Rajháti Beatrix háziorvos, a Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke az ATV Start című műsorában az új rendszer előnyei között az egységes hívószámrendszert említette, illetve azt, hogy az össze van kapcsolva a mentőszolgálattal. Rajháti Beatrix háziorvos, a Magyar Orvosok Szakszervezetének alelnöke az ATV Start című műsorában az új rendszer előnyei között az egységes hívószámrendszert említette, illetve azt, hogy az össze van kapcsolva a mentőszolgálattal.
„Ami aggodalommal tölt el, az az ügyeleti pontok helye, vagyis, hogy van öt vagy hat kerület, ahol mostantól nincs ügyelet, és további két-három olyan, ahol a kerület határán élők csak nehezen érhetik el az ügyeleti pontot.”
Rajháti Beatrix szerint az sem tisztázott, hogy mire fogják használni a két mozgó ügyeleti gépjárművet. „Ez az, amiről nem kaptunk eligazítást”, mondta az adásban a szakember, hozzátéve, hogy a legnagyobb probléma az orvoshiány: A szükséges 800 háziorvosi létszámhoz képest „a mai napig tudomásom szerint 400-an jelentkeztek”, emlékeztetett Rajháti Beatrix.
Az új rendszer célja, hogy a háziorvosi és a sürgősségi ellátás hatékonyan kapcsolódjon össze, csökkentve a várakozási időket és biztosítva a hatékony betegellátást, illetve, hogy hogy minden településen azonos feltételek mellett legyen elérhető az ellátás.
Az elmúlt másfél év vidéki tapasztalatai alapján a szakember azt mondta: Van, ahol jobb lett a szolgáltatás, mint korábban, „azokon a helyeken, ahol szaggatottan működött az ügyeleti ellátás, főleg a perifériás területeken és a kisebb lakosságszámú megyékben: Ezzel szemben volt, ahol kiválóan működött, például Budapesten, nagyvárosokban és Pest megyében. Ezért nem értjük, hogy ezeken a területeken, ahol a magyar lakosság közel egynegyede él, miért kellett megváltoztatni a rendszert”, tette hozzá a szakember.
Az új rendszerben a 1830-as ügyeleti számot kell hívni, és ott irányítják el a betegeket. Sürgős esetekben viszont továbbra is a 112-t érdemes hívni, hangzott el a műsorban. „Ami aggodalommal tölt el, az az ügyeleti pontok helye, vagyis, hogy van öt vagy hat kerület, ahol mostantól nincs ügyelet, és további két-három olyan, ahol a kerület határán élők csak nehezen érhetik el az ügyeleti pontot.”