Tahitótfalu néhány lakója már elkezdte az árvíz utáni takarítást. A mélyebben fekvő házak tulajdonosainak még várni kell ezzel, egyikük, Tibor azt reméli, egy hét múlva már visszaköltözhet az otthonába.
„Tegnap óta 50 centit esett a víz, látszik is mindenhol a kerítésen. Ha ilyen ütemben esik, akkor holnap holnapután már nem lesz semmi a kertben. Először a lakásban fogunk kezdeni, ahogy említettem már kiment a víz, így bent most már kezdődhet a fertőtlenítés, takarítás, később a festés” – fogalmazott Híradónknak a férfi.
A Baptista Szeretetszolgálat speciális mentőcsapatot küldött a térségbe. Amíg stábunk forgatott, helyszínre érkezett Sajtos Sándor, Tahitótfalu polgármestere is, hogy a levegőből szemlélje meg a helyzetet. Dunabogdányban négy kilométer hosszan védték a házakat.
„A hét második felében visszamegy már annyira hogy, én most ezt látom. elhúzódót prognosztizáltak, de ennél gyorsabban fog visszamenni, egy hét múlva ha mindenki nekiáll akkor használható lesz a Dunapart és a kerékpárút is” – fogalmazott a polgármester, hozzátéve, hogy a lakosok fegyelmezettek és nem fürdenek a folyóban.
A Duna menti regionális vízmű tájékoztatása szerint Dömös, Pilismarót és Dobogókő településeken baktériumokat találtak a vezetékes vízben, emiatt azonnal értesítették a lakosságot arról, hogy forralniuk kell a csapvizet.
Azt is írják, hogy mindhárom településen lajtkocsikat helyeztek ki. Mint írják, a többi településen az ivóvíz minősége minden határértéknek megfelel. A vízhigiéniai szakértő szerint a Duna vizével való érintkezés hányással- hasmenéssel járó fertőzéshez vezethet, rosszabb esetben akár Hepatitis-A is kialakulhat.
„A gyenge immunstátuszú ember esetében akár nagyon súlyos, nagyon súlyos esetben akár végzetes kimeneti fertőzés is előfordulhat” – fogalmazott a szakértő.
A legtöbb fertőzés az az árvizet követő takarításkor történik, sokan nem számolna azzal hogy az így lerakott iszap is fertőző, nagyon fontos ezeket a munkálatokat is megfelelő védőruházatban, csizmában, kesztyűben végezzük, különösen ha magasnyomású mosóval takarítjuk a felületeket, akkor a maszk viselése is mindenképpen javasolt.
A DK elnöke a Csepel-szigeten vízben úszó illegális szemétlerakatot talált. „A víz bemossa a mocskot Csepel sziget földjébe. Bemossa oda ahonnan előbb utóbb az ivóvizünket fogjuk venni. Azzal vádoljuk tehát a kormányhivatalt hogy bűnös gondatlansággal veszélyezteti a csepeliek, budapestiek egészségét. A DK emiatt követeli a terület megtisztítását, és Sára Botond főispán felelősségre vonását” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc.