“Egy tettel közelebb vagyunk a békéhez” – posztolta Szijjártó Péter még szombaton, miután kiderült: Magyarország részt vett a Béke barátai nevű csoport alakuló ülésén New Yorkban. A Kína és Brazília vezetésével szervezett tanácskozás fő üzenete, hogy mielőbb meg kell kezdeni a béketárgyalást az ukrajnai háború lezárása érdekében – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Az ülésre három európai ország kapott még meghívást, Magyarország mellett Franciaország és Svájc.
Nem sokkal később az is kiderült, hogy az Béke barátai csoport megalakítása a magyarok ötlete volt: a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) közleménye szerint Vang Ji kínai külügyminiszter köszöntötte is Magyarországot az ötlet miatt.
A Béke barátai csoport legfontosabb célja, hogy a világ minél több állama dolgozzon a béke feltételeinek megteremtésén.
Szijjártó Péter külügyminiszter szerint a globális dél államainak elegük van abból, hogy egy tőlük több ezer kilométerre lévő háború árát kell fizetniük, és transzatlanti közösség nem képes véget vetni a háborúnak.
„A kínai–brazil béketervnek az egyik leghosszabb távra mutató pontja is egybevág az elképzeléseinkkel, a céljainkkal, mert ez a béketerv kimondja azt is, hogy nem fogadható el, hogy a világot újra nyugati és keleti blokkokra osszák” – mondta a külügyminiszter, aki szerint azért is figyelni kell, hogy mit mond a globális dél, mert lakosságszámban a transzatlanti világ fölé nőtt, a keleti országok pedig behozták a nyugat technológiai fölényét.
“Az öldöklésnek véget kell vetni”
Vasárnap az is kiderült, legalábbis a svájci Weltwoche lap főszerkesztője azt írta: Orbán Viktor magyar miniszterelnök Kínával és Brazíliával közösen dolgozik egy olyan találkozón, ahova leültetnék Ukrajnát és Oroszországot.
“Az öldöklésnek véget kell vetni”
– mondta a lap szerint a magyar kormányfő a Weltwoche főszerkesztőjének, akivel együtt utazott Milos Zeman volt cseh elnök születésnapi ünnepségére.
Orbán Viktor a júliusban kezdődött EU-magyar elnökséggel egyidőben járt békemisszión, ennek első állomása volt, hogy Kijevben találkozott Zelenszkij ukrán elnökkel. Az viszont kiverte a biztosítékot Brüsszelben, hogy ezt követően a miniszterelnök elutazott Moszkvába és a Kremlben Putyinnal tárgyalt, majd a kínai elnökkel is. A békemisszió utolsó állomásaként Orbán Viktor Trumppal találkozott Floridában. Orbán Viktor a találkozóról “Béketeremtők” címmel posztolt a Facebook oldalán. Azt pedig a támadásokra válaszul leszögezte, hogy nem az Unió tárgyalt a békemissziója során, miután Borrell, Charles Michel ET-elnök és mások is szóvá tették Brüsszelben: Orbán Viktor semmilyen formában sem képviselte az EU-t a tárgyalásain.
A békemisszió miatt EU-országok miniszterei hirdettek bojkottot a magyar elnökség brüsszeli rendezvényeire, az informális uniós külügyminiszteri csúcsot nem is Budapesten tartották, a távozó Josep Borrell külügyi főképviselő az augusztus végi tanácskozást aznapra, de Brüsszelbe hívta össze.
Orbán Viktor azóta többször is elmondta: a békemisszió folytatódik, annak új állomásáról, a következő lépésekről ugyanakkor nem árult el konkrétumot.