Kohán az ATV műsorában úgy fogalmazott: „akárcsak az ország jelentős része, én is értettem, hogy mit akart ezzel Orbán Balázs mondani”, utalva arra, hogy a politikai igazgató valójában nem Zelenszkij elnök háborús döntését hibáztatta, „hogy 2022. február 24-én ahelyett, hogy amerikai repülőre szállt volna és távozott volna Ukrajnából, fölvette a fegyvert”. A kijelentés célja inkább az volt, hogy rávilágítson arra a felelősségre, amely minden kormányt terhel, amikor egy háborús fenyegetés közeledik.
Kohán szerint Orbán Balázs arra mutatott rá, hogy minden kormánynak tennie kell azért, hogy ha lehet, elkerülje a háborút.
A Mandiner munkatársa kifejtette, hogy Orbán Balázs két konkrét lehetőséget említett, amelyeket Zelenszkij elnök felhasználhatott volna a háború elkerülésére. Az egyik ilyen lehetőség a 2021 végén érkezett orosz ultimátum, amely bár tartalmazott elfogadhatatlan elemeket, „tárgyalni lehetett volna róla”. A másik opció pedig a 2022 márciusában lezajlott isztambuli béketárgyalások voltak. „Aki szemfüles, az hallotta, hogy Orbán Balázs kettő és fél évet mondott. Kettő és fél évet levonva, 2024 szeptemberében, az 2022 márciusára vezet. Ez az isztambuli békefolyamatnak az időpontja, amit szintén nyugati nyomásra Ukrajna szakított meg” – fogalmazott Kohán, aki szerint ezek a lehetőségek megakadályozhatták volna a háború kitörését.
„Értem, hogy ez egy pontatlan fogalmazás volt, ez teljesen világos. De én ugyanúgy mondom – ahogy nagyon sokan ebben az országban – értettem, hogy mit akart Orbán Balázs mondani, és nem politikai kommunikációs szempontok szerint vágunk műsorokat alapvetően”
– mondta Kohán, aki elismerte, hogy könnyű volt Orbán Balázs szavait félreértelmezni, különösen azok számára, akiknek politikai szándékuk volt ebben. „Nyilván, akinek politikai szándéka volt ebben, mint a Fidesz első számú politikai ellenfelének, az megtette, nem volt nehéz félreértelmezni ezt” – tette hozzá..
„Szeretném jelezni, hogy ha van valami, amit itt nem gyalázott meg Orbán Balázs, és ha van valami, amit nem tagadott meg, és nem nevezett hibának, az a hősiesség. És az, hogy az ember fogja a fegyvert és védje meg a hazáját, hogyha erre kerül a sor. Amiről szó volt, az a politikusok felelőssége abban, hogy megakadályozzák azt, hogy a hősiességre szükség legyen. (…) A másik feltételezhető probléma az az, hogy kell-e ’56-ot bármilyen módon párhuzamba hozni az ukrajnai háborúval, és érdemes lett volna nem párhuzamot okozni, ahogy a miniszterelnök is mondta.