Mint arról az atv.hu írt, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Mandiner „Stratégiai Részleg” című műsorában a kormányt ért amerikai kritikákról és az 1956-os forradalomról is beszél.
A politikus azt találta mondani, hogy: „56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, ennyi ember halt meg, ennyi területet vesztett, mondom még egyszer, az ő joguk, szuverén döntésük, megtehették, de ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna, azért, mert 56-ban az lett, ami lett. Mert megtanultuk, hogy itt óvatosnak kell lenni, és óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel. Azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé”.
Ezt a nyilatkozatot a közéletben többen is úgy foglalják össze, miszerint Orbán szerint az ukránokkal ellentétben mi nem védekeztünk volna egy orosz katonai agresszióval szemben. Azóta ellenzéki politikusok sora szólította fel a politikust a lemondásra, illetve értelmiségiek hada fejti ki a véleményét.
Stefano Bottoni, Budapesten élő olasz–magyar nemzetiségű Európában is ismert történész, az MTA tudományos főmunkatársa a közösségi oldalán bírálta Orbán Balázs. Ezt írta:
Politikai hiba, mondja Török Gábor. De ez nem hiba, vagy rosszul forgalmazott mondat. Orbán Balázs elvtárs legújabb gyöngyszeme tökéletesen illeszkedik a NER folyamatosan változó emlékezetpolitikájába, miszerint 1956 előtte antikommunista megmozdulás volt és ezért kellett kiiktatni a történetből a kommunista Nagy Imrét, majd a kalandvágyó pesti srácok lázadása (2016), majd olyan “békeforradalom”, ami még véletlenül sem a szovjetek ellen irányul (2022). Mi lesz akkor 1956-ból 2024. október 23-án? Ismét ellenforradalom? Sajnálatos események? A Majdán elődje, amit amerikai tanácsadók robbantanak ki? (…) 1956 lassan olyan kellemetlen a NER-diktatúrának, mint amilyen Kádár idejében volt. Mert 1956 alapvetően arra emlékeztet, hogy igenis el lehet zavarni a zsarnokokat, és arra is tanít, hogy a forradalom – az istenadta nép haragja – egyáltalán nem gálaebéd.
https://www.facebook.com/share/p/SJsN1H2yENhL1Zwa/