“Jelenleg egyetlen szereplőnek sem érdeke a főváros bedöntése, ha pusztán ebből indulunk ki, akkor lesz Karácsony mögött többség október 1-én” – mondja Novák Zoltán, akitől azt kérdeztük, hogy a mostani turbulens politikai időszakban mi rajzolódik ki, lesz-e többség Karácsony Gergely főpolgármester mögött október 1-én, ha megalakul az új Fővárosi Közgyűlés.
Az már kiderült vasárnap, hogy Magyar Péter nem lesz a Fővárosi Közgyűlés tagja, nem ül be képviselőnek. A 444 pedig megszellőztette, hogy Kovács Gergely és Vitézy Dávid Magyar Péter lakásán egyeztettek néhány hete a fővárosról.
Novák: Nem vehetünk mérget rá, hogy zökkenőmentesen indul a közgyűlés
“A Tisza Párt budapesti erősödése miatt még a kormányoldal sem érdekelt a választás megismétlésében, és ugyanezen okokból a DK sem” – jegyezte meg, hozzátéve: “feltehetően az LMP és a Kétfarkúak is – a pillanatnyi adatok tükrében – tisztában vannak azzal, hogy nem lennének képesek ugyanazokat az eredményeket produkálni, mint júniusban.
A Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója szerint a Tisza számára pedig a 2026-os választás az igazi tét, “egy újabb fővárosi kampány csak bezavarna”.
Ugyanakkor mint felhívta a figyelmet, a politikában rendszeresen előfordul. hogy a szereplők nem az érdekeiknek megfelelően cselekszenek. Nem vehetünk tehát mérget arra, hogy elsején zökkenőmentesen indul a közgyűlés munkája – mondta a budapesti politikai szezonkezdetről.
Arra, hogy Magyar Péter nem lesz a Közgyűlés tagja, de mekkora lesz a befolyása, azzal válaszolt: “Nagy”.
A kérdés Novák Zoltán szerint csak az, hogy mennyire akarja ezt a befolyást hangsúlyozni és érvényesíteni, “és a kettő nem ugyanaz” – mutatott rá.
Hangsúlyozni láthatóan nem akarja a Tisza befolyását, “ezért is nem ül be a közgyűlésbe, és a királycsináló szerepét is igyekszik halványítani. Érvényesíteni viszont szeretné ezt a befolyást, viszont ehhez – mivel egyedül nem képes a többséget biztosítani – valamilyen taktikai szövetséget kell létrehoznia. A célja egyértelműen az, hogy létrejöjjön egy Fidesz és DK-mentes városvezetés. Ha ez sikerül, és képes ebben a keretben megőrizni a többséget ’26-ig, akkor nyert ügye van” – mondja az elemző.
Munkatársunk kérdésére, hogy végül lesz-e Vitézy Dávidból főpolgármester-helyettes – a DK, Gyurcsány Ferenc határozottan kijelentette, kizárt, hogy ők megszavazzák -, illetve mit nyer vele Vitézy, ha Karácsony helyettese lesz, és mit veszít vele, ha nem lesz, Novák Zoltán azzal válaszolt: “ez alapvetően három szereplőn múlik, Vitézyn, Magyaron és Karácsonyon”.
Ő most úgy látja, “a jelekből úgy tűnik, hogy Magyar Péternek fontos feltétele, hogy Vitézy legyen a helyettes, és ha ezen fog múlni, akkor Karácsony bizony meg fogja hozni ezt a kompromisszumot”.
“De nem tudjuk pontosan, hogy Vitézy mit akar. Mert amennyiben ő akar Karácsony kihívója lenni a következő választáson, akkor egyáltalán nem érdeke elfoglalni a helyettesi posztot” – jelentette ki Novák Zoltán.
Ha viszont Vitézy azt tartja szem előtt, hogy ki tudja mikor lesz újra ilyen lehetősége arra, hogy kézbe vegye Budapest közlekedésének irányítását, ami a szívügye, akkor élni fog a lehetőséggel – prognosztizálta.
“Ha ez a döntési helyzet érdemben felmerül, az lesz a döntő, hogy Vitézy személyiségében jelenleg mi az erősebb drive: a becsvágy vagy a tettvágy” – fogalmazott a Méltányosság projektigazgatója.
Mráz Ágoston Sámuel: “Csiki-csuki koalíció terve olvasható ki”
“A kiszivárgó információkból egy csiki-csuki koalíció terve olvasható ki, amely a Tisza-Vitézy-Karácsony-MSZP-DK 20 főből próbálja a szükséges 17 fős többséget megszervezni. Ehhez a DK – Déri Tibor átülése esetén egy főre csökkenő képviselete – akár nélkülözhető is lehet, vagy legfeljebb tartalékként szolgál” – mondja Mráz Ágoston Sámuel arról, hogy a már ismert nyilatkozatok és információk fényében mi lehet “a matek” a fővárosban.
A Tisza elnökének a szerepére/befolyására vonatkozó kérdésünkre az elemző azzal válaszolt: “Magyar Péter azért nem lesz a Közgyűlés tagja, mert így el tudja hárítani a felelősséget a Gyurcsány-párttal, Karácsonnyal vagy az MSZP-vel való együttműködésről”.
“Ha a képviselők vagy egyik-másik képviselő nem az ő elvárása, utasítása szerint cselekednének, az sem zárható ki, hogy a Tisza-elnök elítéli őket” – állítja Mráz Ágoston Sámuel, megjegyezve, hogy a „politikai vállalkozók” által épített hasonló mozgalmaknál természetes jelenség a belső konfliktus, kiválás-kizárások folyamata. (Tegyük hozzá, ez Tiszánál nem látszik – a Szerk.)
Karácsony Gergely az ATV Egyenes beszédben, amikor a műsorvezető Rónai Egon erről kérdezte, nem adott egyértelmű választ, a főpolgármester szavaiból az derült ki, hogy Vitézy egyrészt, “az ellenfele volt egy eléggé érzelemteli kampányban”, másrészt, nem a sajtóban akar üzengetni, “nem kívánok most a nyilvánosságban megüzent állásponttal kapcsolatban visszaüzenni” – fogalmazott Karácsony Gergely. “Tele van a hócipőm azzal, hogy irgum-burgum megmondják egymásnak politikai játszmákban, hogy mi lesz”. Az eddigi tárgyalásokról a főpolgármester azt mondta, hogy “azok nagyon lassan csordogáltak”, de eljön az ideje, hogy mindenkivel átbeszéljék ezeket a kérdéseket egy tárgyalóasztalnál. Ha lesz eredmény, azt elmondja majd a nyilvánosságnak. Olyan konstrukciót szeretne, mely “a részérdekeket figyelembe veszi, de a közérdek az első a számára” – tette hozzá Karácsony Gergely.
“Nagy fordulat lenne…”
A Vitézy Dávid főpolgármester-helyettességére vonatkozó kérdésünkre Mráz Ágoston Sámuel azt mondta: “Vitézy csak akkor lehet főpolgármester-helyettes, ha Karácsony annak jelöli, ami a főpolgármester részéről nagy fordulat lenne, a személyeskedő, az érvek szintjén általa elveszett főpolgármester-választás után”.
Ugyanakkor Karácsony a politikusi karrierje során “már sok hasonló fordulatot hajtott végre a hatalom megszerzése vagy megtartása érdekében, azaz kizárni nem lehet ezt most sem” – mondja a Nézőpont Intézet vezetője.
Arról, hogy a júniusi választások után, a fővárosi közgyűlési erőviszonyokat látva hogyan értékelték az elemzők a kilátásokat, itt részletesen beszámoltunk, azóta pedig itt és itt írtunk.