenére sem tudott rám sütni semmilyen törvénytelenséget a hatóság” – teszi hozzá Magyar.